Jak zachránit jahody?

Jak zachranit Uschle jahody

Ostříhejte uschlé listy – je potřeba zbavit rostlinky všech uschlých listů, ale také listů poškozených nebo jinak napadených. Právě v suchých listech mohou přebývat nejrůznější houbové choroby či škůdci. Listy vždy stříhejte zahradnickými nůžkami, nikdy se je nesnažte trhat. Poškodili byste celou rostlinku.
Archiv

Proč usychají listy jahod

Příčinou může být kořenová a krčková hniloba. Příčinou může být špatná půda, nevhodná lokalita či napadení škůdci a chorobami. V posledních letech se například poměrně často vyskytovalo napadení jahodníku houbami z rodu Phytophora, v němž odborná literatura rozlišuje dva původce onemocnění s poněkud odlišnými příznaky.

Co skodi Jahodam

Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.

Jak obnovit jahody

Vyberte si zdravé odnože, odstřihněte je od dospělé rostliny a zasaďte do malých květináčů. Během několika týdnů si vytvoří vlastní kořeny, takže je budete moct přesadit na záhon. Mladé rostliny se mohou „objevit“ i samy – starší jahodníky pouštějí výhonky, které samy zakořeňují, a záhon se tak rozrůstá.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.

Proč hnědnou listy jahodníku

Zejména roztočíku jahodovému nebo háďátku. Ve skutečnosti bývá téměř jedinou příčinou této tzv. okrajové spály listů jahod nadměrné hnojení rostlin průmyslovými hnojivy na jaře.

Jak se zbavit plísně na jahodách

Agro Plíseň šedá na jahodách Stop je fungicid (postřik Signum) se systémovým účinkem ve formě granulí s 2 novými účinnými látkami (minimální riziko vytvoření rezistence). Slouží k ochraně proti plísni šedé na jahodách. Chrání rostlinu před napadením (prevence), ale také po infekci (kurativní účinek).

Proč černají jahody

Antraknóza se projevuje zpočátku vpadlými skvrnami, později skvrny hnědnou až černají. Fytoftóra způsobuje hnilobu při níž plody měknou, gumovatí, hořknou. Pak také může jít o reakci na nedostatek vody v kombinaci s vysokou teplotou nad fólií (nebo nad černou netkanou textilií).

Jak pečovat o stále plodící jahody

Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Co sázet po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Kdy odstranit šlahouny z jahod

Šlahouny jahod

Pokud je nyní máte u dozrávajících jahod, odstříhejte je, a to z jednoduchého důvodu. Berou rostlinám energii, sílu, vodu a také živiny. Plody pak bývají menší, ale i chuťově méně výrazné. Šlahouny odstraňujte pouze nůžkami, abyste nepoškodili celou rostlinu.

Jak stříhat jahody na zimu

Zastřižení mladých výhonků a odstranění starých listů Staré a suché listy rostlin odstraníme a ostříháme mladé výhonky. Odstraňujeme také rostliny, které vypadají nemocně, nebo jsou napadené škůdci. Zastřižení celé rostliny se provádí do výšky cca 5 cm.

Jak vypadá plíseň na jahodách

Plíseň šedá je nejškodlivějším onemocněním jahodníku. Napadá plody ve všech fázích vývoje, řapíky listů, stopky květů a květy. Napadené nezralé plody hnědnou, zralé plody tmavnou, měknou a hnijí. Na čepelích listů jsou viditelné šedohnědé, koncentrické skvrny, které postupně nekrotizují.

Co na skvrnitost jahod

Jako prevenci proti bílé skvrnitosti listů jahodníku můžete použít i doma vyrobený, přírodní postřik z přesličky. 1 kilogram přesličky stačí povařit v 10 litrech vody, odvar naředit v poměru 1:5 (1 díl odvaru, 5 dílů vody) a nanést na keříčky.

Co žere listy jahod

Velké škody zejména na dozrávajících jahodách způsobují žírem slimáci a plzáci. Vyžírají oválné otvory do listů, nebo je ožírají od okraje. Sviluška chmelová (Tetranychus urticae) saje obvykle na spodní straně listů, které opřádá jemnou pavučinkou. Na listech vznikají žlutavé difuzní skvrny, které později hnědnou.

Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Co vysázet vedle jahod

Cibule, česnek, šťovík, špenát, brutnák jsou také výbornými sousedy pro jahody. Vůně koření odpuzuje škůdce, na které je kultura náchylná. Z okopanin je dobrým sousedem pro jahody kořenová petržel, která odpuzuje slimáky a slimáky z bobule. K jahodám můžete zasadit květiny, ale nejen pro krásu.

Co s jahodami v Truhliku na zimu

Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii. Před tím odstraňte všechny suché lístky.

Čím hnojit jahody po sklizni

Co s půdou po sklizni

Půdu po sklizni jahod zkypříme a prohnojíme. Prohnojení například Cereritem (nebo speciálním hnojivem určeným pro jahody) je nutné hlavně v chudších kamenitých půdách. Při hnojení je třeba zohlednit, že jahodníky jsou citlivé na soli v půdě a na chlór.

Jak se zbavit Plisne na Jahodach

Zakousnou se do plísně

Přípravek BioGarden stačí jednoduše zamíchat do vody, nechat cca půl hodiny působit a poté s ním postříkat nebo zalít jahody. Netrvá to dlouho a začne likvidovat nebezpečnou plíseň tím, že se do ní jednoduše „zakousne“ a nepřestane, dokud ji všechnu nevysaje a nezlikviduje.

Co okusuje jahody

O úrodu nádherných šťavnatých jahod vás může připravit nepříjemný škůdce jménem květopas jahodníkový. Jeho specialitou je to, že naklade vajíčka do poupat jahod. Marně tak můžete přemítat nad tím, proč vám ta nádherná poupata jahodníku zasychají. Popsaný jev má bohužel na svědomí květopas jahodníkový.

Co mi zere jahody

JahodyPlži – slimáci, plzáci. Měkkýši bez ulit.Květopas jahodníkový Nosatci jsou 2-4 mm dlouzí, tmaví až černí.Plíseň šedá jahodníka. Plíseň šedá je nejškodlivějším onemocněním jahodníku.Padlí jahodníkovéSkvrnitosti listů jahodníku.Fytophtorová hniloba rhizomů a plodů jahodníku.

Kdy přesazovat stále Stáleplodící jahody

Doba výsadby je podobná jako u jednouplodících jahodníků jaro a podzim. Na podzim je to měsíc září, kdy již tolik nehrozí vysoké letní teploty, které bez zastínění dokážou zlikvidovat celou novou výsadbu. Říjnová výsadba je naopak již riziková z pohledu dostatečného zakořenění a přezimování.