Jak vzniká TNT?

Jak se vyrábí TNT

Výroba. Základem výroby je postupná nitrace aromatického uhlovodíku toluenu směsí kyseliny dusičné a kyseliny sírové.

Jak se odpaluje TNT

Místo spálení na popel, TNT aktivuje (ale stále hoří, takže se oheň rozšíří na další bloky jako je třeba TNT), tudíž vytváření systémů požární kontroly u jakéhokoli množství TNT je nezbytné. Pro ty, kteří používají TNT v podsvětí (Nether), nebo hluboko pod zemí, může láva zapálit TNT, což může TNT odpálit.

Co obsahuje TNT

Chemicky je TNT aromatický uhlovodík toluen, jehož 3 uhlíkové atomy aromatického jádra nesou namísto vodíkového atomu nitroskupinu ( – NO2), funkční chemický vzorec této sloučeniny je C6H2(NO2)3CH3. Je to nažloutlá krystalická látka o hustotě 1,663 g/cm3 a bodu tání 80,7 °C.

Jaký má význam 1 tuna TNT

Ekvivalent TNT je metoda vyjádření energie uvolněné při explozích. Jedná se (přibližně) o množství trinitrotoulenu, které svým výbuchem vyvolá vzdušnou tlakovou vlnu stejných parametrů jako zkoušená výbušnina, a která způsobí stejné destrukční účinky. Jedna tuna TNT odpovídá (přesně) 4,184 GJ.

Který prvek se používá k výrobě výbušnin

Nejběžnějšími třaskavinami jsou azid olovnatý, velmi rozšířený je například fulminát rtuťnatý (třaskavá rtuť).

Kdo vlastní atomové zbraně

Přehled a počty jaderných hlavic

Stát Počet hlavic (aktivní / celkem) Smlouva CTBT
USA 1 750 / 5 600 Signatář
Rusko 1 600 / 6 257 Ratifikována
Spojené království 120 / 225 Ratifikována
Francie 280 / 290 Ratifikována

Jak silne jsou atomove bomby

U současných menších amerických zbraní je síla 600 až 2200 kilotun TNT na tunu. Pro srovnání, u velmi malých taktických zbraní, jako byla Davy Crockett, to bylo 0,4 až 40 kilotun TNT na tunu.

Co je to NVS

Nástražný výbušný systém (NVS) – je systém, tvořený výbušninou, výbušným, nebo pyrotechnickým předmětem, zápalnou látkou a funkčními prvky iniciace, které jsou kombinovány s určitou zákeřnou nástrahou.

Co je to třaskavina

Třaskaviny jsou skupinou výbušin, jejíž hlavní vlastností, která je výrazně odlišuje od ostatních skupin výbušin, je velmi rychlý přechod od explozivního hoření k detonaci. Třaskavina uvedená v činnost se nejdříve rozhoří, přejde do explozivního hoření a nakonec detonuje.

Kdo má nejvíc Atomovek

Přehled a počty jaderných hlavic

Stát Počet hlavic (aktivní / celkem) Smlouva CTBT
USA 1 750 / 5 600 Signatář
Rusko 1 600 / 6 257 Ratifikována
Spojené království 120 / 225 Ratifikována
Francie 280 / 290 Ratifikována

Co se stane při jaderném výbuchu

Bezprostředně po výbuchu se rychlostí světla šíří silné elektromagnetické záření všech délek včetně nebezpečného rentgenového záření a záření gama a spalujícího infračerveného záření. Záření dopadnuvší na okolní předměty zvyšuje jejich teplotu až ke vznícení nebo roztavení.

Co se stane po výbuchu atomové bomby

Expozice 10 kilo tunové atomové bomby do vzdálenosti asi 1,2 km zabije až 90 procent všech lidí bez lékařského ošetření. Zhruba o dalších 0,4 km dál se vaše šance na přežití zvyšují, ale utrpíte popáleniny třetího stupně, které pravděpodobně neucítíte, protože radioaktivní záření zabíjí i vaše receptory bolesti.

Co dělat po jaderném výbuchu

Havárie v jaderném energetickém zařízení s únikem radioaktivních látekCo nejdříve se ukryjte v uzavřené místnosti (nejlépe ve sklepních prostorách), pokud možno na straně odvrácené od jaderného zařízení.Uzavřete a utěsněte okna a dveře.Vypněte ventilaci a utěsněte další otvory.

