Jak zabránit okusu stromků?

Jak zachránit Okousány strom

Okousaná místa stromků natřeme fermežovou, neředěnou latexovou nebo vodou ředitelnou akrylátovou barvou. Dobře se hodí stromový balzám. Ošetření ran štěpařským voskem by bylo nejlepší, ale v tomto období se vosk velice špatně roztírá a na chladný povrch dřeva spolehlivě nepřilne.

Čím natřít stromky proti okusu

přípravky Morsuvin, Aversol, Cervacol Extra) nebo postřikem vhodným, vodou ředitelným přípravkem (proti letnímu okusu – např. přípravky Aversol, STOP Z, Trico). U jehličnatých dřevin se ošetřuje vždy terminální výhon a první přeslen větví, u listnatých dřevin terminální výhon v délce 15 až 25 cm dle výšky stromků.

Co proti okusu

Problém ochrany stromů proti okusu můžete vyřešit pomocí několika možností. Nabízíme dvě varianty ochrany stromků před zvěří: HAGOPUR Certosan a Plastové chráničky 60 nebo 80 cm. Odpuzovače myšíOdpuzovače, pasti, jedy.

Co okusuje stromy

Všude tam, kde se vyskytují zajíci, divocí králíci, spárkatá zvěř nebo také domácí zvířata (kozy, hovězí dobytek, koně) je nebezpečí, že budou dřeviny vystaveny poškození okusem nebo ohryzem.
Archiv

Jak ošetřit poškozenou kůru stromů

Ránu je třeba vyčistit až do zdravého dřeva a ošetřit štěpařským voskem nebo latexovou barvou s přidáním některého fungicidu, jako je například Dithane, Kuprikol, modrá skalice apod. Velmi účinnou prevencí je každý rok provádět na jaře nebo na podzim postřik měďnatými fungicidy, například Kuprikolem nebo Championem.

Jak ošetřit řez stromů

Rány po řezu doporučujeme zamazat:bílou latexovou barvou + fungicid + růstový stimulátor.stromovým balzámem.štěpařským voskem.

Jak oplotit stromek

Oplocení každého stromku zvlášť

Nejčastěji se používá celoplastové pletivo Polynet, které je levné, odolné a pevné. Navíc se dá srolovat a v případě potřeby zase použít jinde. Pro oplocení malých stromků lze využít rovněž šestihranné králičí pletivo, případně i pletivo na voliéry.

Jak oplotit strom

Oplocení každého stromku zvlášť

Nejčastěji se používá celoplastové pletivo Polynet, které je levné, odolné a pevné. Navíc se dá srolovat a v případě potřeby zase použít jinde. Pro oplocení malých stromků lze využít rovněž šestihranné králičí pletivo, případně i pletivo na voliéry.

Proč bobři kácí stromy

Během vegetačního období se bobr živí bylinnou potravou, na podzim a v zimě pak přechází postupně na konzumaci listů, větviček a kůry stromů. Z olistěných větví si pod vodou vytváří zimní zásoby. Právě kvůli zajištění dřevinné části své potravy kácí stromy.

Jak odstranit Houbu ze stromů

Jestliže se ve vašem okolí objeví dřevokazné houby, najděte si odborníka a svěřte mu likvidaci. Opatrně odstraní napadená místa, uzavře je do obalu a zničí. Pokud nebude dodržen postup a bezpečnostní opatření, hrozí roznesení hub do okolí. Nikdy nepalte dřevo sami, mohly by se rozšířit spory a napadení by se opakovalo.

Co s kmenem stromu

Kmenem stromu proudí v cévách míza přenášející živiny rozpuštěné ve vodě. Kmen je nejdůležitější část stromů z hlediska využití – např. ve stavebnictví, pro výrobu nábytku, papíru nebo jako palivo. V minulosti se ze silných kmenů vyráběly dlabané čluny – monoxyly.

Čím ošetřit strom

Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.

Jak ošetřit prasklý strom

Ránu je třeba vyčistit až do zdravého dřeva a ošetřit štěpařským voskem nebo latexovou barvou s přidáním některého fungicidu, jako je například Dithane, Kuprikol, modrá skalice apod. Velmi účinnou prevencí je každý rok provádět na jaře nebo na podzim postřik měďnatými fungicidy, například Kuprikolem nebo Championem.

