Jak využít dýňové pyré?

Co uvařit z dýňového pyré

Jako příloha se dýňové pyré hodí nejen k pečenému masu, ale také k rybě i zelenině. Jeho sladkou chuť si zamilujete.
Archiv

Jak dlouho vydrží dýňové pyré

Pyré můžeme uchovávat až 3 dny v ledničce a použít ho např. na polévku, lívance atd. V mrazáku pak vydrží až 3 měsíce.
Archiv

Jak připravit dýňové pyré

Postup přípravy receptu

Dýni omyjte, rozkrojte a vydlabejte semínka. Dýni na řezu potřete chuťově neutrálním olejem a lehce osolte. Pekáček vyložte pečicím papírem, vložte do něj dýni, podlijte hrnkem vody a dejte péct. Po 40 minutách teplotu zmírněte na 170 °C a pečte ještě 20 minut do změknutí.
Archiv

Co se dá udělat z dýně

Dýně – nejlepší recepty, od polévky po moučníkDýňové placičky z trouby.Dýňové rizoto s modrým sýrem.Dýňová polévka s hráškem a zázvorem.Polévka z pečené dýně se zázvorem.Pánev z mletého masa a zeleniny.Dýňové rizoto pro nejmenšíPapriková omáčka, kuřecí s kuskusem pro nejmenšíHřejivá dýňová polévka.

Jak se dělá dýňový kompot

Litr vody svaříme se 400 g cukru. Do cukerného roztoku vložíme 1–1,3 kg oloupané, na kostky nakrájené dýně a 3 minuty povaříme. Potom dýni vyjmeme a narovnáme do sklenic. Do nálevu přidáme 250 ml ananasového džusu a nalijeme na dýni ve sklenicích.

Jak se dělá Dýňová polévka

Postup přípravy

Nakrájenou dýni dáme do hrnce, zalijeme vývarem a uvaříme doměkka. Podle chuti přidáme sůl a muškátový květ. Pak polévku rozmixujeme dohladka a necháme ještě krátkou chvíli probublávat. Nakonec polévku zahustíme moukou rozmíchanou ve vodě, nebo jíškou.

Jak uchovat dýňové pyré

Dýňové pyré můžete použít hned nebo skladovat v uzavíratelných sáčcích v mrazáku. V mrazáku vydrží dýňové pyré až 6 měsíců. TIP Dýňové pyré má v kuchyni využití jak ve slaných, tak sladkých receptech. Zkuste část dýňového pyré zamíchat do těsta na bábovku, buchtu nebo podávat místo bramborové kaše.

Kde skladovat dýně

Dýně nesnáší vlhko a milují sucho. Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu.

Jak zamrazit dýňové pyré

Dýňové pyré můžete použít hned nebo skladovat v uzavíratelných sáčcích v mrazáku. V mrazáku vydrží dýňové pyré až 6 měsíců. TIP Dýňové pyré má v kuchyni využití jak ve slaných, tak sladkých receptech. Zkuste část dýňového pyré zamíchat do těsta na bábovku, buchtu nebo podávat místo bramborové kaše.

Jak dlouho vařit dýni na kompot

Do hrnce nalijeme 2 litry čisté vody, přisypeme cukr a svaříme. Do vody přidáme dýni a vaříme asi 5 minut. Poté dýni vyndáme a naskládáme ji do čistých sklenic.

Jak dlouho zavařovat dýně

Vybereme hřebíček a dýni, naskládáme do čistých zavařovacích sklenic. Zalijeme ji nálevem, ve kterém se vařila. Sklenicím dobře otřeme hrdla, pevně je zavíčkujeme a sterilujeme asi 20–25 minut při 80 °C.

Jak se praží dýňová semínka

Semínka pražená v troubě jsou nejlepší a mají nejvýraznější chuť, pokud máte ale málo času, další možností je opražit semínka na pánvi. Na velké nepřilnavé pánvi rozehřejte olej. Přidejte dýňová semínka a za častého míchání je opékejte, dokud nezískají zlatohnědou barvu a vůni, trvá to asi 10-15 minut.

Co se dává do dýňové polévky

Smetana, dýňový olej nebo citron. Dochutit můžete polévku i po dovaření. Chuť zjemní trocha smetany nebo jogurtu, naopak pikantnější varianta je přidat do polévky trochu citronové šťávy. Skvělý je také dýňový olej, který sice pochází ze semínek dýně olejné, ale k hokaido se hodí.

Jak dlouho vydrží dýně

Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Jak uchovat dýně na zimu

Jak skladovat dýně

Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.

Jak zavařit dýňový kompot

V téže cukrové vodě povaříme citrony nakrájené na kolečka, skořici, vanilku a hřebíček. Poté z vody vše vyndáme a vzniklým vývarem zaléváme dýni ve sklenicích tak, aby byla ponořená. Pokud by vývar nestačil, přidáme převařenou vodu. Sklenicím po naplnění otřeme hrdla, zavíčkujeme a sterilizujeme 10 minut.

Z jaké dýně se dělá kompot

Na kompot se hodí většina druhů. Na zavaření se přímo nabízí velkoplodá dýně Goliáš s hladkou oranžovou slupkou. Ideální do kompotu je dýně Hokkaidó, která má nasládlou chuť a navíc se jako jediná nemusí loupat, protože její slupka po krátké době vaření krásně změkne.

Jak konzervovat dýni

Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Jak dlouho péct dýňová semínka

Semínka šoupněte na cca 45 minut do trouby zahřáté na 120°C. Vytáhněte je, jakmile budou zlatohnědé a krásně křupavé. Při konzumaci je nezapomeňte oloupat.

Proč jíst dýňová semínka

Dýňová semínka mají jemně ořechovou chuť a jsou velmi dobře stravitelná. Můžete je jíst nejen samotná, ale také přidat do salátu nebo do polévky. Prospívají zdraví, protože jsou plná vitamínů, minerálů, mastných kyselin, obsahují zinek, měď, železo, hořčík, fosfor, draslík i vápník.

Jak okořenit dýňovou polévku

Po uvaření polévku rozmixujeme tyčovým mixérem, přidáme dvě lžičky sladké mleté papriky, špetku muškátového oříšku a soli. Pokud budete chtít, libovolně na závěr můžete přidat ždibec kajenského pepře nebo chilli, majoránku, bazalku nebo jiné bylinky dle chuti – necháme jen přejít varem a hned odstavíme.

Jak se pozná že je dýně zralá

Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Jak poznám že je dýně zkažená

Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.

Jak dlouho zavařovat dýni

Vybereme hřebíček a dýni, naskládáme do čistých zavařovacích sklenic. Zalijeme ji nálevem, ve kterém se vařila. Sklenicím dobře otřeme hrdla, pevně je zavíčkujeme a sterilujeme asi 20–25 minut při 80 °C.

Z jaké dýně se dělá polévka

Asi tou nejznámější na našem trhu je dýně hokaido. Použít ji můžete snad do všech dýňových jídel, na které si vzpomenete. Výborně chutná například pečená, popřípadě z ní můžete uvařit skvělou polévku, které vás zahřeje po sychravém podzimním dni.