Jaký je rozdíl mezi trhavinou a výbušninou

Trhavina je označení pro výbušninu/výbušinu, která je za normálních podmínek velmi málo citlivá k vnějším vlivům a naopak po iniciaci dokáže vyvinout detonaci o mimořádně vysoké trhavé síle. Používají se obvykle při trhacích pracích v dolech, lomech, ražbě tunelů, demolicích apod.

Kdo vlastní jaderné zbraně

Přehled a počty jaderných hlavic

Stát Počet hlavic (aktivní / celkem) Smlouva CTBT
USA 1 750 / 5 600 Signatář
Rusko 1 600 / 6 257 Ratifikována
Spojené království 120 / 225 Ratifikována
Francie 280 / 290 Ratifikována

Jaký dosah mají jaderné zbraně

Předpokládá se, že střely s dlouhým doletem Taepodong I, testované v roce 1998, mají dosah až 2000 kilometrů. Severní Korea nepovolila Mezinárodní agentuře pro atomovou energii inspekci ve svých zařízení a v říjnu 2002 odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Jak daleko Doleti Jaderna hlavice

Rakety se dělí na strategické, operačně taktické a taktické. Strategické rakety jsou určeny k ničení strategicky důležitých objektů protivníka. Podle doletu se dělí na strategické rakety středního doletu s dosahem 1000 až 5500 km a strategické rakety velkého, resp. mezikontinentálního doletu s dosahem nad 5500 km.

Co by se stalo kdyby bouchly Dukovany

„Výbuch elektrárny totiž ohrozí deset tisíc lidských životů, desítky kilometrů čtverečních zamoří radioaktivní látky, krizový štáb i vláda budou v pohotovosti a vesnice postižené fiktivním radioaktivním mrakem čeká evakuace,“ doplnil Štěpán. K nehodě v elektrárně dojde podle plánu třicet minut po půlnoci.

Jak se branit při jadernem utoku

Dojíždíte-li pravidelně na jiná místa, zjistěte si i úkryty, které jsou po cestě. Nejlepší úkryt je v podzemí a uprostřed větších budov. Venkovní prostory, vozidla nebo jakékoliv mobilní domy neposkytují odpovídající přístřeší před radioaktivním spadem. Hledejte sklepy nebo suterén velkých vícepatrových budov.

Co dělat v případě jaderného utoku

Co dělat při jaderném útokuVyhledejte bezpečnou místnost.Použijte ochranné oblečeníDlouhý pobyt uvnitř budovy.Používejte osvětleníDýchejte přes respirátor.Vyhněte se voděHlídejte si zdraví

Jak daleko dosáhne jaderný výbuch

Při vzdušném jaderném výbuchu ráže 20 kt je možné zaznamenat lehká zranění ve vzdálenosti 2,5-4 km od epicentra, středně těžká 1,5-2 km, těžká ve vzdálenosti 1-1,5 km a smrtelná ve vzdálenosti menší než 1 kilometr od epicentra.

Kdo vynalezl trhavinu semtex

Existuje jen málo českých vynálezů, které se nesmazatelně otiskly do tváře dnešního světa. Patří mezi ně lodní šroub, kontaktní čočky – i nechvalně proslulá trhavina Semtex, kterou v roce 1952 vyrobil nenápadný chemik z Pardubic Stanislav Brebera.

Kdo přišel na princip atomové bomby

Prvním, kdo rozeznal a popsal řetězovou reakci (a v roce 1936 i princip atomové bomby), byl Leó Szilárd, který si přeměnu prvků pomocí řetězové reakce dal v roce 1934 i patentovat.

Kdo má nejvic jaderné zbraně

Přehled a počty jaderných hlavic

Stát Počet hlavic (aktivní / celkem) Smlouva CTBT
USA 1 750 / 5 600 Signatář
Rusko 1 600 / 6 257 Ratifikována
Spojené království 120 / 225 Ratifikována
Francie 280 / 290 Ratifikována

Které země mají jaderné zbraně

Spojené státy americkéRusko.Francie.Velká Británie.Čína.Severní Korea.Indie.Pákistán.