Jak zachránit jehličnan?

Jak se starat o jehličnany

Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.

Jak často zalévat jehličnany

Zalévání jehličnanů by mělo být prováděno pravidelně, nejlépe večer. Četnost závisí na požadavcích kultivovaných druhů a povětrnostních podmínkách. Správná vlhkost půdy pomáhá udržovat mulčování půdy kůrou, což také snižuje růst plevelů a zlepšuje estetiku. Borová kůra se nejčastěji používá pro mulčování jehličnanů.

Jak kombinovat jehličnany v zahradě

Výborné je kombinovat druhy s různými tvary a barvami se vždyzelenými dřevinami (vavřín, skimmie, rododendron) a okrasnými travami. Ve skupině by měl vždy převažovat jeden druh a ostatní by měly kompozici nenásilně doplňovat.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Kdy Zaštipovat jehličnany

Jehličnaté stromy

Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května. Pokud ale chcete, aby se prořezáváním rozrostla starší borovice, musíme vás zklamat.

Jak zachránit usychající smrk

stínovka neboli stínící síť dokáže v suchu a horku výrazně pomoci i rododendronům. U jehličnanů si však lze pomoci tzv. stínovkou, tedy stínící sítí. Hezkým příkladem je kultivar smrku bílého (Picea glauca 'Conica'), tzv.

Jak často hnojit jehličnany

Aby byly jehličnany krásné, je nutné pravidelné hnojení několikrát ročně. Jedná se o stálezelené rostliny, u kterých nesmíme zapomínat na živiny a vodu během všech ročních období.

Jakou půdu pro jehličnany

Ideální jsou mírně vlhké půdy, ne však přemokřené. Vyšší půdní vlhkost snese jen borovice bahenní (Pinus uncinata) nebo borovice vejmutovka (Pinus strobus). Sušší půdy tolerují jalovce (Juniperus chinensis), kosodřeviny (Pinus mugo), jedle ojíněná (Abies concolor) či smrk pichlavý (Picea pungens).

Co zasadit k jehličnanům

Rostliny pod jehličnany

Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.

Kdy sázet zakrslé jehličnany

Nejvhodnější dobou pro výsadbu jehličnanů je jaro – od března až do května – nebo podzim – přibližně od začátku září do října. S kořenovým balem můžeme vysazovat až do poloviny listopadu. Vysazujeme do takové hloubky, v jaké byly rostliny zasazené v květináči.

Proč žloutne jehličí

Stejně jako lidé, i stromy potřebují ke svému životu a dobrému růstu kromě vody také dostatek důležitých prvků. Jedná se hlavně o draslík, vápník nebo fosfor. Nedostatek živin je jednou z příčin žloutnutí jehličnanů, hlavně smrků, které postihuje porosty napříč celou Českou republikou.

Jak tvarovat jehličnany

Tvarování živého plotu

Jehličnaté dřeviny se první rok po výsadbě netvarují. V dalších letech se zakracují pouze boční výhony, dokud tvar nedosáhne potřebné výšky. Stálezelené listnaté dřeviny se po výsadbě seřezávají zhruba na polovinu, čímž se podpoří olistění jejich spodní části.

Jak tvarovat smrk

Tvarování smrků:

Provádíme velmi podobně jako tvarování jedlí, ale u botanických druhů jako například Smrk Pančičův-Picea omorika se špatně tvaruje do vejčitého tvaru, ale snažíme se rostlinu tvarovat na úzký habitus, kde je vrchol ukončen špičkou. Růstový vrchol přitom můžeme zastříhávat nad tažným pupenem.

Proč schne stříbrný smrk

Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného.

Čím hnojit jehličnany

Během sezóny hnojíme okrasné jehličnany pravidelně, nejlépe jednou za měsíc. Vhodné jsou hnojiva s výraznějším obsahem dusíku (například s močovinou, ledkem, guanem). Nejčastěji se používají granulovaná a listová hnojiva. Granulovaná hnojiva jsou určena pro aplikaci do půdy.

Čím hnojit smrčky

Praktickým řešením je hnojení pomocí tablet, vyrobených jehličnanům na míru. Kompletní tabletované N-P-K hnojivo s obsahem hořčíku, ureaformu a stopových prvků poskytne okrasným jehličnanům všechny důležité živiny, které zajistí jejich zdraví, vitalitu a krásu.

Jak rychle rostou jehličnany

Například lípy a javory můžou ročně přispět asi dalšími 20 centimetry, kolem 50 centimetrů slibují například břízy, vrby či katalpy. Z rychle rostoucích jehličnanů jmenujme třeba cypřišovec Leylandův (až 1 metr za rok) nebo cypřišek nutkajský (60 centimetrů za rok).

Co dát pod jehličnany

Rostliny pod jehličnany

Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.

Jak se zbavit jehličí

Mulč z jehličí není až takový problém sehnat. Většinou je k dostání napytlovaný, k volnému odběru z lesnických školek po kubících, anebo v balících, jako „borová sláma“. Pozor na volný odběr hrabanky z lesů, ne všude to majitelé lesů povolují a vítají.

Jak hnojit jehličnany

K hnojení jehličnanů používáme hnojiva speciálně určená pro tyto rostliny . Způsob hnojení jehličnanů závisí na typu hnojiva, které použijete. Prvním a nejčastěji voleným typem jsou granulovaná vícesložková hnojiva pro jehličnany , jako je Target hnojivo pro jehličnany s mikroživinami nebo Florovit pro jehličnany.

Jak stříhat jehličnany

Když živý plot dosáhne požadované výšky, sestřihněte také vrchol, aby se řídký plot postupně zahustil. Mladý jehličnatý živý plot lze stříhat nůžkami na živý plot. Vysoký plot lze stříhat nůžkami na živý plot s dlouhými rameny. Jehličnatý živý plot nelze zmladit průklestem.

Kdy tvarovat jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice.

Jak Zaštipovat jehličnany

Zaštipujte rukou

Platí přímá úměra. Čím více výhonek zaštípneme, tím pomaleji bude strom přirůstat, a o to více se zahustí. Narašené výhony bývají měkké a ohebné, snadno je poznáte podle jasně zelené barvy. Výhonky uštipujte rukou, ne nůžkami, protože byste snadno mohli poškodit jehlice.

Jak zachránit smrk

Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu.

A pak se modlit, aby strom přežil. Velmi uvážlivě a omezeně po poradě s orgány životního prostředí lze použít postřik Pirimorem (provádějí specializované firm) a jiným přípravkem proti mšicím, ale je to rizikové pro člověka, včely, vodní zdroje apod.

Kdy začít hnojit jehličnany

Jehličnany začneme hnojit na jaře , jakmile začne vegetace (březen, začátek dubna), pomocí hnojiv s vysokou dávkou dusíku (N) a mikroelementů. Dusík hraje velmi důležitou roli ve vývoji mladých jehel a šupin. K hnojení jehličnanů používáme hnojiva speciálně určená pro tyto rostliny .