Jak využít cukety?

Co se dá udělat z cukety

Bramboráčky s cuketou, cuketové tyčinky, obalovaná cuketa nebo cuketová pomazánka poslouží jako skvělá chuťovka k pivu. Cuketu využijete i při pečení! Můžete ji přidat do chleba. Nebo vyzkoušet sladké pečení se zeleninou, například hrníčkovou buchtu, cuketovou bábovku nebo cuketový perník.
Archiv

Kdy může být cuketa jedovatá

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Co udělat s cuketou na zimu

Nejjednodušším způsobem skladování cuket je jejich zamražení, avšak myslete na to, že je nejprve potřeba jejich tepelná úprava. Řešením je cuketu podusit, ugrilovat nebo blanšírovat a po vychladnutí zamrazit. Takto vám vydrží klidně celou zimu.
Archiv

Jak dostat vodu z cukety

Starší přerostlé cukety obsahují větší množství vody a před některým kuchyňským zpracováním je vhodné přebytečnou vodu odstranit. Postup je jednoduchý, stačí nám obyčejná sůl. Na smažení nebo grilování se starší cukety příliš nehodí, vhodnější jsou mladé.

Jak se dělá polévka z cukety

V hrnci rozehřejte přepuštěné máslo společně s olivovým olejem, přidejte najemno nasekanou cibulku s utřenými stroužky česneku a opékejte na středním plameni cca 6 minut. Do hrnce přidejte cuketu nakrájenou na kolečka a opékejte dalších cca 10 minut. Poté vše zalijte zeleninovým vývarem a přiveďte k varu.

Jak udělat cuketu na pánvi

Cuketu omyjeme. Poté ji i se slupkou podélně rozkrojíme, nakrájíme na proužky a následně na kostičky. Na kapce olivového/řepkového oleje restujeme, po chvíli podlijeme vodou, přidáme utřený česnek a podusíme dalších 10 minut. Následně mírně osolíme, opepříme a restovaná cuketa je připravená k servírování.

Jak se projevuje Otrava z cukety

Často ji však doprovází žaludeční nevolnost či průjmy. Silnější otravy se pak mohou projevovat i zvracením, halucinacemi a ztrátami vědomí. Někdy je tak nutná bezprostřední hospitalizace v nemocnici. Byly zaznamenány dokonce poměrně výjimečné případy smrtelných otrav.

Jak poznat zkaženou cuketu

Jedovaté cukety se totiž vyznačují výrazně hořkou chutí.

Pokud má hořkou chuť, kousek ihned vyplivněte a cuketu vyhoďte, i když vám to bude líto. Jedovaté látky se totiž tepelnou úpravou nezničí a hořká cuketa, stejně jako okurka nebo dýně, může opravdu způsobit závažné zdravotní potíže.

Jak zavařit cuketu na zimu

Špalíčky cuket naskládeje do sklenic, přidejte koření, kolečko mrkve a křenu – díky křenu budou cukety křupavé. Zalijte nálevem a sklenice víčky uzavřete. Vložte sklenice od zavařovacího hrnce tak, aby se nedotýkaly, podlijte je vodou. Zavařujte při teplotě 90 stupňů po dobu 20 minut.

Jak se Zavařují cukety

Vyždímanou cuketu napěchujte do sklenic. Do každé dejte trochu cibule – stačí tak ¼ cibule, papričku nebo dvě a zalijte lákem. Ten vytvoříte smícháním vody, která vám zbyla po macerování cukety, zřejmě ještě budete muset přidat další vodu, ½ balíčku Deka, oleje, 100 gramů cukru a octa.

Jak dlouho nechat vypotit cuketu

Cuketu a lilek nejdříve nakrájíme na kolečka o průměru zhruba 1 cm, vykrojená kolečka poté potřeme přiměřeným množstvím soli z obou stran. Takto připravenou zeleninu necháme tzv. vypotit zhruba 30 minut. Zelenina nejen pustí přebytečnou vodu, ale i hořkost, je proto nezbytné zeleninu po „vypocení“ osušit ubrouskem.

Co s přebytkem cukety

Dejte je do mrazáku

Část opravdu velké úrody můžete zamrazit, ovšem není to jen tak – cuketu musíte řádně připravit. A máte hned několik možností. První z nich je zeleninu předem oloupat (z větších kusů odstraňte i semínka) a nastrouhat. Je-li větší cuketa více vodnatá, přebytečnou tekutinu trochu vymačkejte.

Jak ochutit Cuketovou polévku

Letní zeleninové polévky nás nejen zasytí, ale i osvěží. Cuketovou krémovou polévku zjemňuje přidaná smetana a zajímavě dochutí citronová šťáva s lístky koriandru. Na talíři polévku dozdobíme slaninovými škvarečky a bylinkovými lístky.

