Jak vzniká jmelí?

Proč se dává jmelí

Do Čech se dostal zvyk zavěšovat do domu jmelí z Anglie. Keltové věřili, že přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost, proto také dodržovali líbací zvyk: Muž směl políbit každou ženu, kterou uviděl procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém polibku utrhli políbení společně jednu bobulku, až na tu poslední.

Odkud pochází jmelí

Odkud se tato tradice vzala Jmelí bílé fascinovalo už staré slovanské, keltské i germánské národy. Zelené větvičky, které se objevují na větvích jehličnatých i listnatých stromů během zimy, a dokonce v tomto nehostinném období nesou plody, působily na naše předky jako dar z nebe.

Jak se zbavit jmelí

Vyhladovění „Jmelí má takzvaná haustoria, to je něco jako kořeny, které vrůstají dovnitř větví napadeného stromu. Takže abyste jmelí efektivně odstranili, tak ho musíte odstranit i s velkou částí napadené dřeviny. Zpravidla se uvádí minimálně půl metru na ten keřík,“ uvedl Rozsypálek.
Archiv

Co znamená když se daruje jmelí

Darované jmelí, pokud jej doma zavěsíte, vám přinese štěstí, lásku, i ochranu před nemocemi. Zlaté jmelí pak přináší i bohatství, ale pozor, nesmí se jednat o jmelí uměle obarvené, ale o jmelí zlaté (žluté) přírodně. Podle jedné ze starých křesťanských legend bylo jmelí kdysi velkým stromem.

Co léčí jmelí

Jmelí jako lék

Jmelí léčí i chorobyštítnéžlázy, stimulujeimunitní systém, pomáhá přiženské i mužské neplodnosti. Používá se i na bolestivou menstruaci a další křeče,účinkuje i při závratích, a dokonce prý i proti hysterii. V poslední době představuje jmelí základní podpůrný přírodní lék při rakovině.

Jak dlouho vydrží jmelí

„Kromě nich jmelí roste nejčastěji na lípě, akátu a na jabloni, ale tam má velmi krátkou zpracovatelnost, vydrží tak tři týdny.

Na co je dobré jmelí

Jmelí pomáhá zabrzdit množení buněk, takže se dá použít jako podpůrná léčba při rakovině, využívá se to hlavně u rakoviny žaludku. Ulevuje v době klimakteria, odbourává návaly krve do hlavy. Pokud by se vám jmelí hodilo na vaše zdravotní obtíže, obrňte se trpělivostí – je to bylinka, která se musí používat dlouhodobě.

Kdy se má vyhodit jmelí

Jmelí, které zavěsíme na Vánoce, se má nechat viset celý rok a až o příštích Vánocích vyměnit za čerstvé.

Kdy se vyhazuje jmelí

Na Štědrý den může muž pod zavěšeným zvazkem jmelí políbit ale jakoukoliv ženu. A za každý takový polibek by se měla jedna bobulka z větvičky sundat. Ale tu poslední, která po všech polibcích zůstane, je nutné na rostlince nechat, aby se z domu nevytratila láska. Jmelí pak nechte doma uschované do příštích Vánoc.

Jak dlouho uzivat jmelí

Jak dlouho se může jmelí užívávat První účinky mohou být za týden užívání, ale u jmelí platí, že se musí užívat dlouhodobě, ideálně 6-8 týdnů (s výjimkou onkologických indikací) a pak si dát týdenní pauzu.

Jak moc je jedovaté jmelí

Jmelí je mírně jedovaté. Nejvíce jedovaté je jmelí rostoucí na topolu, proto se z těchto stromů nesbírá k léčebným účinkům. Nejlepší je jmelí z jabloně a hlohu. V listech, které se užívají k léčebným účelum je jedovatých látek minimum, nejvíce je jich v plodech.

Proč se nesmí trhat jmelí

Podle něj tak stromy nenávratně poškozují. „Narušují kůru a tím stromům způsobují rány,“ dodal. Stromy jsou pak náchylnější k nákazám dřevokaznými houbami, což může postupně vést až k jejich odumírání. Občas se objevují i takové případy, kdy zloději kvůli několika větvičkám jmelí pokácejí celý strom.

Kde roste jmelí v ČR

V lesnatých oblastech najdeme jmelí především na jedlích a borovicích, ale třeba na jižní Moravě roste hojně například na topolech, ale i jiných listnáčích. Když projíždíte například mikulovskou oblast, jsou podél silnic některé stromy jmelím doslova obaleny. Jmelí zde najdeme i na jabloních, olších, dubech a lípách.

Jak dlouho nechat jmelí

Jmelí, které zavěsíme na Vánoce, se má nechat viset celý rok a až o příštích Vánocích vyměnit za čerstvé. Čím více má jmelí bobulí, tím víc štěstí v novém roce přinese.

Jak dlouho roste jmelí

Jmelí se dožívá až 40 let a jeho vidličnaté větve tvoří články – co článek, to jeden rok růstu, což je snadnou pomůckou k určení stáří rostliny.