Jak zabít amura?

Jak nejlépe připravit amura

Amura z obou stran osolíme a obalíme v trojobalu – nejprve v mouce, poté v rozkvedlaném vejci a strouhance. Smažíme v dobře rozpáleném oleji dozlatova. Necháme okapat na ubrousku a podáváme, například s tradičním vánočním salátem nebo čímkoliv jiným, co máme rádi.

Jak naložit amura

Očištěného amura naložíme do směsi nasekaných bylinek, cibulky nahrubo nakrájené a nadrceného česneku, přidáme sůl a olivový olej. Necháme dva dny naložené, otáčím ho v marinádě alespoň jednou za den.

Jak smažit amura

Filety v rukách promneme, aby se sůl s pepřem přilepily na olej a vše bylo rovnoměrně rozprostřeno. Nakonec filety poprášíme celozrnnou moukou. Grilovací pánev rozpálíme a filety osmažíme. Z každé strany smažíme cca 2-4 minuty (dle tloušťky filety).

Jak vykuchat amura

Jestliže budete amura či kapra stahovat z kůže, můžete začit s kucháním. Pokud preferujete rybu s kůží, následuje čištění od šupin. Kdybyste rybu vykuchali před čištěním od šupin, tělo ryby by se Vám promáčklo a čištění by se stalo trápením. V našem případě rybu stahujeme z kůže, proto začneme kuchat rybu.

Jak porcovat amura

Porcování amura

Filet naporcujeme a opečeme kůží dolů na másle, během pečení přeléváme máslem, na závěr opepříme a osolíme.

Jak chutná Amur

Amur má velmi chutné bílé, netučné maso a svalovina obsahuje menší počet drobných kostí než kapr. Hodí se na úpravu pečením, či smažením. V Česku si pomalu probojovává cestu i na vánoční tabuli.

Jak dlouho naložit ryby na uzení

Nakládání do solného láku

Do láku lze přidat i koření a vše krátce povařit pro lepší uvolnění aroma. Ryby nakládáme do studeného láku asi na 12-24 hodin a vše uchováváme při teplotě do 2 °C. Před uzením ryby důkladně omyjeme a osušíme.

Jaké maso má Amur

Přesto můžeme říci, že amur má velmi dobré bílé maso a neprávem je často v našich kuchyních opomíjeno. Vždyť amur patří do čeledi kaprovitých ryb, má podobné maso jako kapr, akorát je více tučnější. Můžeme ho tedy upravovat stejně jako maso kapří či karasí, či maso línů.

Jaký je rozdíl mezi kaprem a Amurem

Kapr kontra amur

Jaký je rozdíl mezi kaprem a amurem, které prodejci ryb prodávají v předvánočním čase „Amur k nám byl importovan z Ruska. Má jiný tvar těla. Zatímco kapr má vyklenutý hřbet, amur má podobu tubovitou,“ poukazuje na viditelný rozdíl mezi oběma rybami Pavol Šovčík z Rybářství Rychvald.

Jaká ryba je nejchutnější

Úhoří maso je bílé, šťavnaté, tučné a lahodné. Nemá kosti a řadí se mezi nejchutnější rybí maso vůbec.

Která ryba je nejlepší na uzení

Ze sladkovodních ryb jsou jednoznačnými kandidáty kapr nebo pstruh. Grandiózní lahůdkou, kterou můžeme osobně doporučit, je pak grilovaný jeseter. Nic lepšího z rybí říše jsme z udírny snad zatím neměli. Z mořských ryb to v udírně sluší halibutovi, makrele nebo lososovi.

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Co je lepší kapr nebo Amur

V případě, že se vám kapr již za ta léta omrzel a vyzkoušeli jste ho na všechny způsoby, nemusíte ztrácet hlavu. Další sladkovodní rybou s bílím a nízkokalorickým masem je amur bílý. Jeho maso je křehčí, chuťově lepší a obsahuje mnohem méně malých kostí. Nejlépe uděláte, když ho připravíte smažením stejně jako kapra.

Jak chutná amur

Amur má velmi chutné bílé, netučné maso a svalovina obsahuje menší počet drobných kostí než kapr. Hodí se na úpravu pečením, či smažením. V Česku si pomalu probojovává cestu i na vánoční tabuli.

Kdy se třou amuri

V oblasti svého původu amur dospívá ve věku 4–5 let. Tření probíhá v červnu v silně proudících tocích s kamenitým dnem. Jikry se vznášejí volně ve vodním sloupci.

Jaké ryby jsou nejzdravější

Mezi živinami nabité ryby patří losos, dále pstruh a kapr a pokud hledáte nízkotučné varianty, nejlépe vám poslouží filety z tresky, které obsahují méně než 1 g tuku na 100 g.

Jak dlouho nakládat ryby na uzení

Suché nasolování

Nádoba se uloží do chladné místnosti: s malými rybami maximálně na tři hodiny, větší makrela snese nasolování až čtyři hodiny. Losos o váze od 3 kg musí před uzením za studena ležet 10 hodin v soli a stejný druh ryby, která váží 4 kg, potřebuje až 15 hodin.

Jak osušit maso před uzením

Příprava masa před uzením:

maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Jak přilákat amura

Kukuřice je léty osvědčenou nástrahou a návnadou při lovu amurů. Tyhle ryby tato zlatavá zrníčka prostě milují. Obrovskou předností kukuřice je to, že je dostupná za příznivou cenu. I když si pořídíte 50 kilo kukuřice, pořád to vychází rozumně.

Na co se chytá amur

Také i zde platí, že více amuři vyhledávají sladší potravu a reflexní barvy. Dá se také lovit na rákos, listy z vrby, pampeliškový květ, kostku chleba nebo patky rohlíku, které jsou nejlepší pro lov z hladiny. Jako poslední a nejlepší je ale kukuřice. O účincích kukuřice při lovu amura se moc dobře ví už dlouhou dobu.

Proč je dobré jíst lososa

Nejvýznamnějšími látkami, které se v lososu nachází, jsou Omega – 3 nenasycené mastné kyseliny. Ty velmi prospívají celému našemu cévnímu systému a zejména srdci. A právě ony i omezují množství cholesterolu v krvi a tím výrazně snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Co na dno udírny

Není od věci vysypat dno komory vrstvou skelného hrubozrnného písku, který bude pohlcovat odkapávající tuk. Protože – no – i udírnu je jednou za čas třeba vyčistit. Zároveň je třeba zachovávat dostatečný manipulační prostor, abyste se nemuseli udit sami pokaždé, když se natáhnete dovnitř.

Jak dlouho vařit maso před uzením

Před uzením maso vložte na hodinu do teplé vody, díky tomu se zatáhne a neztratí tolik šťávy. Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá a mít mezi 70-80 stupni, aby maso nezčernalo. Maso se udí zhruba 7-8 hodin, ale záleží samozřejmě na velikosti jednotlivých kusů.

Jak na amury v létě

Jak už jsme si řekli výše: Letní lov amurů je vhodné provozovat buďto přímo na hladině, anebo ve vrchní části vodního sloupce. Právě tady se amuři v létě s velkou oblibou nacházejí. V tomto případě můžeme použít hned několik montáží. Například klasickou mlaskačku s rohlíkem nebo chlebem.