Jak vznika tuha?

Kde se nachazi grafit

V roce 2018 se nejvíce grafitu těžilo v Číně (630 000 t, tzn. 68 % světové těžby), dále v Brazílii (95 000 t), Kanadě (40 000 t), Indii (35 000 t), Mosambiku (20 000 t) a na Ukrajině (20 000 t). Naleziště v Česku: Český Krumlov, Bližná, Černá v Pošumaví, Koloděje nad Lužnicí, Staré Město pod Sněžníkem, Velké Tresné

Kdo objevil grafit

Kuriózním způsobem (s pomocí lepicí pásky) jej v roce 2004 objevili profesoři ruského původu Andre Geim, vědecký pracovník univerzity v Manchesteru, a jeho kolega Konstantin Novoselov, taktéž pracující na University of Manchester, kteří za jeho objev v roce 2010 získali Nobelovu cenu za fyziku.

Proč grafit píše

V grafitu jsou atomy uhlíku uspořádány do rovin, které jsou mezi sebou slabě vázány. Tato slabá vazba mezi rovinami je zodpovědná za odlupování grafitu v tenkých vrstvách. Díky tomu můžeme psát obyčejnou tužkou.

Na co je grafit

Grafit se používá v metalurgii jako žáruvzdorný materiál, k výrobě tužek, suchých i olejových mazadel, antikorozních nátěrů, v elektrotechnice (galvanické pokovování, součástky dynam, elektrody atd.). Velké množství grafitu se vyrábí uměle z odpadů po zpracování ropy, ze sazí či z antracitu.

Co je to tuha

Grafit, jinými slovy tuha, je nejměkčí nerost a současně nejčastější přírodní modifikace uhlíku. Přestože je uhlík typickým zástupcem nekovů, grafit vede velmi dobře elektrický proud. Je to dáno jeho strukturou. Grafit má díky své vodivosti velmi široké využití.

Kde se těží tuha

Bohatá ložiska tuhy byla v Černé v Pošumaví, Bližné, Milné a v Českém Krumlově. Méně významná ložiska byla a jsou i dnes na Táborsku a Písecku. Těžba tohoto nerostu byla riskantní investicí, která však poskytovala obživu horníkům, ale i spekulantům, lačnícím po rychlém zbohatnutí.

Jak se vyuziva uhlík

Praktické využití nachází uhlík zejména jako redukční činidlo a sorbent, grafit se používá jako součást průmyslových mazadel, jako moderátor v jaderných reaktorech a na výrobu tužek. Čistý uhlík získaný karbonizací rostlinných materiálů se používá jako černé potravinářské barvivo E 153 (rostlinná čerň).

Co znamená HB na Tuzce

Podle evropského systému se tvrdost tuhy označuje číslicemi ve stupnici od 1 do 9, ve spojení s písmeny H (hard – tvrdý), B (black – černý) a F (firm – pevný). Měkké tuhy obsahují více grafitu, tvrdé více jílu.

Jak se vyrábí grafit

Syntetické grafity se vyrábějí grafitizací uhlíkatých materiálů (koks, uhlí, smola) při vysokých teplotách a obvykle slouží pro výrobu grafitových elektrod. Zpracováváme pouze materiál, který není z použitých elektrod, tedy pouze materiál vznikající při výrobě elektrod.

Kdo vymyslel tužku

Nicolas‑Jac… ContéKonrad Gessner
Tužka/Vynálezci

Jak se získává grafit

Grafit stejně jako diamant se získává hlavně těžbou. Syntetické diamanty se vyrábějí za vysokých teplot a tlaků z grafitu za přítomnosti katalyzátorů. Umělý grafit se vyrábí zahřívá ním křemenu s grafitem na teplotu asi 2500 °C.

Jak se těží grafit

Těžba, úprava a použití grafitu

Jako poslední metoda se využívá dobývání z mezipater a ložiska vycházející na povrch bývají těžena povrchovým způsobem. Tento způsob těžby je typický pro ložisko Velké Vrbno-Konstantin (Kraus 1987). 92-98% .

Kde najdeme uhlík v přírodě

V přírodě se uhlík vyskytuje zejména jako součást obrovského množství organických látek a ve formě oxidu uhličitého se nachází v atmosféře. Ryzí uhlík se v přírodě vyskytuje v několika krystalografických modifikacích jako grafit, diamant, lonsdaleit a chaoit. Přírodní fulleren C60 se vyskytuje jako minerál šungit.

