Jak vznikla Hawai?

Kdo vymyslel Hawaii

Každý, kdo alespoň někdy jí oblíbenou pizzu, musel narazit na takzvanou „Havaj“, která je s ananasem. Celosvětově legendární jídlo má i svého konkrétního stvořitele – byl jím Kanaďan řeckého původu Sam Panopoulos.

Kdo vymyslel pizzu Havaj

Pizzu havaj vymyslel v roce 1962 kanadský restauratér řeckého původu Sam Panopoulos z Ontaria, který rád experimentoval a ze zajímavosti chtěl zkusit spojení sladkého ananasu se slaninou.

Jak vznikl ananas na pizze

Řek jménem Sam Panopoulos a jeho bratr vysypali před půl stoletím na těsto konzervu ananasu v jedné z restaurací v Ontariu. To ještě netušili, že se právě zrodila jedna z nejpopulárnějších variant jídelního lístku. “Byla to legrace, ani jsme nevěděli, že to bude chutnat tak dobře,” uvedl Panopoulos (83) pro BBC.
Archiv

Kdo dal ananas na pizzu

Ilustrační foto. V Kanadě zemřel ve čtvrtek ve věku 83 let restauratér Sam Panopoulos, jemuž je připisováno, že jako první dal na pizzu ananas. Na menu v jeho podniku se tato neobvyklá pochoutka objevila v 60. letech minulého století.
Archiv

Jak se má jíst pizza

Rukama můžete jíst pizzu téměř všude. Výjimku tvoří luxusní restaurace, kde společenská etiketa doporučuje pizzu (stejně jako kuřecí stehna) jíst příborem. Pizza se má strávníkům podávat horká a rozkrájená na úhledné trojúhelníky od kraje do kraje.

Co jedí Italove

Mistři jí těstoviny jen vidličkou

Pokud si v Česku v restauraci objednáte těstoviny, místo nože k vidličce dostanete lžíci. Italové ale zvládají jíst i dlouhé těstoviny, jako jsou špagety, tagliatelle, linguine nebo makarony, pouze vidličkou. „V Itálii se k těstovinám i v restauracích dává jen vidlička.

Jak se jí Zebra

Marinovaná žebírka orientálně – neformální večeře

Dovoleno je vše, protože žebírka se jednoduše nemohou jíst slušně. Zakažte příbory, žebírka se musejí okousávat, a mějte po ruce připraveno hodně ubrousků. K žebírkům podávejte pivo.

Na co si dát pozor v Itálii

Bezpečnostní situace je v Itálii v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Dejte si pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži.

Co se snídá v Itálii

Na snídani si zajděte do baru a dejte si „brioche“ – croissant s náplní a cappuccino. Italové mají ve zvyku snídat málo, typicky sladké pečivo a kávu. V průměrných 3hvězdičkových hotelech čekejte podobnou snídani.

Jak naložit kančí žebra

Žebra potřeme mořidlem z oleje, drcených jalovčinek, pepře a soli, necháme 24 hodin odležet v lednici. Naložená žebra naskládáme na plech, zakápneme olejem, osolíme, okmínujeme a pečeme v troubě vyhřáté na 200 °C, během pečení podléváme vodou a otáčíme.

Jak dlouho péct uzená žebra

Již na připravené porce žeber naneseme vzniklou marinádu a necháme v lednici za občasného obracení odležet minimálně dva dny. Poté žebra uložíme do pekáče společně s jednou velkou na hrubé kusy pokrájenou cibulí a pečeme zakryté na střední teplotě cca 3 hodiny.

Jak se tankuje v Itálii

v Itálii a Švýcarsku, jsou velmi populární samoobslužná čerpadla. Na italských pumpách jsou obvyklé stojany, jež přijímají bankovky – automat vydá množství paliva odpovídající vložené bankovce, proto je třeba se ujistit, že se nám vejde do nádrže, jinak nebudeme moci přebytek natankovat.

Kam v Itálii k moři

Pokud hledáte krásné pláže a azurové moře, nejlepší volbou jsou oblasti jako Toskánsko, Ligurie nebo Kalábrie. V Toskánsku můžete navštívit například oblíbená letoviska jako Viareggio, Forte dei Marmi nebo Castiglione della Pescaia. V Ligurii se nachází krásné město Portofino a v Kalábrii pak můžete navštívit Tropea.

