Jak vznikají čedičové varhany?

Kde v ČR můžeme vidět sloupcový rozpad čediče

Světoznámá Panská skála

Panská skála u Kamenického Šenova patří k nejvýznamnějším geologickým lokalitám u nás a od roku 1953 je chráněná jako národní přírodní památka. Sloupcová odlučnost čediče se zde vyvinula v tak dokonalé a reprezentativní podobě, že zdejší kamenné varhany vešly ve známost i za našimi hranicemi.
Archiv

Kde jsou kamenné varhany

Kamenné varhany vznikají díky sloupcovité odlučnosti bazaltu – čediče. Skalní útvar Panská skála leží kousek od silnice mezi Kamenickým Šenovem a obcí Prácheň tam, kde se setkávají hranice Českého středohoří a Lužických hor.
Archiv

Co je čedič hornina nebo nerost

Čedič neboli bazalt je velice četná tmavá výlevná vyvřelá hornina s charakteristickou porfyrickou nebo sklovitou strukturou. Vyskytuje se však i ve formě škváry, bez viditelných krystalů. Obvykle má šedou či černou barvu, zvětralý čedič má barvu spíše šedou.

Na co se používá čedič

Čedič se už po tisíciletí používá jako stavební kámen, na štěrk a kamenivo, součást betonů i směsí při stavbě silnic. Novodobé využití našel ve 20. století s rozvojem petrurgie.

Jak vzniká sloupcová odlučnost

Sloupcová odlučnost – efekt varhan

Je způsobena smršťováním lávy při jejím chladnutí. Tak jako u bahenních prasklin na dně vypuštěného rybníka dochází při zmenšování objemu chladnoucího čediče k vertikálnímu rozpukání a vzniku pěti až šestihranných sloupů.

Kde se natáčela Pyšná princezna skála

O Panské skále

Právě zde se filmovaly legendární scény z pohádky Pyšná princezna. Panská skála je dnes význačnou chráněnou lokalitou a národní přírodní památkou. Půvabná skála je situována několik metrů od silnice u obce Prácheň nedaleko Kamenického Šenova.

Jak vzniká čedič

Pro čedič je charakteristická jemnozrnná stavba vzniklá rychlým utuhnutím lávy na povrchu planety. Ve své stavbě obsahuje často velké krystaly minerálů či vesikule, drobné bublinky vyplněné plynem či druhotnou mineralizací, a nebo se vyskytuje ve formě strusky. Odlučnost čediče je obvykle sloupcovitá.

Na jaké Hoře se vyskytuje čedič

Doupovské hory jsou tvořeny pouze z čediče (48 druhů).

Kde se v ČR vyskytuje čedič

V České republice je čedič zpracováván tavením ve Staré Vodě u Mariánských Lázní.

Kde se nachází čedič

Čedič je nejhojnější magmatická hornina zemského povrchu, tvoří prakticky celé oceánské dno a z velké části zemskou kůru. Bazalty se vyskytují v Českém středohoří, např. kopce Tlustec, Radobýl nebo hora Říp.

Ve které pohádce byla Panská skála

Panská skála rozhodně stojí za shlédnutí nejen proto, že se tu natáčela scéna do nejslavnější české pohádky Pyšná princezna. Tento nejstarší chráněný geologický útvar na českém území vyčnívá z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní.

Co se natáčelo na Panské skále

Stačí dojít pár desítek metrů po štěrkem vysypané cestičce a rázem se ocitnete v pohádce. Stejně jako kdysi Pyšná princezna. Na Panské skále se v 50. letech minulého století natáčely některé scény pohádky režiséra Bořivoje Zemana, ve které si zahrála Alena Vránová a Vladimír Ráž.

Jak vypadá čedič

Čedič neboli bazalt (starší, paleozoické bazalty se nesprávně nazývají diabas nebo melafyr) je velice četná tmavá výlevná vyvřelá hornina s charakteristickou porfyrickou nebo sklovitou strukturou, někdy s vyrostlicemi jednotlivých minerálů. Vyskytuje se však i ve formě škváry, bez viditelných krystalů.

Kde najdeme čedič

Čedič je nejhojnější magmatická hornina zemského povrchu, tvoří prakticky celé oceánské dno a z velké části zemskou kůru. Bazalty se vyskytují v Českém středohoří, např. kopce Tlustec, Radobýl nebo hora Říp.

Z jaké horniny je Panská skála

Panská skála s pravidelnou sloupcovou odlučností lávového výlevu čediče. Detail čedičových sloupů na Panské skále. Původně se kopec nazýval Kalvárie nebo také Křížový vrch, protože na vrcholu kopce stály tři kříže.

Jaká řeka protéká pod suchými skalami

V Malé Skále začíná obvyklý letní úsek, kdy se přímo nad řekou tyčí hrad Skála se skalním panteonem a nedaleko jsou Suché skály. Dále protéká malebnou vesničkou Dolánky a před Turnovem je na pravém břehu zámek Hrubý Rohozec. Od Turnova je již Jizera velmi klidným tokem obvykle v lučinaté krajině.

Kdy vznikla Panská skála

Úředně byla Národní přírodní památka Panská skála vyhlášena Ministerstvem školství a národní osvěty 18. září 1953. V soupisu vedeném ONV Česká Lípa byla 6. září 1963 vedena v kategorii chráněný přírodní výtvor s rozlohou 1,26 ha, v katastrálním území Kamenického Šenova jako klasická ukázka sloupcovitého rozpadu čediče.

Co obsahuje čedič

Dle oficiální definice vycházející z pozice čediče v diagramu QAPF je tato hornina jemnozrnná vyvřelá hornina, která má méně než 20 objemových procent křemene a méně než 10 % foidů a minimálně 65 % živců ve formě plagioklasu.

Co je to čedič

bazalt (čedič) nejhojnější výlevná magmatická hornina na povrchu Země, Měsíce a patrně i jiných těles sluneční soustavy; na Zemi tvoří více než 90 % výlevných hornin.

Odkud se sjizdi Jizera

Z Benátek nad Jizerou je možné doplout za jeden den až do ústí Jizery do Labe.

Kde se vlévá Jizera

Od Turnova Jizera protéká otevřenou krajinou, kde má spíše mírný spád. Řeka se po 164 km vlévá do Labe pod Káraným (samo ústí se nachází již v katastrálním území Lázně Toušeň, mezi Brandýsem nad Labem a Čelákovicemi).

V jaké pohádce se objevila Panská skála

Panská skála rozhodně stojí za shlédnutí nejen proto, že se tu natáčela scéna do nejslavnější české pohádky Pyšná princezna. Tento nejstarší chráněný geologický útvar na českém území vyčnívá z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní.

Jakou sjet Řeků

Nejvíce a nejčastěji sjížděnou řekou u nás je bezesporu Vltava, vodáky však vídáme i jinde – na klidné Lužnici, divoké Sázavě, pro začátečníky jednodušší Berounce, neprávem opomíjené Orlici. Každá řeka má něco svého, své kouzlo a tajemství, kterým láká muže i ženy na kánoi, raftu nebo na jiné lodi.

Kdy vyrazit na vodu

Kdy jet na vodu Vodácká sezóna zpravidla dosahuje svého vrcholu v momentě, kdy je příjemně teplo a zároveň je v řece dostatek vody. Jako ideální se proto jeví období mezi koncem jara a začátkem léta.

Odkud je sjízdná Jizera

Jizera pramení v horách a vydatnost jejího toku je závislá na množství srážek v oblasti Jizerských hor, Krkonoš, v oblasti kolem Železného Brodu a Semil.