Jak využít okrasné dýně?

Jak uchovat okrasné dýně

Pro jistotu umístěte dýni na podložku, která je rezistentní vůči plísni. Na menší a okrasné dýně lze například využít plastový obal na vajíčka. Dýni před plesnivěním ochrání sáčky s kuličkami proti vlhkosti, které znáte z krabic od bot. Dýně nesnáší mrazy, a to ani mírné, proto ji nenechávejte venku.
Archiv

Kdy se sbírají okrasné dýně

Okrasné tykve lze sklízet v září i říjnu. Měly by však být dobře vyzrálé, jinak začnou brzy hnít.
Archiv

Které dýně jsou jedlé

Jedlé dýněŠpagetová dýně V rámci druhu dýně obecné patří mezi největší plodící dýně s hmotností plodu kolem 1–3 kg.Chioggia neboli Marina di Chioggia. Jak už název napovídá, vyšlechtěná byla v Itálii a to do velikosti 4–6 kg.Dýně žaludováMáslová dýněTykev muškátováVelkoplodá dýně Goliáš
Archiv

Jak vysušit dýní

Kostky dýně dáme do hrnce, zasypeme 1 sáčkem kyseliny citronové a 1,2 Kg cukru krystalu, promícháme a 24 hodin necháme stát, občas promícháme. Po tomto marinování necháme dýni 5 minut projít varem, vychladíme, scedíme a v horkovzdušné troubě sušíme na 50 °C celý den a noc, můžeme použít i sušičku.

Jak uchovat dýně na zimu

Jak skladovat dýně

Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.

Jak uchovat dýni na zimu

Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.

Jak se pozná že je dýně zralá

Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Jak dlouho vydrží dýně

Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Co se dá udělat z dýně

Dýně – nejlepší recepty, od polévky po moučníkDýňové placičky z trouby.Dýňové rizoto s modrým sýrem.Dýňová polévka s hráškem a zázvorem.Polévka z pečené dýně se zázvorem.Pánev z mletého masa a zeleniny.Dýňové rizoto pro nejmenšíPapriková omáčka, kuřecí s kuskusem pro nejmenšíHřejivá dýňová polévka.

Co uvařit ze špagetové dýně

I špagetová dýně se dá podobně jako jiné druhy dýní různě plnit a zapékat. Máte-li rádi boloňské špagety, můžete dužninu dýně po upečení načechrat vidličkou, přidat boloňskou omáčku, povrch posypat mozzarellou a zapéct dozlatova v troubě.

Jak dlouho sušit dýňová semínka

Dýňová semínka se nejlépe suší v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia, na papíře by se neměla vzájemně překrývat a vždy po několika minutách je vhodné jimi zatřást, aby se nepřipékala. Sušení trvá jen několik minut a po vychladnutí se mohou promnout v ruce, aby se zbavila tenkého zaschlého povlaku.

Jak se praží dýňová semínka

Semínka pražená v troubě jsou nejlepší a mají nejvýraznější chuť, pokud máte ale málo času, další možností je opražit semínka na pánvi. Na velké nepřilnavé pánvi rozehřejte olej. Přidejte dýňová semínka a za častého míchání je opékejte, dokud nezískají zlatohnědou barvu a vůni, trvá to asi 10-15 minut.

Jak zmrazit dýně

Jestli tedy dýně nechcete vystavovat ani je chodit v průběhu zimy kontrolovat a máte-li dostatečně velký mrazák, směle je nakrájejte na měsíčky, vydlabejte semínka, vložte do igelitových sáčků či dóz a šup s nimi do mrazáku. Po pár hodinách na kuchyňské lince budou chutnat jako čerstvé.

Jak správně skladovat dýně

Jak skladovat dýně

Dýně nesnáší vlhko a milují sucho. Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu.

