Jak se zbavit Presoleni
Stejně jako brambora poslouží i petržel nebo mrkev nebo kousky černého chleba. Omáčku zjemní a zbaví soli i lžička medu, žloutek, kokosové mléko či crème fraîche (francouzská specialita podobná jemně zakysané smetaně).
Archiv
Jak zachránit přesolené brambory
Citronová šťáva se skvěle hodí pokud jsme přesolili rybu nebo pečené brambory. Přidáním škrobovitých potravin zjemníte slanou a převařenou chuť polévek a dušených pokrmů.
Archiv
Co dělat když je jídlo přesolené
V polévkách či omáčkách můžete povařit i těstoviny nebo rýži. Většinu přesolených omáček a také krémové polévky můžete zachránit přidáním sladké nebo zakysané smetany, popř. bílého jogurtu. Tyto nakyslé mléčné výrobky slanou chuť výrazně zjemní a výslednou chuť jídla budete vnímat jinak.
Archiv
Jak zbavit polevku soli
Povařte v tom brambor nebo kuskus
Oškrábejte bramboru, nakrájejte ji na kusy a v polévce, omáčce nebo ragú ji chvíli povařte – má úžasnou vlastnost, že do sebe dokáže opravdu hodně soli natáhnout. Pak bramboru vyndejte a prostě vyhoďte. Vývar se tak sice trochu zakalí, ale pořád lepší polévka lehce kalná než přesolená.
Archiv
Jak zachránit přesolené rizoto
Do rizota přilijte smetanu ke šlehání. Ta jeho chuť zjemní a slanost se smetanou částečně rozředí. Přidat můžete i chuťově nevýrazný sýr.
Jak se zbavit kyselosti v Omacce
Jak zachránit překyselenou omáčkuPřidáme do omáčky na špičku nože jedlou sodu, která je zásaditá a kyselou chuť mírně srazí.Omáčku zjemníme mlékem, smetanou nebo trochou sladkého kondenzovaného mléka.Kyselost neutralizuje i cukr, takže podle chuti můžeme omáčku přisladit.
Jak zachranit slanou kaši
Babské rady nabádají k použití brambory, která by do sebe měla přebytečnou sůl nasáknout. Bramboru pak můžete v pokrmu nechat, nebo ji před podáváním odstranit.
Co dělat když Přesolím guláš
Vezměte kostku cukru, ponořte ji do přesolené omáčky a jakmile se začne rozpouštět, vyjměte ji. Použití sladkého cukru není o přebíjení chutí, ale o tom, že na sebe kostka naváže přebytečnou slanost, proto je potřeba ji okamžitě vyndat.
Jak ředit polevku
Naše babičky to prováděly tak, že oloupaly syrovou bramboru, nakrájely ji na plátky nebo na kostky a vložily do polévky a nechaly ji zhruba čtvrt hodiny vařit. Po dovaření máte navíc hotovou výborně uvařenou bramboru, takže dobře poslouží třeba na bramborovou omeletu, ale i do salátu.
Co dělat s Přesolenou bramborovou kaší
Přidejte bramboru
Syrovou bramboru oloupejte, nakrájejte ji na kostky nebo plátky, přidejte do jídla a nechte jí v něm asi 15 minut vařit. Pak všechny kousky vylovte a pokrm můžete podávat. Uvařené brambory nemusíte vyhazovat, klidně je použijte třeba do salátu nebo bramborové omelety.
Jak opravit Přesolenou rýži
► Jak spravit přesolenou rýži aby byla chutná
Máte přesolenou rýži a nevíte co s ní "Nařeďte" ji různými dalšími neslanými potravinami a přesolená chuť se zjemní. Přidat můžete různou zeleninu na drobno nakrájenou (okurek, paprika, pórek), ale třeba i mozarellu, která neobsahuje žádnou sůl.
