Jak vznikla pranostika Martin na bílém koni?

Co znamená Martin na bilem koni

Svatý Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh.

Kdy naposledy přijel Martin na bílém koni

Asi nejpřesněji se v posledních letech pranostika naplnila v roce 2016, kdy sníh padal a udržel se i v nejnižších polohách včetně Prahy (1 až 2 centimetry) právě i na Martina.

Kdo to byl Martin

Svatý Martin zemřel v 81 letech v Candes u Tours. Stal se patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů a nejčastěji bývá zobrazován na koni s půlkou pláště a stojícím žebrákem.

Jak vznikla Svatomartinská husa

K pojídání husy se tradují dvě apokryfální legendy ze života sv. Martina. Jedna praví, že svatý Martin, který měl být jmenován biskupem, se z vrozené skromnosti před takovou poctou ukryl do husince. Husy svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod, aby skončily na pekáči.

Jak vznikl Martin

Mužské vlastní jméno Martin (ženskou formou jména je Martina) je odvozeno od jména římského boha války Marta. Martin proto znamená, volně interpretováno, bojovný, válečník, Martovi zasvěcený, Martovi oddaný, Martovi náležející.

Co se dělá na Martina

Na svátek sv. Martina nepřijíždí jen Martin na bílém koni, symbolizující příchod zimy a blížící se advent, ale také nastává období hodů a posvícení, k nimž od nepaměti patří pečená husa a svatomartinské víno.

Kdy byl naposledy sníh na Martina

Naposledy byl na horách sv. Martin bohatý v roce 2009 – to v Beskydech napadlo až 40 cm sněhu, v Praze potom naposledy na 11. listopadu nejvíce sněhu napadlo v roce 2007 – v okrajových částech až 11 cm mokrého sněhu a ve stejném roce se na sv.

Kdy byl naposledy sníh na svateho Martina

„Nový sníh byl na sv. Martina, tedy 11. listopadu, na území ČR zaznamenán za posledních deset let (2012- 2021) ve 4 případech – a sice v letech 2013, 2016, 2017 a 2019. Ve středních a nižších polohách (tedy na stanicích s nadmořskou výškou do 600 m) napadl nový sníh pouze v roce 2016,“ uvádí klimatoložka Lenka Stašová.

Jak vzniklo jméno Martin

Jméno Martin, resp. Martina vzniklo z římského slova "Martinus", které je přídavným jménem k Martovi. Překládá se tedy jako "náležící Martovi", "náležící bohu války", přeneseně pak i jako "bojovnice" nebo "bojovná".

Proč se jí na Martina husa

Jedna pověst praví, že když měl být svatý Martin jmenován biskupem, z vrozené skromnosti se před touto poctou ukryl do husince. Místo toho, aby husy Martinovu skrýš bránily, zradily jej svým kejháním, a proto skončily na pekáči. Jiná legenda říká, že husy svojí hlučností neustále přerušovaly Martinovo kázání.

Jak říkat jméno Martin

Domáckými podobami jména jsou Martínek, Márty, Marti, Marťa, Marťas, Mates, Máťa, Martouš, Marťouš apod. Jméno Martin se vyskytuje i v angličtině, němčině nebo ve slovenštině. Slovenština užívá i archaickou podobu Martinián, v angličtině je jméno známé i jako Marty, němčina ho zná také jako Martinus.

Co jíst na svateho Martina

Nedílnou součástí svatomartinského menu je pečená husa, ke které neodmyslitelně patří dušené červené zelí spolu s bramborovými nebo kynutými knedlíky či lokšemi. Příprava husy není zrovna jednoduchá, ale s naším receptem na svatomartinskou husu to zvládnete skvěle!

Kdy má svátek sv Martin

Klíčovým časem je samozřejmě magické datum 11. listopadu, zpravidla v jedenáct hodin a jedenáct minut, kdy se první mladá vína otvírají. Letos svatý Martin připadá na čtvrtek, takže se leckde hodování, koštování a oslavy protáhnou na celý víkend.

