Jak zabavit lidi s demencí
Mezi aktivizační činnosti řadíme nejen terapeutické metody, jako je kognitivní trénink, arteterapie, fyzioterapie, canisterapie, ergoterapie nebo reminiscenční terapie, ale i běžné činnosti, jako je vaření, pečení, zpívání, háčkování, šití, výroba dekorací nebo přesazování květin.
Archiv
Jak pracovat s lidmi s demencí
Jak komunikovat jednoduše a srozumitelněNejdříve navažte oční kontakt, tím si zajistíte pozornost.Člověka s demencí se vždy ptejte jen na jednu věc.Používejte jednoduchý jazyk a krátké věty.Mluvte vždy jen o jedné věci.Pokud je to třeba, používejte pouze otázky, na které je možné odpovědět ANO/NE.
Jak se chová člověk s demencí
Změny chování jsou u nemocného způsobeny změněným prožíváním, nad kterým nemá kontrolu. Cítí proto úzkost, hněv, strach, zmatek či frustraci, často velmi intenzivně a dlouhodobě, ale přitom už nedokáže dát najevo, co jej trápí, jinak než právě tím chováním, které vnímáme jako „problémové“.
Co zhoršuje demencí
Neléčená hypertenze a cukrovka představují dva z největších rizikových faktorů pro vznik demence, jako je Alzheimerova choroba, upozornil doktor Fillit.
Jak dlouho se zije s demencí
Nemoc probíhá u všech pacientů podobně, po propuknutí trvá přibližně 7 let. Když už se nemoc rozjede, platí pro ni tzv. dva zákony demence, které tento autor sám vymyslel a popsal. První zákon demence: pacient přichází o krátkodobou paměť, druhý zákon demence: pacient přichází i o dlouhodobou paměť.
Čím si můžeme urychlit stařeckou demencí
Rizikovými faktory jsou neléčený vysoký tlak, zvýšený cholesterol, kouření a cukrovka. Demence může také provázet i jiná onemocnění mozku, jako je například Parkinsonova a Huntingtonova nemoc či roztroušená skleróza mozkomíšní.
Kam umístit člověka s demencí
Osoby s Alzheimerem obvykle nemohou přijmout běžné domovy pro seniory, rodina musí hledat tzv. domov se zvláštním režimem. Ty jsou určeny speciálně lidem s různými typy demence. Zjednodušeně řečeno: existují dva druhy těchto zařízení, „státní“ a soukromá.
Jak upravit domov člověka s demencí
Zkuste vašemu blízkému usnadnit ukládání důležitých předmětů na stejné místo. Vytvořte a případně označte (barvou, nápisem, nebo ob- rázkem) nějaké významné místo pro odkládání klíčů, brýlí a dalších drobných věcí. Bude-li ta- kové místo dobře vidět, je větší šance, že člověk s demencí tyto věci nezaloží jinam.
Co urychluje demencí
Rizikovými faktory jsou neléčený vysoký tlak, zvýšený cholesterol, kouření a cukrovka. Demence může také provázet i jiná onemocnění mozku, jako je například Parkinsonova a Huntingtonova nemoc či roztroušená skleróza mozkomíšní.
Jak oddálit demencí
Podle posledních studií se za jednu z nejúčinnějších preventivních metod demence považuje obyčejný pěší pochod. „Chůze 45 minut třikrát týdně během šesti měsíců snížila riziko demence – na rozdíl od strečinku a posilování,“ říká doktor David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny.
Jak dlouho žít se stařeckou demencí
Málokdy se mění. Nemoc probíhá u všech pacientů podobně, po propuknutí trvá přibližně 7 let.
Jaký je rozdíl mezi demencí a Alzheimerem
Hlavní rozdíl je v rychlosti rozpadu nervových buněk, které je u Alzheimera mnohem rychlejší a masivnější, zatímco u stařecké demence se jedná spíše o větší opotřebení a umírání těchto buněk v mozku. Jak Alzheimerer, tak demence působí zhoršování různých funkcí mozku. Změny jsou nevratné.
