Jak vznikají mraky pro děti?

Co jsou mraky a jak vznikají

Oblaky vznikají tehdy, když se vlhkost vzduchu zkondenzuje na kapky nebo ledové krystalky. Výška, ve které se děj odehrává, bývá různá a nazývá se kondenzační hladina. Hranice teploty, za kterou se voda v plynném skupenství mění na kapalinu se nazývá rosný bod.

Jak vznikají mraky a déšť

Pro vznik mraku se musí do atmosféry dostat větší množství vodní páry, která zkondenzuje na kapky nebo sublimuje na ledové krystaly. Průměrná velikost kapek či krystalů má přibližně 0,01 mm. Ledová oblaka se tvoří ve velkých výškách a obsahují jen ledové krystalky. Nižší a teplejší mraky se tvoří z vodních kapek.
Archiv

Jak vytvořit mraky

Jak vznikají mraky Oblačnost vzniká při tlakové níži nebo si ji můžeme připravit v obyčejné láhvi. Do plastové láhve přidáme horkou vodu a zápalku, která předtím chvíli hořela, a následně v láhvi zvýšíme tlak. A když tlak snížíme, budeme mít v láhvi mrak.
Archiv

Co to jsou mraky

Mraky se skládají z drobných kapiček vody – tak drobných, že se ve vzduchu vznášejí, namísto aby spadly na zem. Běžně je průměr kapiček v mracích menší, než deset mikrometrů (tisícin milimetru). I když se zdá tento rozměr nepatrný, obrovské množství vody, které se v mracích nachází, je překvapivě těžké.

Jak vypadají mraky

Tvoří je drobné vodní kapičky, při nízkých teplotách z nich však mohou vznikat ledové krystalky. Mraky mají bílou až šedou barvu (při osvětlení zapadajícím Sluncem jsou zbarveny do oranžova), ostře ohraničené obrysy a často výraznou vrstevnatou strukturu.

Jak vypadá mrak

Oblak vypadá jako bílý závoj, který dává obloze mléčný nádech. Není dostatečně hustý, aby zakryl Slunce nebo Měsíc, ale může kolem nich vytvářet rozličné halové jevy. Cirrocumulus je tvořen ledovými krystalky a náleží do vysokého patra. Má tvar bílých útržků nebo kulatých kup.

Jak vzniká déšť

Vznik srážek souvisí s kondenzací vodní páry, obsažené ve vzduchu, nejčastěji při jejím ochlazování během výstupných pohybů vzduchu. Vznikají vodní kapky a ledové krystalky tvořící oblaka. Ledové krystalky narůstají tak, že na nich namrzají drobné kapky přechlazené vody.

Jak vzniká bouřka pro děti

Teplý vzduch u země začne rychle stoupat a ochlazovat se. Tím v něm obsažená vlhkost začne kondenzovat do malých kapiček a vzniká pověstný bouřkový mrak – cumulonimbus. Pro úspěšný vznik mohutného bouřkového mraku je tedy zapotřebí i další faktor – vysoká vlhkost vzduchu.

V jaké výšce jsou mraky

Podle výšky, v níž se oblak nachází, můžeme oblačnost rozdělit na vysoká oblaka (základna ve výšce mezi 5 až 13 km, názvy začínají příponou cirr), střední oblaka (2 až 7 km, názvy začínají příponou alto), nízká oblaka (do 2 km) a oblaka přesahující hranici pater (vertikálně mohutná oblaka, názvy obsahují slabiku nimb).

Jak tezky je mrak

Mraky vypadají lehké, měkké a načechrané, vznášejí se, takže vypadají lehčí než vzduch. Ale nenechte se zmást – jsou mnohem, mnohem těžší, než se zdají. Mraky se skládají hlavně ze vzduchu a milionů drobných vodních kapiček, které se tvoří, když voda kondenzuje kolem tzv. kondenzačního jádra, čili nějaké částice např.

Jak se jmenují mraky

Základem mezinárodní klasifikace je rozdělení oblaků na 10 oblačných druhů: Cirrus, Cirrocumulus, Cirrostratus, Altocumulus, Altostratus, Stratocumulus, Stratus, Nimbostratus, Cumulus a Cumulonimbus.