Kdy sněžilo na svatého Martina

Nejznámější listopadová pranostika říká, že sv. Martin přijíždí na bílém koni. Pokud se podíváme na počasí posledních 35 let na 11. listopadu, potom se tato pranostika potvrdila v horských oblastech – tam se sněžení vyskytuje s 42 % pravděpodobností.

Z jaké země pochází jméno Martin

Jméno má latinský původ a je spojeno s římským bohem války. Římané tohoto boha nazývali Mars, přídavným jménem k němu je v latině slovo „Martinus”. V doslovném překladu tak Martin znamená „zasvěcený bohu války”, „zasvěcený Martovi”. Přeneseně se dá jméno vykládat jako „válečník”, „bojovník”.

Jak oslovit Martina

Domácími podobami jména jsou Martinka, Martička, Marti, Marťa, Máťa, Martuška, Martinečka, Marťulinka, také Týna, Týnka apod. Jméno Martina se vyskytuje i v mnoha dalších jazycích, zdaleka ho neužívá pouze čeština. Najdeme ho i ve slovenštině, ruštině, maďarštině, také němčině, švédštině nebo italštině.

Co jíst na svatého Martina

Nedílnou součástí svatomartinského menu je pečená husa, ke které neodmyslitelně patří dušené červené zelí spolu s bramborovými nebo kynutými knedlíky či lokšemi. Příprava husy není zrovna jednoduchá, ale s naším receptem na svatomartinskou husu to zvládnete skvěle!

Jak se říká Martinovi

Domáckými podobami jména jsou Martínek, Márty, Marti, Marťa, Marťas, Mates, Máťa, Martouš, Marťouš apod. Jméno Martin se vyskytuje i v angličtině, němčině nebo ve slovenštině. Slovenština užívá i archaickou podobu Martinián, v angličtině je jméno známé i jako Marty, němčina ho zná také jako Martinus.

Jak se říká Davidovi

Domáckými podobami jména jsou Davy, Dava, Dáva, Dóda, Dejv, zdrobněle Davídek. Jméno David se užívá v mnoha jazycích po celém světě.

Jak to bylo na sv Martina

Podle legendy se sv. Martin schoval před zvolením za biskupa schovat mezi husy, ale jejich hlasitým kejháním byl prozrazen. Další legenda říká, že husy svatého Martina při kázání rušily, a proto nyní odpykávají trest na pekáči.

Jak se dá říkat Tereze

Domáckými variacemi jména jsou Terezka, Terezička, Terezinka, Rézinka, Réza, Terka, Terča, Terinka, Tea, Zina, Zinka aj. Jméno Tereza znají i na Slovensku − v podobě Terézia. Anglickou mutací jména je Theresa. Němčina jméno užívá také jako Theresa, navíc i v podobě Therese či Theresia.

Co znamená slovo Lenka

Toto jméno pochází z hebrejštiny a překládá se jako "původem z Magdaly", tak by se pak překládalo i jméno Lenka. Jméno souvisí i s aramejským slovem "magdala" ve významu věž. Původem zkráceniny, domácké podoby jmen zakončených na -lena, nejčastěji Helena (Helenka), Magdaléna (Magdalénka), Apolena (Apolenka).

Co to znamená Radek

Mužské křestní jméno Radek má slovanský původ. Jméno vzniklo osamostatněním domácké varianty jmen začínajících na Rad- (Radovan, Radomír, Radimír, Radoslav aj.), příp. jmen končících na -rad (Ctirad, Zdirad apod.). Jméno se vykládá ze slova "radovat se", tedy jako "radující se", "radostný", "radost dávající".

Co znamená slovo Petra

Ženské křestní jméno Petra má řecký původ, stejně tak i mužský protějšek jména Petr. Obě jména se vyvinula z řeckého slova "pétrá" ("skála"), potažmo aramejského "képhá" se stejným významem. Jméno Petra se tak vykládá jako "skálopevná", "tvrdá", "neoblomná".

Co je to Pavel

Jméno vzniklo z latinského slova "paulus" s významem "malý", resp. "malá", "drobná", "nepatrná" nebo "skromná". Ženská podoba k Pavel, Pavlín. Paulus znamená "malý".