Jak udělat špagety z cukety

Na oleji osmahneme cibuli a poté přidáme ingredience, které chceme nebo které prostě máme k dispozici ;o) Konkrétně na fotce je jen šunka na proužky, pesto, česnek a koření. Na směs přidáme cuketové špagety a naběračkou na špagety (tou s těmi hroty – s ní se špagety šikovně nadzvedávají a převrací) promícháváme.

Jak dlouho se smaží cuketa

Na rozehřátém tuku potom smažíme plátky cukety, z každé strany asi pět až osm minut. Cuketky by měly mít krásně nahnědlou barvu. Osmažené cukety dáváme z pánve na papírové utěrky, aby odsály přebytečný tuk.

Jak Orestovat cuketu

Cuketu omyjeme. Poté ji i se slupkou podélně rozkrojíme, nakrájíme na proužky a následně na kostičky. Na kapce olivového/řepkového oleje restujeme, po chvíli podlijeme vodou, přidáme utřený česnek a podusíme dalších 10 minut. Následně mírně osolíme, opepříme a restovaná cuketa je připravená k servírování.

Proč cuketa zhořkne

Cuketa, stejně jako všechny ostatní tykvovité, je schopna akumulovat takové sloučeniny, pokud plody rostou v nepříznivých podmínkách. Když je koncentrace cucurbitacinu příliš vysoká, cuketa zhořkne. Pokud cuketa z tohoto důvodu zhořkla, pak je příští rok vysaďte tam, kde dostávají méně světla a více vláhy.

Jak jíst cuketu

Mladá cuketa je jedlá celá (včetně tužší stopky) a nemusí se loupat. Prakticky ji stačí jen dobře umýt a nakrájet podle zamýšlené úpravy. Nakrájet ji můžete na kostičky nebo na kolečka. Pokud se chcete připravit tenké podélné plátky, prožeňte cuketu na mandolíně.

Jak zmrazit cukety

Mrazit se dá i nakrájená

Z větších cuket odstraňte všechna semínka. Pak si vezměte ostrý nůž a dužinu nakrájejte na stejné kousky. Ty rozložte na plech vyložený pečicím papírem a vložte na několik hodin do mrazáku. Kousky cukety se nesmějí překrývat, jinak přimrznou k sobě a nebudete je moci oddělit.

Jak se dá uchovat cuketa na zimu

Skladujte v suchu a chladu

Pokud cukety dobře uskladníte, můžete si jejich chuť dopřát i v zimě. Cukety, které jsou velké, přerostlé, s tvrdou slupkou a na poklep zní dutě, se nemusíte bát uložit do sklepa, kde vám vydrží i šest měsíců. Uložte je však na suché místo, aby vám neshnily.

Co s vodou z cukety

Cuketovou polévku, cuketovou šťávu či šetřivě uchystané smoothie lze doporučit všem, kteří se potýkají s Crohnovou chorobou či Ulcerozní kolitidou. Povzbudíme-li funkci střev, zvedne se celkově taktéž i imunitní systém. V takovém případě postačí využít jednu cuketu denně, abychom podpořili tento terapeutický účinek.

Co s Vydlabanou cuketou

Drobně nakrájená cuketa (její vnitřek) může být součástí omáčky na těstoviny nebo na cuketové nudle. Také do krémové polévky se vnitřek cukety hodí. Jemně nastrouhaný nebo rozmixovaný vnitřek zjemní mleté maso na sekanou nebo karbanátky a pomůže pokrmu k větší šťavnatosti.

Jak konzervovat cukety

Nejjednodušším způsobem konzervace cukety je její zamražení. Cuketu je nutno před zamražením tepelně upravit, ať již dušením, grilováním nebo blanšírováním. Zamrazená vydrží v použitelném stavu i několik měsíců.

Jak se dělá zelí z cukety

Postup přípravy

Nastrouhanou cuketu vložíme do síta, osolíme a necháme asi půl hodiny vykapávat vodu. Na másle zpěníme nakrájenou cibulku, zasypeme ji lžící mouky, osmahneme a přidáme cuketu, kmín, cukr a ocet podle chuti. Vaříme nejdéle 5 minut, aby si cuketa zachovala strukturu a nerozvařila se.

Jak dlouho se vaří cuketové špagety

Nudle můžete jíst syrové, jen osolené, opepřené a zakápnuté olivovým olejem. Stejně tak se ale dají vařit. V tom případě je vařte ve vroucí vodě jednu, maximálně dvě minuty, aby se nerozvařily.