Jak Vyzehlit softshell?

Jak vyžehlit softshell

Softshell se žehlí na dva puntíky, maximálně 2,5, přes pečící papír. Osobně bych vždy softshell nejprve vyprala, vypráním se pomačkání ztratí a není třeba žehlit. Žehličku na softshell používám jen na nažehlení reflexních nažehlovaček.
Archiv

Čím lemovat softshell

Pro vyšší pružnost lemovaného dílu můžeme použít steh cik-cak, nebo uvolníme napětí horní nitě a šijeme běžným rovným stehem. Obecně platí, že matné pruženky jsou pevnější a méně elastické. Doporučujeme tedy na materiály, u kterých chceme zachovat pevné kraje a chceme předejít zvlnění materiálu, například softshell.

Na jaký program prát softshell

Podobně jako s bundou ze softshellu zacházejte i s bundou péřovou. Perte v ruce nebo na jemný program s teplotou do 30 ⁰C. Stejně tak pořiďte speciální prací prášek na peří, který obsahuje tuk z ovčí vlny. Dejte vždy pozor na cedulku u bundy, některé péřovky se totiž nesmí do pračky dávat vůbec!

Čím síť softshell

Šití ze softshellu

Ze softshellu lze ušít široká škála funkčního oblečení – od bund, přes kalhoty, až po zimní rukavice. Lze z něj šít na běžných domácích strojích, jehlu je třeba volit dle síly látky. S většinou softshellů se dobře manipuluje, protože moc nepruží.

Jak impregnovat softshell

Postup při impregnaciVyprání softshellek v pračce (Julči TIP: pozor, pokud by zůstala na oblečení špína, impregnací by se mohla zakonzervovat).Zapnutí všech zipíků.Nastříkání impregnace na vzdálenost 15 cm (nebo dle výrobce) v dobře větratelné místnosti, nebo venku.Pro lepší vstřebání použijeme houbičku.

Jak prát softshell bundu

Desatero softshell praníVyprázdněte všechny kapsy.Zapněte zipy včetně suchých zipůOtočte bundu/kalhoty naruby.Používejte speciální prací prostředek.Nepoužívejte bělidla, aviváž, změkčovadla vody.Perte na 30°C-40°C dle pokynů výrobce.Nechte oblečení pořádně vymáchat.Nikdy neždímejte v pračce ani v ruce.

Jak lemovat úplet

V tomto případě je vždy lepší lem stabilizovat, ať už výztuhou na úplety nebo zalepením pavučinkou. Další možností je široký lem. Ten získáte tak, že si ustřihnete dvojitou šíři lemu v délce okraje, přehenete ho rubem na rub a volné okraje našijete na líc podobně jako u lemování výstřihu.

Jak položit střih na softshell

Položení šikmo na směr osnovy

Zejména ve chvíli, kdy šijete třeba z plátna a potřebujete, aby lemovka pružila. Tuto vlastnost získá právě díky šikmému položení na látku. Tímto způsobem můžete pokládat části střihu třeba i na jednobarevný sofsthell, který nemá vazbu s osnovy a útku.

Jak vyprat softshell

Na praní nepoužívejte běžný prací prostředek, ale investujte do speciálního pracího prášku na softshell. Věřte, že se vám to vyplatí, neboť běžné prací prostředky nejsou tak šetrné, a mohou vlastnosti softshellu narušit. Sehnat speciální prací prášek, příp. prací gel pro softshellky není dnes žádný problém.

Jak dlouho schne softshell

Softshell rychle schne, takže více než 800 otáček za minutu není nutných. Než dáte prádlo do pračky, zkontrolujte, zda jsou prázdné kapsy a zapnuté všechny zipy (normální i suché), ať nedojde ke zbytečnému zatržení vláken.

Kdy nosit softshell

Nejlepších výsledků dosahuje softshell při použití v horších klimatických podmínkách (jaro, podzim, mírnější zima, chladnější léto). Nehodí se do horkých letních dnů ani do třeskutých mrazů. A také každý druh softshellu se hodí na něco jiného.

Co je letni softshell

Letní – u tohoto softshellu často vnitřní vrstva chybí nebo je tvořena tenoučkou vrstvou úpletu. Z venku je vodoodpudivá vrstva a mezi (pokud má vnitřní vrstvu) je funkční membrána. Gramáž letního softshellu bývá kokem 200 g/m2. Tento softshell je z nich nejtenčí, jeho využití vidím v oděvech první pomoci na výletě.

