Jak zabezpečit skleník proti větru?

Co na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Jak zabranit vetru

Lehké mulče jako slámu a borku vítr pravděpodobně rozfouká, proto na nejohroženějších místech využijte minerální drtě a kačírek. Vysoušení a odnosu vrchní vrstvy půdy navíc zabrání zapojené výsadby jak na záhonech, tak i v prostoru kořenových mís stromů. Mezi všeobecně uznávané větrolamy patří živé ploty a stěny.
Archiv

Jak vybavit skleník

Obecně platí, že čím více oken, tím lépe. Za horka se navíc nemusíme bát průvanu ani u náchylnějších rostlin a proto jsou praktické dveře na obou čelech skleníku. To větrání zlepšuje o řád. Větrat, ale i zavlažovat, dokonce dovedou automatické systémy, pak ale musíme mít do skleníku zavedenu elektřinu i vodu.

Jak zpevnit skleník

Skleník je možné postavit i bez klasické zděné podezdívky, ale v tomto případě je nutné dokoupit z volitelného příslušenství ocelovou základnu, která podezdívku nahradí a konstrukci skleníku zpevní. Skleník musí stát na rovné ploše a na takovém podloží, aby vydrželo uchycení základny skleníku.

Jak siroky záhon ve skleníku

Zužující se uličku můžete udělat i snáze než v předchozím případě, záhony lze ohraničit s pomocí prefabrikovaných tvárnic a dřevěných, případně plastových plotovek. Při správném provedení je i tento způsob ohraničení uličky dostatečně odolný a přitom nabízí relativně rychlou možnost demontáže.

Kdy se má otevírat skleník

Některé jsou velmi citlivé na průvan. Denní doba větrání se liší podle toho, jaké je počasí právě je. V horkém létě klidně můžete skleník otevřít hned ráno, ale i když je na jaře nebo podzim přes den ještě velmi teplo, rána už budou chladnější. Proto je lepší větrat až později.

Jak se chránit před větrem

Prostě je třeba vybírat stromky a keře menšího a nebo alespoň středního vzrůstu. A přidanou hodnotou nakonec mohou být i plody, čili větrolam nemusíme vysazovat jen z dřevin okrasných. Takový muchovník, dřín, rakytník, jedlý jeřáb, hlošina a hloh, mišpule či myrobalán určitě pomohou.

Co je větrolamy

Větrolam aneb lamač větru. To není nic jiného než skupina stromů a keřů vysazená v jedné nebo klidně více řadách. Díky tomu tvoří přirozenou ochranu polí před větrnou erozí. Umožňuje zvěři, drobným živočichům i hmyzu volný a bezpečný pohyb po krajině.

Jak casto větrat skleník

Zvláště v létě by se měl vzduch kompletně vyměnit i třikrát za hodinu. V horkých dnech je často nutné nechat otevřené i dveře, aby se vnitřek skleníku nepřehřál. Dále poslouží i boční žaluzie a případně i stínovací bílá barva na skleníky.

Jak daleko stavět od plotu skleník

(stavební zákon, §103 odst. 1a + §79, odst. 2, bod n), není nutné stavební povolení ani ohlášení pro: "skleník do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky umístěný v odstupové vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku, bez podsklepení".

Jak ukotvit skleník

Při stavbě základny zohledněte půdní podloží a jemu přizpůsobte ukotvení. V případě, že disponujete měkčím podložím, doporučujeme připravit betonové kotvy (patky) nebo betonovou podezdívku, tu však doporučujeme v nejnutnějších případech. Betonové kotvy jsou v případě měkčího podloží plně dostačující.

Čím nahradit sklo ve skleníku

Výhody polykarbonátu na skleníky oproti sklu

U hodnota udává tepelnou prostupnost deskou, čím je nižší, tím méně tepla unikne. Z tabulky tedy vyplývá, že polykarbonát má výborné tepelně-izolační vlastnosti a navíc je oproti sklu mnohem lehčí.

Jaký substrát do skleníku

Pro skleníkové pěstování volíme nejlépe středně těžkou, hlinitou půdu. Ta je z hlediska vlastností nejlepší. Dobře na sebe váže živiny a nevysychá tak rychle jako lehká písčitá půda. Ovšem ani těžká, jílovitá půda se do skleníků nehodí.

