Jak vznikají slitiny?

Jak se vyrábí slitina

Slitin tradičně provedli topení a tání komponenty aby tekuté formy které lze smíchat dohromady a ochladí na tuhý roztok. Můžete také, slitin lze provést otáčením komponent do prášků, míchání je dohromady, a začleněním díky vysokým tlakem a vysokou teplotou.
Archiv

Jaký druh směsí jsou slitiny

Slitina je tavením vzniklá směs kovu s dalšími kovy nebo jinými prvky či sloučeninami, obvykle ve formě pevného roztoku. Podle počtu složek se slitiny dělí na: Binární – dvě složky. Ternární – tři složky.

Jaké jsou slitiny

Do skupiny těžkých slitin pak patří především slitiny mědi, niklu, kobaltu, zinku, olova, cínu a dalších kovů. Do samostatných skupin se obvykle zařazují ušlechtilé kovy – zejména stříbro, zlato, platina, rhodium, dále tzv. kovy vzácných zemin, kovy radioaktivní a polovodiče.

Jak se nazývá slitina železa s jinými kovy

Železnými kovy jsou slitiny železa s uhlíkem, popř. s dalšími kovy (legujícími kovy). Surové železo a litina obsahují 2 – 4% uhlíku, ocel pak méně než 2% uhlíku.
ArchivPodobné

Který kov je nejušlechtilejší

Jestliže se rozhodnete pro zakoupení platinového šperku, můžete si být jistí, že získáte jeden z nejoriginálnějších a nejušlechtilejších kovů vůbec.

Jak vzniká mosaz

Obecně jsou soustavy z mědi a měděných slitin odolné vůči koroznímu poškození, ale za určitých podmínek korozní poškození vzniká. Mosaz je slitina mědi a zinku, případně je část podílu zinku nahrazena jiným kovem (ternární mosaz).

Jak se vyrábí bronz

Bronzy se vyrábějí v kelímkových nebo plamenných pecích. Do roztavené mědi se přidává ohřátý cín. Taveninu je třeba chránit před účinky vzduchu vrstvou práškového dřevěného uhlí.

Co je slitina mědi a cínu

❖ Slitiny mědi s cínem (hliníkem, křemíkem a některými jinými kovy) se nazývají bronzy.

Jak se vyrábí ocel

Ocel se tradičně vyrábí zkujňováním surového železa s přísadou ocelového šrotu anebo pouze z ocelového šrotu v obloukových pecích. Během výroby se ve vsázce snižuje obsah uhlíku, fosforu a síry.

Co je to Platinum

Platina (chemická značka Pt, latinsky Platinum) je velmi těžký a chemicky mimořádně odolný drahý kov stříbřitě bílé barvy. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Co je dražší zlato nebo platina

Platina je jedním z nejvzácnějších drahých kovů na světě. Svou hodnotou převyšuje nejen stříbro, ale dokonce i zlato. I přes to byla dlouhá léta opomíjena a stála ve stínu ostatních drahých kovů.

Co to je tombak

Tombak (zastarale tompach či tumpach) je označení slitiny mědi (80 % – 95 %) a zinku. Tombak je tedy mosaz s vyšším obsahem mědi.

Jak poznat tombak

Tombak je většinou znamením, že šperk z něho vyrobený má znamenitou historii. Jedná se o označení slitiny mědi (84-90%) a zinku (16-10%). Tedy mosazy s větším obsahem mědi.

Co to je mosaz

Mosaz je slitina mědi a zinku. Zvláštním druhem mosazi je tombak používaný k výrobě plášťů střel. Mosaz se používá již od starověku (1000 př. n. l.), tehdy ale jen ve velmi omezeném množství, protože ji bylo těžké vyrobit.

V čem je lepší železo než bronz

Železo bylo vhodnějším kovem než bronz kvůli vyšší tvrdosti a hojnosti železných rud, i když kvůli vysoké teplotě tavení rud (1300 až 1350 ºC) bylo jeho získávání technologicky náročnější.

Co to je cínový mor

Cínový mor je samovolný fyzikální proces, při kterém se kovový cín mění na práškovou šedou formu (rekrystalizace). Může vzniknout při vystavení kovu nízkým teplotám (už pod 13,2 °C) a je „nakažlivý“ – přenáší se mezi předměty navzájem.

Kde vznikla ocel

Začátky. Výroba železa z rud začala zhruba dva tisíce let před naším letopočtem na území Malé Asie, Anatolie a Iránu. K měděným rudám byla do šachtových pecí přidávána železná tavidla, z nichž během redukce mědi při vysokých teplotách až 1 400 °C v peci vzniklo železo, které zůstalo v podobě malých kapek ve strusce.

Kde se v ČR vyrábí surové železo

V Česku se ročně vyrobí asi pět milionů tun surové oceli, a to hlavně v Třineckých železárnách a ArcelorMittal Ostrava, kde se ocel vyrábí tradiční cestou ze železné rudy, šrotu a koksu ve vysokých pecích a kyslíkových konvertorech.

Co je víc než zlato

Platina je jedním z nejvzácnějších drahých kovů na světě. Svou hodnotou převyšuje nejen stříbro, ale dokonce i zlato. I přes to byla dlouhá léta opomíjena a stála ve stínu ostatních drahých kovů. Nyní se ovšem o platině hovoří jako o kovu třetího tisíciletí a je stále populárnější i ve šperkařském průmyslu.

Jak se pozná platina

U klenotnického či také sterlingového stříbra bude k nalezení značka S/AG a číslo 925. A platinové šperky zdobí číslo 950, někdy s označením PT. Co tato čísla reálně znamenají, se dočtete v článku o ryzosti.

Co je nejdražší kov na světě

Platina je nejvzácnější a nejdražší z ušlechtilých kovů.

Co je cennější než zlato

Platina je jedním z nejvzácnějších drahých kovů na světě. Svou hodnotou převyšuje nejen stříbro, ale dokonce i zlato. I přes to byla dlouhá léta opomíjena a stála ve stínu ostatních drahých kovů.

Co je dural

Dural nebo duraluminium (z lat., „tvrdý hliník“) je obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu aj. Oproti čistému hliníku (měrná hmotnost 2,7 g/cm3) je dural jen nepatrně těžší (typicky 2,8 g/cm3), ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší.

Co to je bronz

Bronz je slitina mědi a cínu, případně i v malém množství jiných kovů jako např. hliníku, manganu, olova (kromě zinku, kdy se slitina nazývá mosaz). Starší český název pro bronz je spěž.

Jak vzniká železo

Železo se vyrábělo v pevném skupenství, když se získávalo přímou redukcí z železných rud za pomocí dřevěného uhlí při teplotách okolo 1 200o C. Toto tzv. svářkové železo bylo pak z pece po jejím rozebrání vyjmuto v podobě houby nebo lupy. Šlo o směs tuhého železa, strusky a nespáleného dřevěného uhlí.