Jak vytvořit nový záhon?

Jak se dělá trvalkový záhon

Trvalkový záhon by měl umět dotvářet celistvost a harmonii zahrady a její estetickou komunikaci s navazující krajinou. Nebojte se záhony připojit až přímo k terase nebo bazénu. Vytvoří plynulý přechod do zbytku zahrady. Při skladbě rostlin myslete na všechna 3 výsadbová patra — stromové, keřové a nejnižší trvalkové.

Jak udělat záhon se zeleninou

Zeleninový záhon zakládejte na slunném místě.

Vyhněte se tmavým, zapadlým a vlhkým zahradním koutům. Vhodná jsou také místa v polostínu, což oceníte v létě například při pěstování salátů, jež špatně snáší přímé slunce. Záhon by měl být dobře přístupný ze všech stran kvůli okopávání, setí a sázení.
Archiv

Co je vhodné dát do Vyvyseneho záhonu

Použijte k tomuto účelu nejlépe speciální substrát pro vyvýšené záhony, substrát s humusem nebo hotovou kompostovanou zeminu. Příliš levný substrát může hrudkovatět a poškodit kořeny rostlin. Horní vrstva může být vysoká přibližně 30 cm.

Jak udělat hezký záhon

Před samotným sázením si musíme záhon upravit

Nejprve odstraníme plevel, okopáním a zrytím. Před samotným rytím, pokud jsme tak neudělali na podzim, vyhnojíme záhon. Nejideálnější je koňský. Ihned po aplikaci pečlivě zapravíme do půdy, aby nám neunikl čpavek, který v půdě potřebujeme.
Archiv

Jak daleko od sebe sázet trvalky

Lepší je ale ranější podzim, protože rostliny mohou do zimy dostatečně zakořenit. Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.

Kdy se sází trvalky

Zasaďte trvalky buď na jaře, nebo na podzim. V těchto ročních obdobích je počasí zpravidla mírné a rostliny potřebují díky běžnému dešti málo vody. Pokud zasadíte trvalky na jaře, většinou mají první květy již v létě nebo na podzim stejného roku.

Co se dá pěstovat na zahradě

Budete překvapeni, jak snadné to je.Salát. Salát patří mezi nejlepší zeleninu pro pěstování pro začátečníky.Rukola. Rukola se jako většina bylinek pěstuje velmi snadno a hodí se například do salátů.Okurka. Okurky jsou křupavé a také velmi osvěžující.Řepa.Kapusta.Paprika.Rajčata.Cuketa.

Co pěstovat spolu

Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.

Jak hnojit Vyvyseny záhon

Díky velkému množství organické hmoty je ve vysokém záhoně kvalitní kyprý a úrodný substrát. Vzhledem k postupnému uvolňování živin při rozkladu organické hmoty není potřeba záhon ani hnojit, maximálně se doplňuje kompost. Záhon může poskytnout lepší mikroklimatické podmínky.

Jak levné udělat zahradu

Rozhodněte se pro jehličnaté stromy a keře, i když máte jen malý dvorek nebo zahrádku. Zakrnělé borovičky, modříny nebo smrčky dělají skvělý rámec pro zahradní kompozici a budou vás těšit i v zimě, až zahrada opadá. Šetřete ale s oblíbenými tújemi, které mohou připomínat spíš hřbitovní atmosféru.

Jaké dřevo na vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon však může podpírat (i stupňovitě) svah zahrady, kopírovat budovu či opěrnou zeď a plot a podobně. Ideálním materiálem pro vyvýšené záhony je dřevo, je ale třeba zvolit dřevo tvrdé (např. modřín, akát, dub, …).

Jakou zeminu na trvalky

humusovitá půda, hluboká a bohatá na živiny.povrch zeminy udržujte rytím a mulčováním v provzdušněném stavu.kombinace hlavních a doplňkových trvalek ve skupinkách.slunné místo.

Jak často zalévat trvalky

Vychovejte si své trvalky

Nejdřív každý druhý den, pak třetí, pak každých pět dní. Chápete princip. Rostlinám dáte čas zvyknout si a pošťouchnete je, aby zapustily kořeny hlouběji, kde se drží voda. Interval zálivky samozřejmě nejde paušalizovat.

Jak daleko od sebe trvalky

Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kterou zeleninu pěstovat společně

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn
kedluben celer, pórek, cibuli, červenou řepu, brambory, salát, polníček, špenát, mrkev, okurku, papriku, rajčata, hrách, fazole, ředkev, ředkvičky
mrkev cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Jaké dřevo do vyvýšeného záhonu

Takže volíme hlavně dřevo, jak vysušené, tak může být i čerstvé. A to hlavně klády, pařezy, kůly, silné větve, zbytky ostříhaných stromů a suché dřevěné zbytky všeho druhu. Pak přidáváme menší a menší větvičky. Mohou být i se suchým jehličím či listím.

Kdy založit vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon je nejlepší postavit na podzim nebo na jaře, protože tehdy se hromadí nejvíce zahradního odpadu. Zvyšování vyvýšeného záhonu na podzim má také tu výhodu, že se může přes zimu usadit. Zvyšování záhonu na podzim je vhodné pro pěstování zeleniny. Rozhodněte se, co chcete do vyvýšeného záhonu zasadit.

Kdo pomůže se zahradou

Hodinový manžel Vám pomůže s kompletní údržbou zahrad, protože každý chce mít pěknou zahradu. Za tím se skrývá mnohdy spousta práce, kterou je potřeba udělat a není to jen obvyklé sekání trávy nebo stříhání živých plotů. Trávník nejen posekáme, ale i přihnojíme a dosejeme.

Kdy zacit delat zahradu

Po zimě se začíná zahrada pomalu probouzet, a to je ten nejvyšší čas začít s jarními pracemi. Březen a duben je období, kdy vysazujeme stromy a keře, sázíme zeleninu, bylinky i květiny, hnojíme, prořezáváme a odstraňujeme plevel. Sezona klepe na dveře, tak se dejte do práce.

Jak vrstvit vyvýšený záhon

Zakládání vyvýšeného záhonu

Půda by měla být dobře propustná, aby se naspodu nedržela voda. Záhon pak plníme tak, že nejhrubší materiál pokládáme na dno a na něj vrstvíme čím dál jemnější rostlinné zbytky. Každá vrstva by měla být vysoká asi 25 až 30 centimetrů. Základ záhonu tvoří hrubé větve a větvičky.

Kdy založit záhon

Ideální je začít s přípravou nových záhonů již na podzim, ale ani na jaře není pozdě. Kromě zimy jej vlastně můžeme připravit kdykoli. Jarní přípravu nových záhonů pak co nejvíce uspíšíme, abychom mohli včas vysévat a vysazovat. Nejlepší je začít s přípravou záhonu již ve chvíli, kdy země není zmrzlá.

Kdy nejlépe sázet trvalky

Sázení na podzim

Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.