Jak uchovat dýni v mrazáku

Dýni omyjte, vydlabejte a naporcujte na větší kostky. Ty zabalte do potravinové fólie, aby dýně neosychala. Před použitím není nutné dýni rozmrazovat, stačí vzít potřebný počet kostek a vhodit je do polévek či dušeného masa. Lze také vytvořit dýňové pyré, které se zmrazí v zásobnících na led.

Jak poznám že je dýně zkažená

Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.

Jak poznat dobrou dýní

Povrch dýně by měl být matný

Měl by být matný. Pokud je povrch voskovitý nebo skleněný, není ještě zralá. Vyzkoušejte také nehtem zarýt do povrchu dýně. Dobrá dýně je tvrdá a nelze její slupku jednoduše nehtem propíchnout.

Jak se připravuje dýně

Dýni si proto nejprve omyjte, rozkrojte na čtvrtiny a vnitřek vydlabejte. Poté ji položte na plech slupkou směrem nahoru a nechte ji péct v troubě předehřáté na 180 °C zhruba po dobu 30 až 40 minut. Hotovou dýni poznáte tak, že bude měkká a nůž do ní zajede i přes slupku.

Jak se dělá Dýňová polévka

Postup přípravy

Nakrájenou dýni dáme do hrnce, zalijeme vývarem a uvaříme doměkka. Podle chuti přidáme sůl a muškátový květ. Pak polévku rozmixujeme dohladka a necháme ještě krátkou chvíli probublávat. Nakonec polévku zahustíme moukou rozmíchanou ve vodě, nebo jíškou.

Jak dlouho vařit Špagetovou dýní

Doba vaření je o poznání delší než u jiných dýní nebo rychle měkké dýně hokaido. Špagetová dýně pro změknutí potřebuje zhruba 20 – 50 minut tepelné úpravy. Je vhodné ji vařit se slupkou, aby se dužina nerozpadla, naopak, ze slupky ji potom krásně vyškrábeme.

Jak se peče špagetová dýně

Dýni osolím a pokapu olejem, můžete použít co máte, olivový, kokosový, ghí, nebo klidně máslo. Olej vmasírujte do dýně a dejte péct do trouby na plechu. Můžete dát péct dužinou dolů, nebo naopak nahoru, je to v podstatě jedno. Nechte péct při teplotě 170 °C asi 30-40 minut, dokud nebude dýně uvnitř měkká.

Jak se suší dýňová semínka

Vybraná semena rozestřeme do tenké vrstvy, aby neležela na sobě (mohla by plesnivět), a za pokojové teploty je zvolna sušíme. Občas je promícháme, aby nezůstala slepená a dosychání se urychlilo. Poté je dočistíme tak, že je dobře promneme v dlaních. Odpadají tím zbytky dužiny a blanky, jimiž byla semena obalena.

Proč jíst dýňová semínka

Dýňová semínka mají jemně ořechovou chuť a jsou velmi dobře stravitelná. Můžete je jíst nejen samotná, ale také přidat do salátu nebo do polévky. Prospívají zdraví, protože jsou plná vitamínů, minerálů, mastných kyselin, obsahují zinek, měď, železo, hořčík, fosfor, draslík i vápník.

Jak zpracovat dýni do mrazáku

Jestli tedy dýně nechcete vystavovat ani je chodit v průběhu zimy kontrolovat a máte-li dostatečně velký mrazák, směle je nakrájejte na měsíčky, vydlabejte semínka, vložte do igelitových sáčků či dóz a šup s nimi do mrazáku. Po pár hodinách na kuchyňské lince budou chutnat jako čerstvé.

Co z mražené dýně

Dýni omyjte, vydlabejte a naporcujte na větší kostky. Ty zabalte do potravinové fólie, aby dýně neosychala. Před použitím není nutné dýni rozmrazovat, stačí vzít potřebný počet kostek a vhodit je do polévek či dušeného masa. Lze také vytvořit dýňové pyré, které se zmrazí v zásobnících na led.