Co rozpouští uhlík

Anorganické sloučeniny

Ve vodě se CO2 rozpouští za vzniku velmi slabé kyseliny uhličité H2CO3. Známy jsou především soli této kyseliny – uhličitany (karbonáty), uhličitan vápenatý CaCO3 – vápenec a uhličitan hořečnatý MgCO3 – magnezit.

Jaká je nejměkčí tužka

Nejměkčí tuha je 8B- 9B už je přírodní grafit, nejtvrdší tuha je 10H. Tužky HB a F se pohybují někde uprostřed stupnice tvrdosti a jsou nejprodávanější. Dále platí, že čím tvrdší tužka, tím světlejší zanechává stopu, naopak čím měkčí, tím je stopa tmavší.

Jakou tužku na rýsování

Jakou tužku vybrat na rýsování Hlavní roli při výběru tužky na rýsování hraje tvrdost tuhy. Na rýsování se používá tvrdá tužka č. 3 (H), protože nemaže.

Proč tužka píše

Díky čemu píše tužka na papír Schopnost psát, tedy zanechávat na papíře trvalou zbarvenou stopu, je způsobena zvláštní strukturou grafitu. Grafit tvoří šestiboké útvary, které vytváří vrstvy.

Jak funguje tužka

Tužka funguje jako čtečka speciálního kódu (OID). Tento kód ve formě téměř neviditelných teček je umístěn na stránkách knih. Špičku elektronické tužky tvoří dvě infračervené LED diody a obrazový snímač.

Jak se tvoří diamant

Vznik diamantu

Diamanty vznikají v horním zemském plášti v průběhu sopečných erupcí, v hloubce větší než 150 km, při tlaku 40-50 Kbar a při teplotě mezi 1000-1700 °C. A to ještě za předpokladu rychlého zchlazení při průniku magmatu k povrchu. Jen tehdy dojde ke krystalizaci diamantu.

Co to je diamant

Diamant je téměř nejtvrdší známý přírodní minerál (nerost) a jedna z nejtvrdších látek vůbec (tvrdší jsou např. fullerit, romboedrická modifikace diamantu či nanokrystalická forma diamantu – ADNR). Jedná se o krystalickou formu uhlíku C.

Kde se nachází uhlík

V přírodě se uhlík vyskytuje zejména jako součást obrovského množství organických látek a ve formě oxidu uhličitého se nachází v atmosféře. Ryzí uhlík se v přírodě vyskytuje v několika krystalografických modifikacích jako grafit, diamant, lonsdaleit a chaoit. Přírodní fulleren C60 se vyskytuje jako minerál šungit.

Co znamená HB na tužce

Podle evropského systému se tvrdost tuhy označuje číslicemi ve stupnici od 1 do 9, ve spojení s písmeny H (hard – tvrdý), B (black – černý) a F (firm – pevný). Měkké tuhy obsahují více grafitu, tvrdé více jílu. Nejměkčí tuha je 8B- 9B už je přírodní grafit, nejtvrdší tuha je 10H.

Jak držet tužku při kreslení

Tužka je položena na prostředníčku, palec ji přidržuje. Ukazováček je seshora jen položený, aby jím bylo možné poťukat. Tužka směřuje k papíru šikmo, nikoli kolmo, protože leží v prohlubni mezi palcem a ukazovákem. Mezi hrotem tužky a prsty by měla být mezera asi 3 cm.

Kdy vznikla tužka

Tužku v dnešní podobě vynalezli na konci 18. století nezávisle na sobě Rakušan Josef Hardtmuth a Francouz Nicolas-Jacques Conté. Čistý grafit byl nahrazen směsí rozemletého grafitu s jílem (hlínou) vypálenou v peci. To umožnilo vyrábět tužky s různou tvrdostí.

Co je tvrdší než diamant

Američané objevili třetí tuhou formu uhlíku, nazvali ji Q-carbon. Materiál vyrobili při pokojové teplotě a atmosférickém tlaku a je tvrdší než diamant. Při jeho výrobě je potřeba substrátu, amorfního uhlíku a výkonného laseru. Vědcům a výzkumníkům z americké North Carolina State University se podařil významný počin.