Co proti okusu srnek

CERTOSAN je účinný repelent proti okusu a ohryzu zvěří u lesních porostů, ovocných stromků a keřů a okrasných dřevin. Repelentní přípravek k letní a zimní ochraně lesních a okrasných dřevin proti okusu zvěří a ohryzu krčků sazenic škodlivými hlodavci.

Jaké pletivo proti hlodavcům

Svařovaná pletiva jsou vyráběna z ocelových pozinkovaných drátů a jsou následně poplastovaná vysoce kvalitním a přilnavým plastem. Tato pletiva jsou vhodná na stavbu voliér a kotců. Tato chovatelská pletiva se používají se také proti myším a kunám (oka 6×6 a 10×10 mm).

Kdo lovi bobra

Na našem území, jediným predátorem, který cíleně loví bobry, je vlk. Mláďata bobrů mohou být napadena liškou či norkem americkým. Bobr patří k tzv. „klíčovým druhům“ mokřadních ekosystémů – jeho vymizením dojde v ekosystému k dramatickým změnám, při kterých jsou zásadně ovlivněny přítomné druhy.

Jak ochranit strom před bobrem

„Je to vlastně na bázi repelentu proti spárkaté zvěři. Tím se natírají vrcholové pupeny na stromcích. Protože repelent obsahuje písek, tak zvěř stromky neokusuje. Totéž odpuzuje i bobry, prostě jim písek skřípe mezi zuby,“ řekl Josef Pubal z Českomoravské myslivecké jednoty.

Jak se zbavit lišejníků na ovocných stromech

Obvykle se doporučuje jemně odstranit lišejníky kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem. Při aplikaci vápenného mléka se přidržte poměru 1,5 kg až 2 kg hašeného vápna na 10 l vody (BIO Plantella – nátěr na kmeny stromů).

Jak se zbavit lišejníků na stromech

Vyplatí se nejprve odumřelou borku mechanicky očistit. K tomu se velice dobře hodí nabroušená ruční motyčka nebo drátěný kartáč. K postřiku lze poté použít měďnaté přípravky Kuprikol nebo Champion nebo zelenou skalici. U všeho volte koncentraci alespoň 5 %.

Proč se natírají stromy vápnem

Kůra ovocných stromů se vápní proto, aby se jim prodloužil zimní spánek a míza nezačala proudit příliš brzy. To by totiž mohlo vést k poškození jarními mrazíky, které mohou být v noci ještě hodně nepříjemné. Díky bílé barvě se kmen stromu při odpoledním sluníčku neohřeje tak rychle.

Proč se natírají stromy na bílo

Bílá barva odráží světlo, díky čemuž se kmen nebude na slunci zahřívat tak výrazně. Vápenatý nátěr má ale i další výhody. Likviduje škůdce pod kůrou, ničí i houbové výtrusy. Zničí i mechy a lišejníky.

Jak na řez stromů

Základem je, že větve řežeme pod úhlem 30-45°vždy cca. 0,5 cm nad pupenem (aby se list nebo větev rozvinula). Dbáme na to, aby všechny řezy byly hladké, s čistými neotřepenými okraji. Rány po odřezání větví doporučujeme ošetřit vždy když je průměr větve větší než 1cm, aby strom nenapadla infekce.

Jak snížit korunu stromů

Pokud je třeba korunu třešně prosvětlit a strom tak ozdravit, je osvědčeným postupem Zahnův řez. Tuto metodu řezu můžeme uplatnit u všech peckovin tedy u třešní, višní i slivoní. Nehrozí při něm větší výskyt klejotoku a odumírání větví, hojení řezných ran je rychlejší a zlepší se celkový zdravotní stav stromů.

Proč praská kůra na stromech

Během zimy se často objevují na kůře mnoha stromů praskliny, často velmi hluboké otevřené rány. Děje se tak vlivem velkého teplotního rozdílu mezi dnem a nocí. Kůra popraská a vznikají tak otevřené rány. Na praskání borky trpí méně odolné ovocné stromy, jako meruňky, višně, třešně, broskvoně, mandloně a jiné.

Jak vysoky plot proti Srnkam

K ochraně proti zvěři se v praxi používají různé typy oplocenek. Výška oplocení je limitována druhem škodící zvěře a pohybuje se mezi 160 cm (zvěř srnčí) a 220 cm (zvěř jelení). Podle převažujícího materiálu na jejich stavbu se v praxi rozlišují oplocenky drátěné a dřevěné.