Jak využít olivy?

Co se dá udělat z oliv

Zlepšují trávení a zvyšují chuť k jídlu. Mají mírně projímavé účinky. A dvě tři olivy před hlavním jídlem vám zvýší množství žaludečních šťáv. Základní úprava: Vylovené z nálevu přidávejte do pomazánek, salátů, ozdobte jimi těstoviny, pizzu, hodí se do paštik i masových směsí a na olivovou tapenádu.

Jak jíst olivy

Olivy se skvěle hodí jako „zobání“ k vínu, a pokud chcete něco bezmyšlenkovitě chroustat u televize, jsou určitě lepší a zdravější volbou než třeba slané oříšky nebo chipsy. Byla by ale věčná škoda olivy jíst jen tak vysypané do mističky!

Jak se zpracovávají olivy

Konzervování louhem. Mladé zelené olivy se konzervují louhem a poté jsou vystaveny působení kyslíku a glukonátu železnatého, což je sloučenina železa, která produkuje černé, hladké olivy jemné chuti. Zralé zelené olivy se zpracovávají stejným způsobem, ale neoxidují; proto zůstávají zelené.
Archiv

Jak zpracovat čerstvé olivy

Čerstvé olivy nejprve probereme a vyhodíme všechny, které nejsou dokonalé. Mohou mít skvrnku, ranku nebo mohou být lehce nahnilé. Olivy pečlivě propereme v tekoucí vodě a zbavíme je všech listů větví a nečistot. Nyní přichází fáze přípravy oliv na odmočení.
Archiv

Jak ochutit olivy

Do sklenice vkládáme olivy, sýr nakrájený na kostky, kapary, česnek, chilli a pepř. Nálev ochutíme bazalkou, případně dosolíme, ale je slaný dost. Zalijeme olivy a doplníme olejem, tak, aby bylo vše ponořené. Sklenici uzavřeme a lehce otočíme vzhůru aby se vše promíchalo.

Co s černými olivami

8 tipů, jak využít černé olivyOlivy na pizze. Pizza s černými olivami vypadá nádherně a chutná božsky.Olivy v bagetě, ciabbatě a dalším pečivu.Olivy do salátu.Tapenáda / oliváda / olivové patéOlivová salsa.Těstoviny na sto způsobůOlivy v rajčatových omáčkách.Pečené kuře se zeleninou a olivami.

Na co jsou zdravé olivy

Díky obsahu účinných látek napomáhají snížení hladiny cholesterolu v krvi a spolu s antioxidačními účinky tak podstatně omezují riziko vzniku cévních onemocnění a některých druhů rakoviny. Ačkoliv jsou olivy velice mastné, podporují hubnutí.

Proč jíst olivy

OLIVY jsou významným zdrojem vitamínů A a E, nenasycených mastných kyselin (fungují jako známý koenzym Q10), antioxidantů (odbourávají nebezpečné volné radikály v těle), přírodní vlákniny a minerálů, zejména železa, vápníku, draslíku a hořčíku.

Jak dlouho rostou olivy

První úrody oliv se dočkáme okolo dvacátého roku, většinou však až po padesáti letech, poté strom plodí i 150 a více let a když doslouží, roste dál a zraje jeho ceněné dřevo.

Jak rostou olivy

Olivy plodí až půlstoleté stromy

Na přelomu dubna až května olivovník kvete drobnými květy schovanými v úžlabních latách. Květy velice intenzivně až nepříjemně voní. Plodem je známá oliva s velmi tvrdou peckou a tuhým oplodím. Většina olivovníků začíná plodit až po padesáti letech po vysazení.

Jak jsou zdravé olivy

Díky obsahu účinných látek napomáhají snížení hladiny cholesterolu v krvi a spolu s antioxidačními účinky tak podstatně omezují riziko vzniku cévních onemocnění a některých druhů rakoviny. Ačkoliv jsou olivy velice mastné, podporují hubnutí.

Jak chutná čerstvá Oliva

Nejdříve jsou olivy zelené, ale zráním mění svou barvu na vínově červenou, červenou, fialovou a nakonec černou. Zelené olivy jsou tvrdé, chutnají nahořkle a mají nízký obsah oleje. Naopak černé, úplně dozrálé olivy jsou měkkčí, obsahují asi 20-30 % oleje na váhu a jsou jemnější.

