Co s přerostlými rajčaty
Přerostlé, příliš vysoké rostliny nejsou žádný problém u rajčat, které můžete při výsadbě položit, protože zakoření i ze stonkových nodů, dále také u košťálovin, jahodníků i bylinek. Nikdy ale nekupujte zeleninu a květiny se skvrnami na listech – může to být sice jen spálenina od sluníčka, ale také hniloba.
Co potřebují rajčata
Rajčata potřebují hodně sluníčka, hodně světla. Zaléváme vždy pod rostlinu, nikdy nezaléváme na list. Pokud máme možnost, třeba při pěstování rajčat na terase, rostlinku dát pod stříšku, je to vhodné, protože mnohem méně trpí na houbové choroby a plísně.
Jak vysoko nechat růst rajčata
Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla.
Archiv
Jak zachránit Přelitou Juku
Přelití může pro juku znamenat konec. Rostlina začne velmi rychle chřadnout, což dá najevo žloutnutím listů a změknutím kmínku. Záchrana musí být v takovém případě okamžitá. Spočívá v přesazení juky do nového substrátu.
Jak hluboko koreni rajčata
Sázejte hluboko
Při tzv. přepichování se nebojte zasadit rajčata co nejhlouběji! Z hlíny by měl vykukovat jen růstový vrchol, který měří 10 až 15 cm. Rostlina tak může vytvářet mohutnější kořeny a lépe vstřebávat vodu i živiny ze zálivky.
Kdy přesazovat rajčata
3) Polovina března je vhodným termínem pro výsev semen rajčat. Neuděláte chybu, pokud budete vysévat až na Josefa. 50 – 60 dní je na předpěstování sazenic dostatečná doba. Příliš časné výsevy mají za následek vytahování se rostlin, se kterými se při výsadbě špatně manipuluje.
Jak hluboko koření rajčata
Sázejte hluboko
Při tzv. přepichování se nebojte zasadit rajčata co nejhlouběji! Z hlíny by měl vykukovat jen růstový vrchol, který měří 10 až 15 cm. Rostlina tak může vytvářet mohutnější kořeny a lépe vstřebávat vodu i živiny ze zálivky.
Kdy se Zaštipují rajčata
Jakmile boční výhonky nasadí květy, už se vám je navíc nebude chtít vylamovat. Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.
Co nemaji radí rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).
Jak podpořit zrání rajčat
V polovině srpna odřízněte vrchol rostliny s květy a malými plody, které by stejně nedozrály a jen by rostlinu vysilovaly. Jde o vrchní část nad listem nad posledním dobře vyvinutým hroznem plodů. Zrání rajčat urychlíte nejen tímto zásahem, ale i odstraněním stínících listů.
Kdy přesazovat juku
Mladé rostliny přesazujeme každý rok na jaře, starší jednou za 2 – 3 roky nebo stačí vyměnit svrchní vrstvu půdy. Používáme substrát na palmy a sadíme do většího květníku. Mladé listy Juky obrovské jsou vzpřímené a tuhé.
Co s přerostlou Jukou
Vyhodit by byla škoda. Seřízněte v jakékoliv výšce a jukka vyžene znova dva – tři výhony. I ty jednotlivé uřízlé výhony zpravidla dobře zakoření, ale už nevětví. Pokud by jste chtěla zase vícevýhonovou rostlinku, musela by jste uříznout a vyhodit čupřinku a zasadit zase jen špalík.
Kdy a jak Zaštipovat rajčata
Vyštipování se obvykle dělá jednou týdně. Jakmile je na rostlině vytvořeno 6 až 7 vijanů (květenství), můžeme zakrátit i hlavní výhon. To bývá obvykle začátkem srpna. Plody na dalších vijanech by již nestihly dozrát.
Kdy ukončit růst rajčat
Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.
Jak správně Zaštipovat rajčata
Jak správně zaštipovat rajčata Zaštípnutí rajčat musíte provádět tak, aby rostliny vedly pouze na jeden hlavní výhon. Je tedy nutné zbavit se všech bočních výhonů označovaných jako zálistky, které raší v úžlabí listů. Někteří zahrádkáři je vyštipují pomocí nehtů, jiní preferují vylamování prostřednictvím prstů.
Jak přírodně hnojit rajčata
Draslík podporuje kvetení a tvorbu plodů, proto se poohlédněte po hnojivu NPK v poměru 5-10-10. Kromě základních prvků potřebují rajčata také dostatek mikroživin, hlavně hořčíku. Pokud rostliny trpí nedostatkem hořčíku, končí jejich růst zakrněním, protože tato živina pomáhá rostlinám správně vstřebávat dusík a fosfor.
Co se Zaštipuje u rajčat
Zaštípnutí rajčat musíte provádět tak, aby rostliny vedly pouze na jeden hlavní výhon. Je tedy nutné zbavit se všech bočních výhonů označovaných jako zálistky, které raší v úžlabí listů. Někteří zahrádkáři je vyštipují pomocí nehtů, jiní preferují vylamování prostřednictvím prstů.
Čím se hnojí rajčata
Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.
Co dělat když černají rajčata
Jestliže zrovna řešíte tento problém, je stále naděje na záchranu úrody. Stačí jen začít aplikovat KRISTALON Zdravé rajče a paprika s aktivním vápníkem a ten v týdenním intervalu používat alespoň po dobu 1 měsíce. I včasná prevence odvrátí ztrátu úrody a dovede pěstitele ke zdravým a šťavnatým rajčatům.
Co dělat s Nedozrálými rajčaty
Nedozrálá rajčata uložte v bedýnkách nebo lískách v teple, aby zčervenala. Pokud máte celé rostliny zavěšené v suché, větrané místnosti, pravidelně je kontrolujte. Nahnilé plody v obou případech ihned odstraňujte. Plody, které se již začínají červenat, trhejte a skladujte i se stopkou.
Kde nechat dojít rajčata
Máte na zahradě skleník Pokud ano, máte vyhráno. Rajčatům pro začátek postačí to, že je přesunete právě do skleníku, kde mohou i ta poslední ještě dozrát. Pokud skleník nemáte, můžete jim poskytnout jiný, podobný úkryt.
Jak zakořenit juku
juky lze množit stonkovými oddenky, odnožemi nebo stonkovými segmenty. Pro množení ze stonkových segmentů je však třeba rozřezat stávající rostlinu. Tento způsob množení se provádí především, pokud juka od spodu uhnívá, protože tímto způsobem zničíte původní rostlinu.
Kdy stříhat juku
Aby juka stále dobře vypadala, odtrháváme staré, suché spodní listy. Vyškubnout můžeme i ty, které netrčí vzhůru a obloukovitě převisají. Po odkvětu odstraňujeme celé stvoly.
Která rajčata se Zaštipují
Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.