Jak Vyzdit topeniště?

Jak daleko topeniště k udírně

Kouřovod spojující ohniště s udírnou je z kameniny, litiny nebo ocele o průměru cca 15 cm. Od okraje ohniště po okraj udírny by měl měřit 1,5 m a minimální spád je 5 cm na 1 m.
Archiv

Jak udit ve zděné udírně

Udírna musí být před vložením uzenin předehřátá, aby se z ní odstranila vlhkost. Stačí ji předehřát přibližně půl hodiny až hodinu před samotným uzením, pak už je možné vložit maso. Maso je ideální udit při nižší teplotě (v rozmezí 40 až 100 °C), která zajistí bohatou šťavnatou chuť.

Jaký kouřovod do udírny

Kouřovod (8) musí mít stoupající sklon, aby kouř mohl přirozeně stoupat k udírně. Jeho délka, jestliže vede volně vzduchem, bude zhruba 2 m, průměr cca 20 cm.
Archiv

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Kam umístit teplotní čidlo v udírně

likin >> Teploměr je zhruba v horní polovině dvířek,ale kvůly tloušce dvířek (2 vrstvy prken + dřevodeska) čidlo nesahá tak hluboko do udírny..

Co na dno udírny

Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.

Jaké je nejlepší maso na uzení

Tady záleží především na vaší chuti, protože udit můžeme takřka jakékoliv maso. Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy.

Jak udit maso bez udírny

Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7-8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během pomalení ještě 2 x potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během pomalení.

Kam umístit teploměr v udírně

likin >> Teploměr je zhruba v horní polovině dvířek,ale kvůly tloušce dvířek (2 vrstvy prken + dřevodeska) čidlo nesahá tak hluboko do udírny..

Jak správně topit v udírně

Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.

Jak dlouho vypalovat udírnu

Teplý kouř

I tady má celý proces několik fází: rozvlažení, uzení a vypalování. Teplota se po většinu doby bude držet maximálně na 60 °C, jen na poslední hodinu se zvýší na 70–80 °C. Maso takto udíte 6–24 hodin, uzeniny stačí v udírně nechat 4–12 hodin.

Jak vyrobit topeniště k udírně

Topeniště samozřejmě ze dřeva nevyrobíte. Postavit lze ze starých cihel, zbytků betonové dlažby apod. Důležité je, aby kouř z topeniště do udírny putoval minimálně 120 cm dlouhým kouřovodem a mohl částečně vychladnout.

Kde měřit teplotu v udírně

Ve většině moderních udíren se už nějaký běžný analogový teploměr nachází, ale to většinou nestačí. Teplotu musíte hlídat a je jen na vás, jaký druh teploměru si zvolíte. Jednoduchý teploměr měří teplotu uvnitř udírny a údaje zobrazuje na přehledném ciferníku. Nenabízí sice žádné vychytávky, ale zase je levnější.

Jak dlouho vypalovat novou udírnu

Udírnu před prvním použitím "vypalte" = topit v topeništi na cca 80°C – 90°C po dobu 2 hodin. Udírna se vypaluje stejným dřevem, kterým se bude udit. Nepoužívejte dřevo jehličnatých stromů a jiné dřevo nevhodné k uzení!

Jak osušit maso před uzením

Příprava masa před uzením:

maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.

Jak dlouho vařit maso před uzením

Před uzením maso vložte na hodinu do teplé vody, díky tomu se zatáhne a neztratí tolik šťávy. Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá a mít mezi 70-80 stupni, aby maso nezčernalo. Maso se udí zhruba 7-8 hodin, ale záleží samozřejmě na velikosti jednotlivých kusů.

Jak udit s tekutým kouřem

K uzení sýru postačí, když sýr tekutým kouřem potřete nebo ho na něj nastříkáte a necháte působit. Důležité je, aby tekutý kouř na sýru zaschl, pak můžete degustovat. Tekutý kouř také můžete přidat do marinád na grilování. Grilované maso bude mít tak jedinečnou kouřovou chuť, kterou potěšíte nejednoho milovníka uzenin.

Jak si doma Vyudit maso

První hodinu ponecháte maso v udírně na 45 °C až 60 °C. Poté teplotu pomalu zvyšujte na 80 °C až 100 °C, aby se maso důkladně propeklo a nezůstalo syrové. Druhá fáze trvá také zhruba hodinu. Ve třetí fázi dochází k takzvanému zakuřování, respektive vybarvování, kdy maso dostává kouřové aroma.

Jak poznat že je maso Vyuzene

Správně vyuzené maso má jemnou konzistenci a je měkké. Vyschlé a tvrdé maso určitě není požadovaným výsledkem. Dřevo vhodné pro uzení: dřevo musí být především bez kůry, dostatečnš vyschlé a tvrdé. Hodí se dřevo z ovocných stromků, buku, olše, břízy, akátu nebo dřevo z ovocných stromků.

Čím obalit kouřovod

Pro utěsnění kouřovodu je možné využít například kominické sklotextilní šňůry. Na trh jsou dodávané i v samolepicí formě. Uplatní se jako těsnění a vymezení dilatací pro kamna i krby. Pro konce těchto šňůr je dobré využít zajišťovací pásky a speciální lepidla.

Jaký teploměr do udírny

Ideální je digitální teploměr, který zvládne současně měřit teplotu uvnitř udírny a také přímo uvnitř masa. Na displeji si jednoduše navolíte, jaký druh masa udíte a teploměr vám sám poradí, jaká teplota je optimální. Pak už jen stačí počkat, až vás teploměr sám zvukovým signálem upozorní, že je maso hotové.

Jak dlouho se udí maso

V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.

Jak správně napojit kouřovod

Aby se zabránilo dalšímu zbytečnému ochlazování spalin v kouřovodu , je doporučeno kouřovod zapojit nejkratší cestou do komína. Optimální variantou je použití zadního vývodu kouřovodu, pokud to konstrukce kamen umožňuje. Zapojení je potom velmi jednoduché – stačí použít trubku o délce 25 cm, zděř a růžici.

Jak utěsnit kouřovod

Pro utěsnění kouřovodu je možné využít například kominické sklotextilní šňůry. Na trh jsou dodávané i v samolepicí formě. Uplatní se jako těsnění a vymezení dilatací pro kamna i krby. Pro konce těchto šňůr je dobré využít zajišťovací pásky a speciální lepidla.

Jaká teplota při uzení masa

Teplota při uzení masa se pohybuje v rozmezí 60–100 °C (nejběžněji 65–75 °C, aby z masa neunikal tuk) a jedná se tedy i o tepelnou úpravu. Výhodou uzení teplým a horkým kouřem je značné zkrácení doby uzení na několik hodin a větší šťavnatost masa.