Jak vyčistit skvrny od oleje ze softshellu

Softshellky se budou nejlépe rochnit ve speciálním pracím prášku (ideálně přímo na membránové oblečení). Nám se osvědčil prací prostředek z DM.

Jak udělat Naplet

Náplet:Na nápletu si ca 3 cm nastřihneme.Obnitkujeme – musíme roztáhnout až na 180 stupňů.Takto nastřižení natahuji, aby se obnitkovalo kolem dokola.Nitě si zauzlíkujeme k sobě, aby se okraje nerozjížděly.A takto všijeme – dírou dozadu – do pasu.

Čím lemovat

Stejně jako u předchozího způsobu můžeme použít buď hladký náplet, finerib, nebo jednolícní či oboulícní úplet s elastanem. Stříháme v šíři látky a snažíme se být přesní. Na trhu jsou však i hotové úpletové proužky určené k lemování, nabízí je například bubulakovo.

Jak poznat osnovu a útěk

Kdybyste si nevzpomněli, tak vám sem radši hodím obrázek. Je tam vidět nitě, které vedou shora dolů, to je tzv. osnova a přes ně se provléká člunek s nití. To jsou ty nitě, co jsou křížem přes osnovu a říká se jim útek.

Jak upravit seď u kalhot

Sed je moc nízký

Pokud máte již ušito a kalhoty jsou nízké, můžete vršek kalhot opravit přidáním sedla – a to tam, kde potřebujete kalhotám přidat. Většinou v zadním sedu, ale můžete přidat i vpředu. Nemusíte přidávat rovnoměrně. A důležité je opět zachovat výšku úprav na bočních dílech na předním i zadním stejně.

Jak vyčistit skvrny od oleje ze Softshellu

Softshellky se budou nejlépe rochnit ve speciálním pracím prášku (ideálně přímo na membránové oblečení). Nám se osvědčil prací prostředek z DM.

Jak se starat o softshell

Softshellové bundy i kalhoty většinou snesou praní do 40° C, ale přikláníme se spíše ke 30° C a šetrnému praní. Oblečení je vhodné dobře vymáchat, aby se prací prášek skutečně dobře odstranil. Pokud to výrobce nedovolí, bundu ani kalhoty neždímejte a nesušte v sušičce. Vyperte, vymáchejte, neždímejte.

Kdy nosit letní softshell

Gramáž jarního softshellu bývá kokem 290 g/m2. Není tak teplý jako zimní, protože je teplá fleecová vrstva nahrazena úpletem. Je prima na jaro a podzim, ale i chladnější letní dny a večery. Ideální dětem na tábory na noční hlídky i ranní rozcvičky:-).

Jak vycistit softshell

Desatero softshell praníVyprázdněte všechny kapsy.Zapněte zipy včetně suchých zipůOtočte bundu/kalhoty naruby.Používejte speciální prací prostředek.Nepoužívejte bělidla, aviváž, změkčovadla vody.Perte na 30°C-40°C dle pokynů výrobce.Nechte oblečení pořádně vymáchat.Nikdy neždímejte v pračce ani v ruce.

Jak VSIT gumu do Napletu

Guma se dá vložit odměřená sešitá přímo do nápletu před našitím (tak to dělá Petra-Caramilla), nebo se dá do nápletu udělat obnitkovaná dírka, kterou je pak možné gumu dodatečně protahovat nebo regulovat (tak to dělá Martina). Na nápletu si ca 3 cm nastřihneme. Obnitkujeme – musíme roztáhnout až na 180 stupňů.

Jakou nití šít úplet

Při šití úpletů nezapomeneme na to, že potřebujeme jehly s kulatou špičkou (označení stretch nebo jersey/ball point), do klasického šicího stroje tedy označení jersey/ball point/stretch 75/80/90 (podle síly úpletu a síly použité nitě) 130/705H (označení pro jehly do běžných domácích strojů). Více v článku o jehlách.

Jak lemovat mušelín

Stříháme tedy rovnou dvě vrstvy materiálu. Proto je potřeba si mušelín dobře vyrovnat. Přeložený střih umístíme kolmo po útku (pomáhala jsem si krejčovským metrem), přidržíme a rozevřeme, aby byly obě strany stejně položené. Přišpendlíme střih a než začneme stříhat, promyslíme si švové přídavky.

Jak šít Lemovku

Pevné tkané látky většinou lemujeme bavlněným šikmým proužkem. Je to proužek látky střižený šikmo proti směru vláken, což mu dodává určitou pružnost, i když látky do délky ani do šířky nepruží. Umožňuje nám tak lemovat i oblé tvary – ať už na oblečení nebo třeba na bytovém či jiném textilu.