Jak jednat se seniorem
Při komunikaci zůstávejte v zorném poli. Co nejvíce se dívejte do očí, usmívejte se, chytněte svého blízkého přátelsky za ruce, navazujte pozitivní náladu. Mluvte srozumitelně, pomalu a v krátkých větách. V hovoru se vyhýbejte odborným výrazům, ale také ironii.
Jak řešit stařeckou demencí
Aby se člověk se stařeckou demencí cítil doma dobře, musí se dobře orientovat. Snižte proto množství informací, které si musí pamatovat a pomozte mu ty informace najít na první pohled. Usnadní orientaci nejen lidem s Alzheimerovu nemocí, ale také každému seniorovi se senilní demencí.
Co urychlí stařeckou demencí
Rizikovými faktory jsou neléčený vysoký tlak, zvýšený cholesterol, kouření a cukrovka. Demence může také provázet i jiná onemocnění mozku, jako je například Parkinsonova a Huntingtonova nemoc či roztroušená skleróza mozkomíšní.
Jak bojovat proti stařecké demencí
V boji proti demenci je důležitá prevence. Bránit se lze zdravým životním stylem, pravidelnou psychickou i fyzickou aktivitou, kvalitní stravou s dostatkem zeleniny, vitaminů a vlákniny. Důležité je také omezit příjem alkoholu a nekouřit.
Kdy do domova pro seniory
Přihlášek do domova si může senior podat neomezeně, třeba deset. Čekací lhůty jsou totiž dlouhé a senior by měl být přijat až ve chvíli, která mu už neumožňuje žít v jeho domácím prostředí. Stav seniorů zjišťují sociální pracovnice právě na základě podané žádosti.
Jak donutit starého člověka pít
Pokud s ním nebydlíte, naučte jej, že si má ráno naplnit minimálně litrovou konvici či džbán vodou a za celý den ji vypít. A nejlépe k tomu přidat ještě čaj, polévku a ovoce a zeleninu. Zvláště senioři trpící demencí mohou trpět dehydratací, protože nemají pocit žízně a zapomínají pít či pít odmítají.
Jak dlouho se čeká na domov pro seniory
Na domov důchodců se čeká dva měsíce i patnáct let.
Jak dostat rodice do domova důchodců
V Registru poskytovatelů sociálních služeb si vyhledejte domovy pro seniory. Podívejte na internetové stránky jednotlivých domovů. Pokud to situace dovolí kontaktujte sociálního pracovníka daného domova a domluvte si osobní schůzku přímo v prostředí domova pro seniory.
Jak přesvědčit seniora
Linka první psychické pomoci 116 123 je více zaměřená na pečující osoby, nicméně telefonickou krizovou intervenci poskytuje všem volajícím. Speciálně pro seniory fungují v ČR dvě bezplatné krizové linky: ELPIDA: 800 200 007 a SENIOR telefon: 800 157 157.
Kdy dát seniora do domova důchodců
V případě, že je již péče rodinných příslušníků, či kombinace péče rodiny a pečovatelské služby, případně i ošetřovatelské služby nedostačující a klient má střední či vysokou míru potřebnosti, je vhodné podat žádost o umístění do domova pro seniory.
Jak dostat babičku do domova důchodců
Aby měla babička šanci dostat se do domova důchodců je třeba: podat žádost, dodat lékařskou zprávu – Alzheimerova nemoc, mít přiznaný příspěvek na péči. Příspěvek může být schválen když: se vyplní poskytovatel péče. Poskytovatel péče je zařízení, asistent, osoba blízká.
Kdo může do domova důchodců
Domov pro seniory je určen osobám, které jsou, vzhledem ke svému věku, zdravotnímu stavu a sociální situaci, závislí na pomoci jiné osoby a kteří nemohou trvale žít ve svém přirozeném prostředí.