Jak využít skleník?

Jak nejlépe využít skleník

Skleník je skvělý pro pěstování plodové zeleniny, která v něm roste i zraje rychleji. Využijete ho také pro jarní předpěstování sazenic zeleniny a květin, pro rané ředkvičky, saláty a bylinky. Krátkovlnné záření prostupuje sklem a vytváří teplo, to se uvnitř drží a utíká jen pomalu.

Co vysadit kolem skleníku

Nejčastěji pěstovanými plodinami ve skleníku jsou rajčata, salátové okurky a papriky, v předjaří se zde vysévají rajčata a saláty, načež jsou nahrazeny či doplněny a později až nahrazeny právě plodovou zeleninou. Pěstují se zde například i kedlubny (ideálně mezi saláty).

Jak se starat o skleník

Skleník musí dýchat

Kromě pravidelného přísunu vody musíte svým rostlinám ve skleníku dopřát také dostatek čerstvého vzduchu, aby se nedusily a v létě nepadly vedrem. I v tomto případě vám pomůže automatika. Vyplatí se hlavně v případě, když jste přes den mimo domov a nemáte možnost větrat podle momentálního počasí.

Jak vysázet skleník

Oddělené záhony

Skleník tak můžete rozdělit na dva delší „postranní“ a jeden kratší „zadní“ záhon a získat tak tři plochy, na kterých mohou růst druhy vyžadující rozdílné podmínky. Mezi nejčastěji pěstované plodiny ve skleníku patří salátové okurky, rajčata, papriky, saláty, ředkvičky či kedlubny.

Co už můžu dát do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Kdy se má otevírat skleník

Některé jsou velmi citlivé na průvan. Denní doba větrání se liší podle toho, jaké je počasí právě je. V horkém létě klidně můžete skleník otevřít hned ráno, ale i když je na jaře nebo podzim přes den ještě velmi teplo, rána už budou chladnější. Proto je lepší větrat až později.

Jak nachystat skleník

Ze všeho nejdříve je potřeba skleník pořádně očistit. Tady nepomůže nic jiného než poctivá práce. Jarovou vodou s přídavkem octa proti plísním pořádně umyjte stěny skleníku, ať jsou ze skla nebo z polykarbonátu. Rostliny milují světlo, a díky čistým stěnám si ho mohou dopřát plnými doušky.

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.

Co dát na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Jaká vlhkost má být ve skleníku

Pro většinu rostlin prospívajících při teplotě 18-26 °C se optimální vlhkost prostředí pohybuje v rozmezí 60-70% RH. Zatímco při nízké vlhkosti může dojít k zasychání rostliny. Při vlhkosti blížící se 100% se v rostlině zvyšuje vnitřní tlak.

Jak Vysířit skleník

Jak efektivně vydezinfikovat skleník Oxid siřičitý je užitečný prvek v dezinfekci skleníků nebo foliovníků. Tento postup by měl být proveden okamžitě po skončení vegetačního období rostlin, ale ještě před likvidací samotné plodiny. Skleník by se měl sířit alespoň jednou za 12 měsíců.

Kdy otevřít skleník

Denní doba větrání se liší podle toho, jaké je počasí právě je. V horkém létě klidně můžete skleník otevřít hned ráno, ale i když je na jaře nebo podzim přes den ještě velmi teplo, rána už budou chladnější. Proto je lepší větrat až později.

Kdy se má šířit skleník

Oxid siřičitý je užitečný prvek v dezinfekci skleníků nebo foliovníků. Tento postup by měl být proveden okamžitě po skončení vegetačního období rostlin, ale ještě před likvidací samotné plodiny. Skleník by se měl sířit alespoň jednou za 12 měsíců.

Jak často větrat skleník

Zvláště v létě by se měl vzduch kompletně vyměnit i třikrát za hodinu. V horkých dnech je často nutné nechat otevřené i dveře, aby se vnitřek skleníku nepřehřál. Dále poslouží i boční žaluzie a případně i stínovací bílá barva na skleníky.

Čím umýt skla ve skleníku

Můžete použít běžné prostředky na mytí oken, nebo ekologičtější octový čistič. Voda s octem a kapkou saponátu poslouží i jako dezinfekce. Kromě skla je třeba umýt také všechny truhlíky, květináče a další nádoby určené k pěstování rostlin i pro zálivku.

Kdy dát hnůj do skleníku

Hnojení ve skleníku

Ideální je koňský hnůj, zahřívá půdu, aplikujeme ho tedy spíše na jaře, kdy půda potřebuje vyhřát, ale pokud ho máme k dispozici na podzim, použijeme ho. Ani prasečí hnůj skleníkovou půdu neurazí, ale jeho nevýhodou je, že půdu nezahřeje. Opravdu je ale důležité, aby hnůj byl proleželý a ne čerstvý.

Kdy se má Vysířit skleník

Jak efektivně vydezinfikovat skleník Oxid siřičitý je užitečný prvek v dezinfekci skleníků nebo foliovníků. Tento postup by měl být proveden okamžitě po skončení vegetačního období rostlin, ale ještě před likvidací samotné plodiny. Skleník by se měl sířit alespoň jednou za 12 měsíců.

Jak dezinfikovat skleník

Skla můžete umýt dezinfekčním prostředkem. Pokud máte skleník z polykarbonátu, nepoužívejte chemikálie, ale pouze mýdlovou nebo teplou vodu a určitě nic nezkazíte použitím octové vody (1–2 polévkové lžíce na litr teplé vody). Pokud máte ve skleníku nářadí, které si zde chcete přes zimu uschovat, umyjte je a osušte.

Jak zničit plevel ve skleníku

Pokud už se plevele vyskytly, musíme použít buď totální herbicidy nebo se jich zbavit mechanicky- a to opakovaně. Rovněž je možné použité zeminy propařit. Dále doporučujeme před sadbou kartáčkem vyčistit všechny truhlíky a květináče. Ve staré zaschlé zemině totiž dobře přezimují houbové choroby i plísně.