Jaký je rozdíl mezi zelenými a černými olivami

Nejzákladnějším rozdílem mezi olivami je rozdělení na zelené a černé. Jedná se o olivy téhož druhu, avšak v odlišné fázi zrání. To znamená, že zelené olivy se sbírají nezralé, kdežto u oliv černých probíhá sběr až po jejich plném dozrání.

V čem jsou zdravé olivy

Olivy jsou opravdu skvělé pro naše zdraví a pomohou zejména kardiakům.Olivy dokáží snižovat špatný cholesterol.Bylo prokázáno, že lidé, kteří dlouhodobě denně konzumují olivový olej, jsou méně náchylní na infarkt.Chrání před vysokým krevním tlakem.Podporují dobrou cirkulaci krve v cévách.Mají protizánětlivé účinky.

Kdy se v Recku Sklizi olivy

Kdy se na Krétě sklízí olivy Období sklizně oliv je poměrně dlouhé. Začíná koncem října a může pokračovat do prosince, nebo dokonce až do ledna.

Jak se množí olivy

Olivovník množíme semeny, řízkováním jednoletých výhonů a hřížením. Nejrychlejší rozmnožení je pomocí kořenových výmladků, tedy rostlinek, které vyrůstají z kořenů. Jakmile jsou dostatečně silné, s vyzrálými kořeny, odřežeme je od matečné rostliny a zasadíme.

Odkud jsou olivy

Olivovník evropský (Olea europaea) je strom z čeledi olivovníkovité (Oleaceae). Pochází z Asie a Afriky, avšak dnes se s ním běžně setkáme ve středozemních oblastech Evropy. Jeho plody olivy mají význam pro potravinářství, lékařství a kosmetiku.

Na co jsou dobré zelené olivy

Díky obsahu účinných látek napomáhají snížení hladiny cholesterolu v krvi a spolu s antioxidačními účinky tak podstatně omezují riziko vzniku cévních onemocnění a některých druhů rakoviny. Ačkoliv jsou olivy velice mastné, podporují hubnutí.

Jak se sbírají olivy

Samotná sklizeň probíhá většinou tradičně – mechanicky. Olivy se srážejí rukami, pomocí různého nářadí nebo hole na zem, kde jsou zachytávány do velké sítě, nebo se sbírají ručně (pomocí žebříku) do velikých nádob. Moderní sběr využívá sací stroje nebo stroje které střásají olivy na zem.

Jak stříhat olivu

Jak v létě zastřihnout olivovník

Abyste udrželi korunku v kompaktním tvaru, můžete teď, v červenci, sáhnout po nůžkách a zkrátit příliš dlouhé vrcholové výhony, které nenesou plody. Řez veďte 3 až 5 mm nad listem nebo pupenem směřujícím vně korunky.

Proč opadává olivovník

Zejména ze začátku sezóny je naprosto běžné, že k nějakému většímu úbytku listů u olivovníku evropského (Olea europea), dochází. Není to žádný důvod k panice. Je totiž u olivovníku přirozené, stejně jako u jiných stálezelených rostlin, že vyměňují staré listy postupně a ne najednou.

Jak dlouho vydrží otevřené olivy

Olivy by měly být nejlépe skladovány na tmavém, chladném místě chráněném před světlem. Nejlepší je skladovat olivy i po otevření v uzavíratelné nádobě. Za optimálních podmínek vydrží otevřené olivy přibližně dva týdny.

Jak zalévat olivu

Olivovník v přírodě nikdo nezalévá, a přece se mu daří. Vydatná zálivka mu spíš uškodí, proto je lepší zalévat jej jen občas, když je na listech patrné, že trochu vody neuškodí. Sucho a teplo jsou pro olivovník přirozené podmínky. Čím víc chráněné a teplejší stanoviště mu dopřejeme, tím lépe.

Co s Olivovnikem na zimu

Olivovník je především subtropický strom a v našich podmínkách by nepřežil zimu. To znamená, že musí přezimovat ve světlé, ale chladné místnosti s teplotou nejlépe kolem deseti stupňů. Olivovník vyžaduje dostatek čerstvého a suchého vzduchu. Nesnáší vlhko, takže opatrně se zálivkou.

Jak často zalévat olivu

Olivovník nesnáší přemokření půdy a vlhký vzduch. V přírodě ho také nikdo nezalévá, a přece se mu daří. Častá a bohatá zálivka mu spíš uškodí, proto je lépe raději zalévat jen občas, když je na listech patrné, že trochu vody neuškodí.