Jak vznikl rum?

Jak vzniká rum

Fermentace rumu je proces, při kterém se melasa nebo třtinová šťáva smíchá s vodou a kvasinkami a směs se nechá prokvasit. Kvasinky používají cukr jako potravu, která jim umožní se množit. Při svém životním cyklu vylučují odpadní látky. Jednou z nich je pro nás chtěný etylalkohol, všeobecně označovaný jako alkohol.

Co znamená slovo rum

Rum je alkoholický nápoj destilovaný z melasy nebo ze šťávy získané z cukrové třtiny. Původ slova rum není jasný. Odborníci uvádějí dvě varianty. Podle první teorie je slovo rum odvozeno od slova rumbellion, což je anglicky „velký ruch“.

Kdo pije rum

Oblíbený nápoj všech pirátů, ale dnes i barmanů a vlastně mnoha dalších konzumentů alkoholu. Řeč je o rumu. Tedy hlavně o tom pravém kubánském, který nemusí být vždy bílý, jak si mnozí myslí. Oblíbený nápoj všech pirátů, ale dnes i barmanů a vlastně mnoha dalších konzumentů alkoholu.

Jak se dělí rum

Rumy se dělí základně dělí dle barvy na Světlé/Bílé (Bianco/Blanco/Planas), Zlaté (Oro), normální a Tmavé (Dark). Bílé rumy zrají minimálně půl roku a pak se ještě filtrují.

Jak se dělá bílý rum

Zrání (stáření) rumu

Ačkoliv produkce většiny rumů začíná u tmavě hnědé melasy získané z cukrové třtiny, vydestilovaný rum je v této fázi výroby zcela průzračný. Jedná se o známý bílý rum. Svou charakteristickou zlatavou až tmavě hnědou barvu získává díky zrání v tradičních dubových sudech.

Kde se vyrábí rum

Kvalitní rum – kubánský rum, jamajský rum, panamský rum, peruánský rum

Země Nejznámější značky rumu
Kuba Cubay, Edmundo Dantes, Havana Club, Legendario, Ron Caney
Panama Bumbu, Hell or High Water, Nativo Autentico, Ron Abuelo
Peru Cartavio, Ron Millonario, Rum Nation Peruano

Jaký je nejlepší rum

⭐ Žebříček a recenze nejlepších rumů

Pořadí Název Hodnocení rumu
1. Kirk and Sweeney Gran Reserva Superior ⭐ 95 %
2. Plantation XO ⭐ 92 %
3. Flor de Caña 18y ⭐ 90 %
4. Blue Mauritius Gold ⭐ 86 %

Co znamená u rumu XO

XO (Extra Old) – s tímto označením se můžeme setkat hlavně u koňaků, ale také u mnoha rumů. Bohužel neexistuje rumová legislativa, která by sjednotila pravidla pro značení rumů, tak jak je tomu právě u koňaku. Označení XO by mělo odkazovat na to, že se jedná o extra starý alkohol.

Proč námořníci pili rum

Kvůli častým případům opilectví a výtržností nařídil admirál Edward Vernon ve svém loďstvu roku 1740 ředit rum vodou v poměru 1:4 a pro zlepšení chuti doporučil nápoj přisladit cukrem. Admirál Vernon měl kvůli svému grogramovému plášti mezi námořníky přezdívku „Old Grog“ a tento název se ujal i pro nově vzniklý nápoj.

Jak se správně pije rum

Jak servírovat rum

Ve spodní části byl měl být větší prostor na shromáždění vůní a vrchní část by měla být užší, tak, aby vám sklenice dovedla vůni až k nosní dírce. Po nalití rumu do sklenice ponechejte pár minut provzdušnit, rozvonět. Čím starší je to rum a čím má vyšší obsah alkoholu, tím déle se vyplatí počkat.

Co je karibský rum

Karibské rumy jsou asi nejproslulejší kategorií třtinových rumů na celém světě. Jejich množství a varieta jsou obrovské. Příroda a klima místních ostrovů nabízí vše, co rumový svět vyžaduje. Vyrábí se zde kvalitní bílé rumy, exotické ochucené rumy, ale i ty nejkvalitnější stařené rumy.

