Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou?

Jak obnovit přilnavost pánve

Po vylití do pánve nasypte sůl. Nešetřete, sůl odstraní veškeré nečistoty i pachy, na závěr akorát přikápněte trochu vody. Cílem je vytvořit kašičku, kterou dřevěnou nebo plastovou obracečkou rozprostřete všude po pánvi. Po solné očistě pánev vypláchněte a znovu zahřejte.

Jakou nepřilnavou pánev

Titanové pánve – titan je velmi tvrdý, odolný a nepřilnavý materiál. Na titanové pánve tak můžete použít i kovové náčiní, přežijí i pád na zem a snesou intenzivní zahřátí nasucho. Skvěle se hodí například na přípravu steaků. Snadno se čistí.
Archiv

Jak velkou pánev

Nejběžněji prodávané pánve mají v průměru 26 až 28 cm. Na takovou pánev již bez problémů naskládáte čtyři plátky masa nebo menší rybu. A protože pánev neslouží obvykle jen ke smažení, je vhodné, aby byla i dostatečně hluboká.

Jaký povrch pánve

Ať už si vybíráte jakoukoliv pánev, vždy by měla mít nepřilnavý povrch. Pokud nevěříte teflonu, sáhněte po pánvích s keramickým povrchem. Tvoří jej několik vrstev keramických částic a povrch je nejen nepřilnavý, ale také odolný vůči vysokým teplotám.
Archiv

Co se starou pánvi

Pánve, hrnce, pekáče

Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.

Jak pracovat s litinovou pánvi

Litinová pánev smaltovaná

Nemusí se vypalovat, smalt zčásti působí jako nepřilnavá vrstva. Po použití stačí pánev opláchnout ručně teplou tekoucí vodou, není třeba je speciálně vysoušet a vytírat ubrouskem namočeným v oleji. K mytí je možné použít čisticí odmašťovací prostředek (např. Jar).

Jak udělat z nerezové pánve nepřilnavou

Pánev s rozetřeným olejem zahříváme na vařiči, dokud se z ní začne lehce kouřit. Následně vařič okamžitě vypneme. Pánev necháme chvíli vychladnout, a pokud nám na ní zůstal přebytečný olej, zbavíme se jej vylitím a následným vytřením ubrouskem. Šetrně, bez přílišného tlačení.

Co místo teflonu

Keramika je odolná, snadno se udržuje a nepoškrábate ji tak snadno jako teflon.

Jak se měří rozměr pánve

Průměr pánve, ale i hrnců, kastrolů a rendlíků, se měří jako vnitřní horní průměr nádoby. Zpravidla se jedná o sudá čísla, tedy například pánev o průměru 26, 28 nebo 30 cm. Jde o standardizované rozměry uváděné přímo výrobcem.

Z jakého materiálu je nejlepší pánev

Přestože současné nepřilnavé povrchy jsou vysoce odolné vůči oděru, doporučujeme vám používat náčiní ze silikonu nebo dřeva, pánve vám vydrží déle. Rozhodně v nich ovšem nekrájejte ani nepoužívejte žádné ostré předměty.

Kdy vyhodit teflonovou pánev

Pokud se teflonová vrstvička začne odlupovat opakovaně a z rýhy je najednou holá ploška až na kov, je nejlepší poškozené nádobí vyhodit.

Jak si srovnat pánev

Vezměte si k ruce jógový bloček (cihličku) nebo nějakou tlustší knihu (ideálně tak 10 cm), pokud bloček nemáte k dispozici. Lehněte si na zem, na záda a knihu si vložte pod hýždě tak, aby se pánev ocitla výš, než je trup. Třením o sebe si rozehřejte dlaně a přiložte je na pánevní oblast celou plochou.

Jak umýt litinové nádobí

Litinové nádobí myjeme ideálně velmi brzo po jeho použití těsně po jeho vychladnutí. V případě, že je vaše pánev napečená a zbytky jídla nelze snadno odstranit doporučujeme použít speciální škrabku Lodge nebo Petromax alternativně také speciální drátěnku na litinové nádobí.

Jak vypálit ocelovou pánev

Nalijte do ní menší množství oleje a zapněte sporák na vysokou teplotu a zahřejte na něm olej. Pečlivě s pánví otáčejte, aby se horký olej dostal na celý povrch pánve. Olej musí pořádně kouřit a povrch zčerná. Po vypálení vytřete pánev suchou papírovou utěrkou.

Jak škodí teflon

Od teploty 360 stupňů Celsia se z teflonu začíná uvolňovat směs velmi nebezpečných výparů, mezi které patří například plyn PFIB. Tyto výpary se usazují v plicích a způsobují podobné symptomy jako chřipka. Pro lidské zdraví působí PFIB jako potenciální karcinogen.

Co rozděluje malou a velkou pánev

Pánev je rozdělena průběhem linea terminalis na velkou (pelvis major) a malou pánev (pelvis minor).

Co je to pánevní dno

Pánevní dno je tvořeno vazivově–svalovými strukturami (diaphragma pelvis a diaphragma urogenitale). Upínají se na kostěný podklad malé pánve, čímž uzavírají pánevní východ a zajišťují tak nezbytnou podporu pánevních orgánů.

Jak odstranit teflon z pánve

Teflon je velmi choulostivý povrch, takže zapomeňte na drhnutí drátěnkou. Pokud se vám na teflonu něco připeče, rozehřejte na pánvi hrubozrnnou sůl a poté umyjte saponátem.

Co se starou pánví

Pánve, hrnce, pekáče

Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.

Co je Anteverze pánve

1. Anteverze pánve (forward tilt)- při tomto pohybu se pohybuje symphysis ossium pubis směrem dolů, zvyšuje se bederní lordóza a účastní se na něm m. iliopsoas 2. Retroverze pánve (backward tilt)- při tomto pohybu se pohybuje symfýza směrem vzhůru a bederní lordóza se snižuje.

Jak pracovat s litinovou pánví

Litinová pánev se vypaluje tak, že do ní nalijete asi 2 cm oleje s vyšším kouřovým bodem (například řepkový olej), pánev postavíte na zapnutou plotýnku a zahříváte, až se z oleje začne kouřit. Necháte asi 2 minuty, poté stáhnete z plotýnky a necháte olej vychladnout.

Jak vyčistit starou litinovou pánev

Jak vyčistit litinovou pánevNalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu.Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte.Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit.Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.

Jak se smaží na ocelové pánvi

Jak vypálit ocelovou pánev – jiný způsob

Novou pánev zbavte ochranné vrstvy (pod tekoucí horkou vodou) a zbytky této vrstvy odstraňte houbou. Pánev vysušte a dejte do ní po celé ploše vrstvu z bramborových slupek, soli a oleje. Tuto směs 5 – 10 minut smažte.

Proč nepoužívat Teflon

Při poškození teflonu se může uvolňovat kyselina perfluorooktanová (PFOA), která je zdraví škodlivá. Jednak se velmi špatně rozkládá, a tudíž se shromažďuje v těle lidí i životním prostředí, jednak je potenciální lidský karcinogen (rakovina jater) a je to látka, která může způsobovat neplodnost.

Co je v malé pánvi

Malá pánev (pelvis minor) – v okolí se nachází křížová kost, stydké a sedací kosti. V závislosti na pohlaví jedince se liší vchod do malé pánve, který je v případě mužů ve tvaru srdce a u žen oválný. V oblasti malé pánve se nachází část pohlavních a vylučovacích orgánů.