Proč se srazí smetana v omáčce
Sražená omáčka vám vznikne, když ji během vaření dostatečně nepromícháte a tak v ní zůstanou žmolky. Co s tím Vlijte ji do mísy a prošlehávejte ji balonovou metlou, nebo ručním mixerem, až bude hladká. Poté ji vlijte zpět do kastrolu, po prohřátí přeceďte přes jemný cedník do mísy, vlijte zase do kastrolu a prohřejte.
Jak zachránit kyselé jídlo
Moc kyselé jídlo
Dá se to spravit například máslem, smetanou nebo mlékem.
Jak zachránit Presolenou bramborovou kaší
Přidejte bramboru
Syrovou bramboru oloupejte, nakrájejte ji na kostky nebo plátky, přidejte do jídla a nechte jí v něm asi 15 minut vařit. Pak všechny kousky vylovte a pokrm můžete podávat. Uvařené brambory nemusíte vyhazovat, klidně je použijte třeba do salátu nebo bramborové omelety.
Jak zachránit Přesolenou rýži
Máte přesolenou rýži a nevíte co s ní "Nařeďte" ji různými dalšími neslanými potravinami a přesolená chuť se zjemní. Přidat můžete různou zeleninu na drobno nakrájenou (okurek, paprika, pórek), ale třeba i mozarellu, která neobsahuje žádnou sůl. Vyhněte se ale slaným potravinám jako je třeba šunka, sýr apod.
Jak zachránit horký guláš
Čím napravíme hořký gulášbrambora – oloupanou a rozkrojenou bramboru vložíme do guláše, povaříme a vyjmeme ji, než se rozvařímrkev – očištěnou a po délce rozkrojenou mrkev dusíme spolu s masem a před rozvařením ji vyjmeme.patka chleba – necháme ji vařit asi 10 minut a opatrně ji z jídla vyjmeme, aby se nerozpadla.
Jak zachránit guláš
Přesolili jste polévku, guláš nebo jinou omáčku Pomoct si můžete přidáním vody, brambory, ale také kostkou cukru. Právě cukr totiž absorbuje přebytečnou sůl. A podobně funguje i med.
Co dělat když se zakalí vývar
Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.
Co dělat aby byl vývar Čirý
Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.
Jak na přesolené rizoto
Do rizota přilijte smetanu ke šlehání. Ta jeho chuť zjemní a slanost se smetanou částečně rozředí. Přidat můžete i chuťově nevýrazný sýr.
Kdy přidat ocet do omáčky
Takže ocet přidávejte až nakonec, po smetaně, až budete omáčku dochucovat, a snažte se pak koprovku co nejrychleji dostat na talíř. Omáčka se sraženou smetanou se dá poměrně dobře napravit ponorným mixérem.
Jak přidávat smetanu aby se nesrazila
Zakysanou smetanu přidáváme do vařeného pokrmu až zcela nakonec. Do menší misky z hrnce odebereme dvě naběračky vřelé polévky (omáčky). K ní přidáme všechnu zakysanou smetanu a lžící ji v polévce (omáčce) velmi dobře rozmícháme. Hned potom vlijeme obsah misky zpět do hrnce s polévkou (omáčkou) a promícháme.
Čím srazit kyselost
Příliš kyselé
Stačí přidat sladké nebo proteinové ingredience jako je máslo, smetana nebo i mléko. Pozor ale, že všechny tyto pomocníci trochu změní chuť vašeho jídla.
Jak opravit Presolenou kaši
Housku nebo kus chleba hoďte do přesolené omáčky či guláše, povařte a poté vyjměte ven. Dejte pozor, aby se pečivo příliš nerozmáčelo na kaši a nezačalo se vám do pokrmu “rozpouštět“.
Proč zhořkne guláš
Proč guláš někdy zhořkne Nejspíš nesprávně zacházíte s mletou paprikou. Jakmile opražíte cibuli, odstavte hrnec z ohně, nechte chvíli vychladnout a až poté přidejte papriku. Promíchejte, vyčkejte, dokud ji cibule nenasákne, a potom vraťte na oheň a podlévejte.