Kde se pije rum

Česká i Slovenská republika se za rok 2016 dostaly do žebříčku Top 25 zemí ve spotřebě rumu na jednoho obyvatele. Žebříček vedou Dominikánská republika (2,9 litru na osobu) a Filipíny (1,4 litru), celosvětově se v roce 2016 vypilo 1,3 bilionu litrů rumu a nejoblíbenějšími značkami jsou McDowell, Bacardi a Tanduay.

Na co je dobrý rum

Existuje několik druhů rumu. Světlý rum (Blanco) se často využívá na přípravu míchaných nápojů, zlatý a tmavý rum bývá konzumován samostatně jako tzv. sipper či využíván pro vaření. Mezi nejznámější patří Diplomatico, Zacapa, Plantation a Bumbu.

Co je to VSOP

VS, VSOP a XO jsou zkratky označující zralost, které najdete u koňaků i armaňaků. VS (very special) najdete na láhvi destilátu, který zrál v sudu nejméně 2 roky. VSOP (very superior old pale) či Réserve odpočíval minimálně 4 roky. Označením XO (extra old) se honosí lahůdky, jež zrály v sudu minimálně 6 let.

Co znamená u rumu Reserva

Výraz Reserva totiž označuje zásobu toho nejlepšího rumu z daného ročníku, část rumu, kterou výrobce neprodal, hned jak mohl, ale použil ji k dalšímu staření. Tedy často o rum, který je luxusní a exkluzivní.

Jak správně pít rum

Aroma nejlépe vynikne při pokojové teplotě rumu okolo 18 – 20 °C. Při jeho objevování hrají roli rumové skleničky. Degustační sklenice na rum by měla být kónického tvaru. Ve spodní části byl měl být větší prostor na shromáždění vůní a vrchní část by měla být užší, tak, aby vám sklenice dovedla vůni až k nosní dírce.

Co pijí námořníci

Po dobytí Jamajky v roce 1655 se v britském námořnictvu rozšířilo používání karibského rumu místo dříve používané francouzské brandy a v r. 1687 změnila Britská admiralita oficiální příděl jednoho galonu piva na pintu rumu (tj. přibližně 0,5l) denně pro každého námořníka.

Co se hodí k rumu

K rumu se nejlépe hodí kombinace s colou, limetkou, zázvorem, kokosem nebo jablkovým džusem. To, že kvalitní rum je nejlepší samotný však stále platí. Na trhu najdeme rumy, které se suverénně vyrovnávají kvalitním whisky.

Jak zjemnit rum

S čím rum pít aneb trocha vody mu prospěje

Právě vám zážitek z rumu ještě o něco více "otevřel". Pár kapek vody totiž dokáže s rumem divy. Vyhladí jeho texturu, zjemní chuť a potlačí štiplavější chuť alkoholu.

Kdo vyrábí rum heffron

Rum Heffron je zajímavý rum s nádechem české historie za jehož vznikem stojí prostějovská Palírna U Zeleného stromu.

Jak se jmenuje sklenice na rum

Zásadně se tedy rum pije ze sklenic na stopce s úzkým hrdlem (koňakovky nebo sklenice na brandy) a bez ledu. Rum by měl mít pokojovou teplotu.

Odkud je nejlepší rum

Nejprodávanější rumy na Alkohol.cz

Pořadí Název rumu Země
1. Bumbu Original Barbados
2. Don Papa 7y Filipíny
3. Skull Bay Spiced blend
4. Capitan Bucanero Dominikánská republika

Co to je Metaxa

Metaxa je tradiční řecká nenapodobitelná brandy s příjemně sladkou a jemnou chutí. Vynikající je samotná, s ledem nebo jako součást různých koktejlů. Populární je například míchaný drink SunTonic, který se skládá z Metaxy, toniku, plátku pomeranče a řezu citronu.

Co je to zkratka XO

XO je anglický výraz, který znamená "hugs and kisses", neboli volně přeloženo "objímám a líbám". Používá se na konci osobních e-mailů, dopisů či SMS zpráv. Tento výraz má původ historický – už ve středověku bylo v některých oblastech zvykem psát X na obálku dopisů jako znázornění polibku.

Co je to Solera

Solera je technika, která se užívá pro zrání alkoholických nápojů, jako je například Sherry, portské, Brandy de Jerez nebo whisky. Solera spočívá ve vystavění třech vrstev sudů na sebe, přičemž v každé vrstvě se nachází víno různého stáří.