Co se pije v Itálii

Typické italské nápojeItalská káva.Limoncello – tradiční italský nápoj.Aperol Spritz – osvěžující koktejl.Pivo Peroni – Nastro Azzurro.Italské víno.

Jak dlouho péct žebra z divočáka

Pak přidáme na delší kousky pokrájenou jarní cibulku, plátky zázvoru, celé stroužky česneku a nadrobno pokrájené chilli papričky, žebra přelijeme zálivkou, podlijeme vývarem a zakryté poklicí v troubě předehřáté na 180 ºC pečeme 45 minut až hodinu doměkka.

Jak dlouho péct kančí hřbet

Pečeme v horkovzdušné troubě při teplotě 170 °C zhruba 90 minut, než bude maso měkké. Během pečení maso přeléváme šťávou. Do masa v žádném případě nepícháme, vytekla by drahocenná šťáva.

Jak Okorenit žebra

Při přípravě v troubě doporučujeme použít grilovací desku Stone Legend. Pečeme při teplotě 180 °C cca 60 minut zakryté alobalem a posledních 10 minut ho odkryjeme, aby maso získalo tu správnou barvu. Během počení podléváme vodou a vzniklou šťávou. Podáváme s čerstvým chlebem a dobře vychlazeným pivem.

Co s uzenými zebry

Není nic lepšího, než povečeřet uzená a ovařená žebírka, jen tak s křenem, zeleninou a čerstvým chlebem. Příprava zabere minimum času a strávníci budou nadšení. Vývar z uzených žeber navíc využijete pro další vaření.

Na co si dát pozor při cestě do Itálie

AKTUÁLNĚ Od 1.6.2022 ke vstupu do Itálie není vyžadován EU certifikát o očkování/uzdravení/test na Covid 19. Od 1. října 2022 zůstává povinnost nosit respirátor FFP2 pouze při návštěvě nemocničních zařízení, hospiců, léčeben pro dlouhodobě nemocné, domovů pro seniory a obdobných zařízení.

Jak fungují benzínky v Itálii

Menší benzinky mohou být v některých oblastech zejména v zimním čase v provozu jen od 07.00 do 12.30 hodin a odpoledne od 15.30 do 19.00 hodin, s tím je třeba počítat. Ve větších městech jsou však samoobslužné čerpací stanice s automatickými čerpadly, která fungují nonstop (možné je platit jak kartou, tak bankovkami).

Na co si dát pozor na Sicilii

V rámci dovolené na Sicílii se můžete setkat pouze s drobnějšími bezpečnostními riziky. A ty vznikají spíše při větší koncentraci lidí na rušnějších místech, u památek, v rámci kulturních akcí a podobně. Právě zde byste si měli dávat pozor na místní zloděje.

Jak upéct kančí žebra

Žebra potřeme mořidlem z oleje, drcených jalovčinek, pepře a soli, necháme 24 hodin odležet v lednici. Naložená žebra naskládáme na plech, zakápneme olejem, osolíme, okmínujeme a pečeme v troubě vyhřáté na 200 °C, během pečení podléváme vodou a otáčíme.

Co udělat z kančí kýty

Recepty vytvořené za použití této ingredience120 minut. Kančí se šípkovou omáčkou.Kančí kýta na víně s tymiánem.15 minut.Kančí roláda.Kančí guláš II.Kančí kýta na víně v šípkové omáčce.Zvěřinová paštika.Medailonky z divočáka s kuřecími játry.

Jak udělat kýtu z divočáka

Maso nakrájíme na větší kousky i s kostmi, osolíme a vložíme na sádlem vymazaný plech. Přidáme nahrubo nakrájenou cibuli, drcený česnek, nakrájenou mrkev, bobkový list, celý pepř a vložíme do rozehřáté trouby. Pečeme při teplotě 180°C, až je maso měkké a má zlatou barvu. Občas podlijeme zvěřinovým vývarem.

Jak se počítají žebra

Žebra neboli costae se označují podle pořadí číslicemi. V latinském názvosloví se používají číslice římská costa I–XII. V českém označení se používají číslice arabská 1. –12.