Jak vznikla vodní dýmka?

Kdy vznikla vodní dýmka

Vodní dýmka se objevila přibližně před 300 lety v Indii a velice rychle se rozšířila do celého arabského světa.
Archiv

Co způsobuje vodní dýmka

Analýza dostupných studií ukázala souvislost mezi kouřením vodní dýmky a zvýšeným výskytem rakoviny plic, zánětů dásní a také sníženou porodní hmotností dětí, jejichž matky kouřily „šíšu“. Nedávno zveřejněné studie nalezly velmi významně zvýšené riziko onemocněním rakoviny dutiny ústní, jícnu a žaludku.

Kde vznikla vodní dýmka

Vodní dýmka, slangově vodárna, farec, vodnice nebo šíša, je zařízení používané ke kouření. Funguje na principu filtrace a ochlazování kouře přes vodní filtr. Místo původu není známé, předpokládá se ale, že ji vynalezli Peršané. Později se rozšířila do Arábie, na Střední východ, do Asie a do severní Afriky.

Jak se kouři z vodní dýmky

Inu cigaretový kouř má vyšší teplotu než náš dým, ujde kratší cestu do úst a neprochází chladivou vodou, tudíž je obtížné jej takto ohřátý vdechnout přímo do plic. V případě cíga tedy natáhnete kouř do úst a druhým nádechem jej naženete do plic – bum, šluk.

Jak dlouho se kouři vodní dýmka

Kuřáci vodní dýmky obecně kouří méně často, ale s větší intenzitou než kuřáci cigaret. Vykouření jedné vodní dýmky obvykle trvá dlouho (20–90 minut) a dlouho vystavuje kuřáky tabákovému kouři. Kvůli větší síle potřebné k nasátí vzduchu přes vodní filtr kuřáci vodní dýmky také vdechují kouř hluboko do plic.

Jak chutná vodní dýmka

Má k tomu hned několik předpokladů. Díky své historii, která se odvíjí v arabských zemích již několik set let, se z kouření vodní dýmky vyvinul jakýsi rituál. Není to však jediný důvod její současné popularity. Pokuřování je záležitostí příjemnou a vonnou, neboť chuť tabáku arabského jest jemná, chutná a velmi dymná.

Jak moc škodlivá je vodní dýmka

Při vykouření jedné dýmky (cca 15 g tabáku) vznikne 30–100x více dehtu a 17–50x více oxidu uhelnatého než v případě jedné cigarety. Velmi rizikové je v tomto případě zahřívání tabáku uhlíkem, jehož hořením vzniká právě velké množství oxidu uhelnatého a dalších toxických kovů jako rtuť nebo olovo (SZÚ, 2007).

Proč vodní dýmka škrábe v krku

Pokud je vody ve váze příliš, bude mít tendenci šplouchat kapky vody do hadice, ve které bude při potáhnutí z dýmky vydávat praskavé zvuky a bránit plynulému nádechu z dýmky. Pokud je vody ve váze málo, nechladí a nefiltruje dým, který je horký a škrábe v krku, a při nádechu z dýmky je cítit po ohni.

Jak Zapalit vodnici

Zapalujeme uhlík do vodní dýmky.

Pokud používáte rychlozápalné uhlí, tak: uchopte uhlík do kleštiček a zapalte jej sirkou nebo zapalovačem na okraji. Uhlík začne jiskřit. Počkejte, až se uhlík celý nažhaví – přestane jiskřit. Pak položte uhlík na alobal na korunce.

Jak se čistí Vodnice

Údržba vodní dýmky

Dýmku doporučujeme pravidelně čistit. Všechny části (kromě šlauchu) se dají proplachovat horkou vodou (např. nasazením na sprchovou hadici), korunku můžete i vyvařit. Na důkladné vyčištění vázy a těla je možno použít i běžné saponáty.

Jak zprovoznit vodní dýmku

Do skleněné vázy vodní dýmky nalijte takové množství vody, aby po sestavení dýmky (spojení vázy s kovovým tělem dýmky) dosahovala voda 3až 5 cm nad spodní okraj kovové trubice, která zakončuje tělo dýmky. Jako náplň vázy můžete pro zpestření místo vody použít i mléko nebo přidat do vody led pro větší ochlazení kouře.

Jak tahat vodní dýmku

2. Když máte ve skleněné váze správné množství vody, můžete dýmku sestavit. Nejprve spojte skleněnou vázu s kovovým tělem tak, že tělo (trubici a spodní část s těsněním) zasunete lehce do vázy. Kroucením potom zasunete tělo do vázy co nejníže, zároveň tím dýmku utěsníte.

Jak spravne Roztahat vodní dýmku

Roztahat vodnici a použítí není složité:

Velmi jednoduché, začněte tahat přes šlahoun do sebe. Chce to nějakého člověka, který dlouho vydrží do sebe tahat, tahejte tak dlouho, dokuď nebude vycházet kouř. Může to chvíly trvat – záleží na vrstvě tabáků, alobalu, v případě potřeby přidejte další uhlík.

Co obsahuje tabák do vodní dýmky

Tabák určený do vodních dýmek je složen z více esencí. Zpravidla je jeho složení následující: 30% tabák, 70% ovocná melasa. Podle síly aroma dělíme tabáky na silně aromatické, středně aromatické a jemné tabáky. Silně aromatické tabáky – Káva (Coffee), Kapučíno (Cappuccino), Lékořice (Liqourices), Růže (Rose).

Jak se skládá vodní dýmka

Vodní dýmka se skládá z kovové části (těla), skleněné vázy, hadice (šlauchu), keramické korunky, tácku a kleští. Ne všichni prodejci (obzvláště v zemích původu) však tyto všechny komponenty dodávají. Kovová část je spojena s vázou těsněním, stejně jako hadice a korunka. Životnost těchto těsnění je však omezena.

Co dát do vodní dýmky místo tabáku

Mléko a vodní dýmka

Když do vázy nalijete trochu mléka, kouř bude mnohem hustější, mléko lijte s mírou, jinak vám napění a nateče do šlauchu.

Jak vyčistit hadici vodní dýmky

Hadici (šlauch) je potřeba propláchnout. Napustíme jej vodou tak, že jeden konec hadice držíme ucpaný a do druhého napouštíme vodu. Poté s hadicí několikrát zaklepeme ve vzduchu či o zem. Následně vypustíme špinavou vodu, hadici propláchneme a necháme vyschnout.

Jak dlouho trva vodni Dymka

Kuřáci vodní dýmky obecně kouří méně často, ale s větší intenzitou než kuřáci cigaret. Vykouření jedné vodní dýmky obvykle trvá dlouho (20–90 minut) a dlouho vystavuje kuřáky tabákovému kouři. Kvůli větší síle potřebné k nasátí vzduchu přes vodní filtr kuřáci vodní dýmky také vdechují kouř hluboko do plic.

Jak vyčistit vodnici

Údržba vodní dýmky

Dýmku doporučujeme pravidelně čistit. Všechny části (kromě šlauchu) se dají proplachovat horkou vodou (např. nasazením na sprchovou hadici), korunku můžete i vyvařit. Na důkladné vyčištění vázy a těla je možno použít i běžné saponáty.

Jak sestavit vodní dýmku

Nejprve nalijte vodu do vázy, tak aby sahala 2-3 cm nad hlavní trubku. Dále zasaďte kovové tělo šíši do vázy. Pokud se tělo ve váze viklá, doporučujeme těsnění několikrát obmotat elektrikářskou izolační páskou – šíša musí sedět ve váze pevně. Pokud nejde naopak zasadit, zkuste těsnění namazat rostlinným olejem.