Jak upravit okolí skleníku

Jestliže má okolí skleníku vypadat dobře, bude třeba nejprve odstranit polorozpadlý zahradní přístřešek i sušák na prádlo. Trávník kolem nahradí cihlová terasa s protiskluzovou úpravou. Stačí ji položit na vrstvu jemného štěrku a drenáž vytvořenou z hrubého kameniva.

Čím umýt skla ve skleníku

Můžete použít běžné prostředky na mytí oken, nebo ekologičtější octový čistič. Voda s octem a kapkou saponátu poslouží i jako dezinfekce. Kromě skla je třeba umýt také všechny truhlíky, květináče a další nádoby určené k pěstování rostlin i pro zálivku.

Co se vysazuje do Vetrolamu

Jako štíty proti větru se nejvíce osvědčily topoly, habry a duby, ve vyšších polohách buky, javory a lípy. Pro rychlý start se hodí i břízy a jasany, které poslouží už za pár let. Později je prořežeme a uvolníme tak místo mohutnějším, košatějším stromům.

Jak sázet větrolamy

Výsadba na podzim či na jaře

Ideální je pro výsadbu větrolamu podzim a nebo doba brzy na jaře. V žádném případě nevolíme na nízké teploty háklivé druhy dřevin, saháme pouze po osvědčených mrazuvzdorných stromech a keřích, okrasných i ovocných. Samozřejmě je před výsadbou důležitá příprava půdy, výsadbové jámy atd.

Kdy otevřít skleník

Denní doba větrání se liší podle toho, jaké je počasí právě je. V horkém létě klidně můžete skleník otevřít hned ráno, ale i když je na jaře nebo podzim přes den ještě velmi teplo, rána už budou chladnější. Proto je lepší větrat až později.

Kam nejlépe umístit skleník

Ideální je pro skleník naprosto světlé stanoviště. Pokud to ale není možné, prostě hledáme takové místo, kde je stínu co nejméně. Skleník by neměl být ve stínu více jak několik hodin denně.

Jak velký skleník bez povolení

183/2006 Sb. (stavební zákon, §103 odst. 1a + §79, odst. 2, bod n), není nutné stavební povolení ani ohlášení pro: "skleník do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky umístěný v odstupové vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku, bez podsklepení".

Jak na základy pod skleník

Nejvhodnějším podkladem pod jakýkoli skleník je betonový základ. Není podmínkou, aby byl vždy do nezámrzné hloubky. Zvláště pod menší skleníky stačí vybetonovat cca do hloubky 30-40 cm pod terén a cca 10 cm nad zem. S velikostí skleníku teprve narůstá potřeba hlubších základů.

Jak si postavit skleník

Zvolte rovný terén, spíš na vyšším místě než v dolíku, ať nehrozí zatopení při prudké průtrži mračen. Myslete také na to, aby stavbu za pár let nestínily dnes sotva metrové stromky. Každý skleník musíte větrat a zavlažovat. Proto není od věci mít do něj zavedenou vodu a elektřinu.

Jak zastínit skleník

Mezi zahrádkáři jsou oblíbené i nátěry (vápnem, blátem, hustším škrobem na prádlo) či nástřiky speciálními přípravky. K takovým patří Amarit, vodou ředitelná modrá stínící barva na skleníky. Zaschlý nátěr odolává dešti, lze jej však mechanicky odstranit (např. kartáčem a teplou vodou).

Kdy Zrýt skleník

Ideální je začít, dokud nenastanou mrazy. Využijte posledních příjemných slunečných dní, abyste mohli zase za časného jara začít s rychlením zeleniny.

Čím zakrýt skleník

Tím nejjednodušším způsobem je použití stínící fólie, kterou přetáhnete zvenčí přes skleník a pomocí kotvících držáků připevníte k zemi. Vše bývá dostupné v zahradních centrech. Výhodou je, že lze kdykoli snadno odstranit. Dalším způsobem je použití rákosové, nebo bambusové rohože.