Jak zachranit bobkovišeň?

Jak kvete bobkovišeň

Bobkovišeň portugalská má půvabně svěšené, tmavě zelené, drobné listy s červenými okraji a řapíky. Květ je velmi podobný ostatním bobkovišním. Ovšem laty bílých květů se netyčí vzpřímeně, ale padají do stran. Díky menším listům s menším obsahem vody tato bobkovišeň ještě lépe odolává mrazům.
Archiv

Jak moc je bobkovišeň jedovatá

Už staré herbáře ovšem upozorňovaly, že tinktura z listů může způsobit ve větších dávkách závratě až smrt. Keř je jedovatý celý, dokonce i při jeho stříhání byste měli používat ochranné rukavice. Nebezpečná je bobkovišeň zvláště pro děti, které mohou zlákat její plody – drobné červené až černé kuličky.

Proč žloutne listy bobkovišeň

Bobkovišeň potřebuje mírně kyselou půdu. Ve vápenité půdě nám bude žloutnout, půdu můžeme vylepšit rašelinou. bobkovišeň potřebuje zalévat, ale krátkodobě snese spíše sucho než trvale příliš mokrou půdu. V mokru jí budou žloutnout listy, uhnívat kořeny a bude náchylná k chorobám.
Archiv

Jak Zakorenit bobkovišeň

Pro snadnější zakořenění je vhodné seříznout část kůry ze spodní části řízku. Dáváme však pozor, abychom neřezali až do dřeva. Abychom zabránili množení plísní, naložíme řízky do slabého roztoku hypermanganu nebo do některého z běžně dostupných fungicidních přípravků.

Jak urychlit růst Bobkovisne

Odřezky rozřezat, nadrtit a zkompostovat, nejlépe samostatně od ostatních opadavých rostlin, protože tuhé listy bobkovišně se rozkládají delší dobu. Kompostovací proces lze urychlit přimícháním posečené trávy nebo listů kostivalu.

Co je jedovate na Bobkovisni

Ptáci se jimi v zimě rádi krmí, pro člověka jsou ale jedovaté. Listy jsou hořké a po rozemnutí voní po hořkých mandlích. Obsahují silice a glykosid isoamygdalin (prulaurasin), který při fermentaci postupně uvolňuje jedovatý kyanovodík. Otrava bobkovišní byla popsána až v roce 1728.

Jak daleko od plotu sázet bobkovišeň

Nevíte si rady, jak daleko od plotu sázet bobkovišeň Podle pěstitelů je ideální vzdálenost pro jednodruhový živý plot z bobkovišní zhruba 1 metr od pevného plotu. Na jeden běžný metr živého plotu se přitom vysazují zhruba 2 až 3 rostliny, zatímco vzdálenost mezi nimi by se měla pohybovat asi kolem 50 až 90 centimetrů.

Jak se starat o bobkovišeň

Jak bobkovišeň správně pěstovat

Jako vhodné stanoviště bychom měli vybrat místo slunné, případně v mírném polostínu. V případě, že v zimních měsících nemrzne, je nutné rostlinu poměrně vydatně zalévat. Jinak se jedná o keř, který se poměrně dobře dokáže poprat s případným suchem a špatně bude snášet velké přemokření.

Čím se hnojí bobkovišeň

Hnojení se doporučuje na začátku vegetace hnojivem Start, případně s vyšším obsahem dusíku, a na podzim s vyšším obsahem draslíku pro zrání pletiv. Hořká sůl je také vhodná pro správnou barvu a ochranu před chorobami a škůdci.

Kdy se Zastřihává bobkovišeň

Poprvé se bobkovišeň řeže v březnu, podruhé v září.

Oba řezy jsou pro krásu živého plotu z bobkovišně důležité.

Jak často hnojit bobkovišeň

Jak často bych měl/a střemchu vavřínovou hnojit Střemcha vavřínová potřebuje pravidelné hnojení, ideálně dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku na jaře a s vyšším obsahem fosforu a draslíku na podzim.

Jak se stříhá bobkovišeň

Uprostřed jara, nejlépe před začátkem rašení, bobkovišeň seřízneme a prosvětlíme odstraněním tenkých větviček, které keř příliš zahušťují. Na keři nenecháváme výhony, které vyčnívají z celkové symetrie, dále výhony slabé a ty, které se kříží. Po takovémto ošetření bobkovišně nezapomeneme také na výživu a mulčování.

Kdy hnojit bobkovišeň

Kořeny neumí zpracovat nadbytek hnojiva a rostliny jsou naopak citlivější i náchylnější k nemocem a škůdcům. Hnojení se doporučuje na začátku vegetace hnojivem Start, případně s vyšším obsahem dusíku, a na podzim s vyšším obsahem draslíku pro zrání pletiv.

Čím hnojit Bobkovisne

Hnojení se doporučuje na začátku vegetace hnojivem Start, případně s vyšším obsahem dusíku, a na podzim s vyšším obsahem draslíku pro zrání pletiv. Hořká sůl je také vhodná pro správnou barvu a ochranu před chorobami a škůdci.

Proč neroste bobkovišeň

Ve vápenité půdě se jí dařit nebude a zežloutnou jí listy. Bobkovišeň potřebuje mírně kyselou půdu. Vápenitou půdu můžete vylepšit rašelinou a také každé jaro a podzim rostlinu rašelinou mulčovat. Bobkovišním se dobře daří na stanovištích u lesa (chaty, chalupy).

Kdy se může stříhat bobkovišeň

Bobkovišně je nutné stříhat dvakrát ročně, a to konkrétně v březnu či dubnu a poté ještě jednou v září. Oba dva řezy pomáhají rostliny udržovat v požadovaném tvaru, zbavují je starých a nemocných větví a navíc podporují nový růst.

Jak tvarovat bobkovišeň

Uprostřed jara, nejlépe před začátkem rašení, bobkovišeň seřízneme a prosvětlíme odstraněním tenkých větviček, které keř příliš zahušťují. Na keři nenecháváme výhony, které vyčnívají z celkové symetrie, dále výhony slabé a ty, které se kříží. Po takovémto ošetření bobkovišně nezapomeneme také na výživu a mulčování.

Kdy tvarovat bobkovišeň

Jak se stříhá bobkovišeň Bobkovišně je nutné stříhat dvakrát ročně, a to konkrétně v březnu či dubnu a poté ještě jednou v září. Oba dva řezy pomáhají rostliny udržovat v požadovaném tvaru, zbavují je starých a nemocných větví a navíc podporují nový růst.

Jak se sazi Bobkovisne

Bobkovišeň sázení

Prostokořenné druhy nebo s kořenovým balem se sázejí obyčejně brzy na jaře v březnu až dubnu nebo říjnu až listopadu. Sadí se do předem připravených jam jako solitérní druhy samostatně nebo do skupin. Často se však vysazuje jako živý plot s rozestupy od 0,50 – 0,80 cm.