Jakou barvu má mrak

Oblak je viditelný shluk nepatrných částic vody nebo ledu v ovzduší. Oblaka jsou plná dalších částic, třeba z průmyslových exhalací, kouře nebo prachu. Oblaka vidíme proto, že odrážejí, rozptylují i propouštějí světlo. A tak dostáváme směs všech barev, která na lidské oko působí jako bílá barva.

Co se děje s vodou při dešti

Část dešťových kapek se vypaří ještě před dopadem na zem, část dešťové vody stéká zpátky do řek a moří, část se vsákne do země a tvoří podzemní vody. Podzemní vody jsou zásobovány roztátým sněhem a dešťovými srážkami. Když protékají v podzemí různými půdami, obohacují se o minerály, které půdy obsahují.

Co obsahuje déšť

Obsahuje pevné a rozpuštěné látky, které posloužily jako kondenzační jádra při vzniku mikrokapek v mracích. Dešťová voda obsahuje pohlcený kyslík, dusík, oxid uhličitý, amoniak, oxidy dusíku, oxidy síry, pyl, bakterie a další nečistoty, se kterými se dešťové kapky setkaly při průchodu atmosférou.

Co přitahuje blesky

Stromy přitahují blesky různě

Velkým rizikem je za bouřky i koupání, windsurfing a plavba v loďce. "Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty ani deštník – fungují totiž jako bleskosvod. Stojí za to si připomenout případ, kdy blesk připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky,“ upozornil Kropáček.

Co je první hrom nebo blesk

Blesk i hromobití probíhají ve stejnou dobu, nejdříve však vidíme blesk, protože světlo se vzduchem šíří rychleji než zvuk. Jak se bouřka přibližuje k místu, kde jsme schovaní, časový úsek mezi bleskem a hromem se zkracuje.

Jak číst mraky

Středně vysoké mraky od 2000 do 5000 m

Můžeme očekávat občasný déšť, nebo i sněžení. Cumulonimbus – mohutný hustý a vysoko se tyčící mrak (až do výšky přes 5000 m) s vrcholem ve tvaru kovadliny. Jestliže se na horizontu objeví tento oblak můžeme očekávat přeháňky, bouřku, kroupy a silný nárazový vítr.

Jak drží mraky na obloze

Oblaka se tvoří ve stoupajícím vzduchu, který následně drží oblačné částice, tedy kapky a ledové krystaly, ve výšce do té doby, dokud jde o tak malé částečky, aby je proud stoupajícího vzduchu udržel. Jenže ty v případě mohutnějších oblaků mohou narůstat do větších vertikálních rozměrů, spojovat se namrzat na sebe.

Jak rychle se pohybují mraky

Vysoká oblaka druhu cirrus, která obvykle bývají spojena s čelem teplých front, se pohybují cca 60 km/h. Oblaka nimbostratu, která tvoří hlavní oblačnou masu teplých front, pak cca 30 km/h.

Co urcuje barvu mraku

Mrak je soustavou obrovského počtu čirých objektů, které rozptylují dopadající světlo – barva mraku závisí na jejich velikosti a hustotě a dále na tom, jaké světlo a ze které strany na něj dopadá. Podrobně tuto problematiku rozebral v roce 1908 Gustav Mie – proto se nazývá Mieův rozptyl.

Kde je voda

Povrchová voda je soustředěna převážně ve světovém oceánu a mořích, dále ve vodních tocích, v přírodních vodních nádržích (jezerech, bažinách, rašeliništích atd.), v umělých vodních nádržích (přehrady, rybníky), a také ve formě sněhu a ledu.

Kde se voda bere

Pitná voda se v České republice v naprosté většině případů získává buď úpravou vody ze studní, vrtů či pramenišť, nebo úpravou vody povrchové – z potoků, řek, rybníků či vodních nádrží.

Co do vody aby se nekazila

Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.

Proč Prší déšť

Déšť hraje hlavní roli v hydrologickém cyklu, ve kterém je voda vypařená z oceánů přenášena nad jejich jiné části a nad pevninu, kde kondenzuje. Tak vznikají oblaky, z nichž vypadávají srážky v podobě deště. Tento cyklus uzavírají řeky, které odvádějí dešťovou vodu zpět do moří a oceánů.

Co se stane když do letadla uhodí blesk

Jednou za čas dojde k poškození vnějších částí letadla, k povrchovému poškození na místě vstupu nebo výstupu blesku, nebo menšímu zasažení elektrických přístrojů v letadle, ale obvykle zásah blesku nezanechá téměř žádné nebo vůbec žádné následky.