Jak chytat vodu z okapů
Rychlý a jednoduchý způsob, jak dešťovou vodu zachytit je zkrácení okapového svodu a umístit pod svod sběrnou nádobu, ze které budeme vodu následně odebírat vrchem, nebo pomocí kohoutku na spodní straně. Nevýhodou tohoto řešení je omezená regulace hladiny vody v sudu. Při velkém dešti často dochází k přetečení.
Archiv
Jak zachytávat dešťovou vodu
Nejjednodušším řešením je postavit na zahradu nádrž na dešťovou vodu. Ideálně velký sud a ještě lépe opatřený kohoutkem a víkem. Kohoutek usnadňuje vypouštění vody do konve, víko použijete, když bude hrozit přetečení sudu. Častěji se však k zachytávání dešťové vody, nad povrchem i pod povrchem, využívá okapový systém.
Co do vody aby se nekazila
Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.
Jak zachytit vodu
Pro její zachycení se využívají nádrže. Mohou je využít i menší firmy nebo obce a zajistit tak efektivní hospodaření s dešťovou vodou. Obce mohou využívat dešťovou vodu k zavlažování obecní zeleně, k chlazení ulic v době letních veder nebo ke splachování ve školách, úřadech a jiných veřejných budovách.
Jak sbírat dešťovou vodu bez okapů
Pro trvalé řešení je však vhodnějším řešením použití samočinného odvaděče (sběrače) vody. Jde o velmi jednoduché, ale praktické řešení, jež má celou řadu výhod. Sběrače jsou schopny zachytit velké množství vody, bez toho, že by hrozilo jejich přetečení.
Jak nachytat vodu bez okapů
Tam, kde je možnost, se nabízí při chytání dešťové vody využít samospád. Další zajímavou variantou je pak umístění nádrže ve skleníku, kde voda nezamrzá ani v zimě. Zahradu si můžete také proměnit v soukromý ráj – to když se rozhodnete vybudovat v ní retenční jezírko nebo koupací biotop.
Jak udržet dešťovou vodu čistou
Je nezbytné čistit nátokové filtry, hlavně po každém velkém dešti a obzvláště na podzim, kdy ve vzduchu poletuje listí. Prachové a pylové částice se ale dostanou do nádrže i přes filtry, proto doporučujeme nádrž dvakrát za rok čistit tlakovou vodou a ideálně i kartáčem ručně v nádrži.
Jak dlouho vydrží dešťová voda
Retenční nádrže představují ideální způsob, jak na svém pozemku zachycovat dešťovou vodu a tu dále využívat jak na zahradě, tak v domácnosti. Zásoby vody v ní vydrží až 3 týdny, takže ani delší období sucha už se vás nedotkne.
Jak chytat dešťovou vodu bez okapů
Tam, kde je možnost, se nabízí při chytání dešťové vody využít samospád. Další zajímavou variantou je pak umístění nádrže ve skleníku, kde voda nezamrzá ani v zimě. Zahradu si můžete také proměnit v soukromý ráj – to když se rozhodnete vybudovat v ní retenční jezírko nebo koupací biotop.
Jak rychle se kazí voda
Voda sama o sobě je chemikálie nesmírně jednoduchá, vydrží neomezeně dlouho, takže nezkazí se voda, ale zničí ji kontaminanty rozpuštěné v ní. Pak nezbude nežli ji převařit, přefiltrovat nebo najít jinou.
Co s Deštovou vodou
Dešťovou vodu lze využívat nejen k zavlažování zahrady, ale například i na splachování nebo praní prádla. Pro tyto účely je vhodnější podzemní nádrž, která je připojena na samostatný rozvod vody v domě. Instalace podzemních nádrží ovšem vyžaduje náročnější stavební úpravy na pozemku i v samotném domě.
Jak sbírat dešťovou vodu v paneláku
Celé řešení spočívá v instalaci malého okapního systému nad balkon nad vámi. Z něj potom dešťovou vodu svedete do kanystru, který si umístíte na svůj balkon. Jde o velmi jednoduché řešení. Ani montáž okapu není nijak komplikovaná a o nákladech není třeba ani mluvit.
Jak vyrobit filtr na dešťovou vodu
Filtrace začíná hned pod svislým okapovým svodem. Zde se napojí lapač střešních splavenin, který zachytí hrubší nečistoty. Dále přes kanalizační potrubí proudí voda do filtračního koše, případně filtrační šachty, kde se zachytí již většina drobných nečistot.
Jak propojit sudy na dešťovou vodu
Sudy propojíte jednoduše tak, že hadici naplníte vodou, ucpete na obou koncích a ty ponoříte do obou sudů. Podmínkou je, aby v každém sudu bylo trochu vody a konce se dostaly pod hladinu. Nikdy však nesmíte vypustit (vybrat) vodu ze sudů až k ústí hadice, aby nenasála vzduch.
Jak dlouho převařovat vodu
Vodu uvedeme jednorázově do klokotavého varu, např. ve varné konvici, takže bublá celá její hladina (a voda má přibližně 100 °C), a pak ji necháme nejméně 10 minut stát a přirozeně chladnout /nedáváme do ní led ani ji během chladnutí nedáváme do lednice).
Jak dlouho je chlor ve vodě
Záleží na tom, kolik chloru voda obsahuje. Obecně ale můžeme říci, že chlor z vody vyprchá za 1–5 dní (v závislosti na jeho koncentraci). Ve většině případů se proto vyplatí nečekat, až chlor zmizí sám od sebe, ale raději ho aktivně odstranit.
Jak hospodařit s vodou
Místo koupání ve vaně se raději sprchujte, oproti plné vaně uspoříte až 100 litrů vody. Při použití úsporné hlavice ušetříte dalších 30% vody. Při mytí rukou, čištění zubů a holení nenechávejte vodu zbytečně téct. Do wc kupte nádržku využívající dvojité nebo trojité splachování.
Jak odvést dešťovou vodu
Dešťovou vodu je třeba vsakovat a vypouštět regulovaně, aby se předešlo problémům, a to zejména ve spojení s přívalovými dešti. Za tímto účelem se používají vsakovací systémy, retenční nádrže a akumulační nádrže na vodu.
Jak splachovat dešťovou vodou
Abyste mohli dešťovou vodu použít ke splachování toalety, potřebujete ji nejprve zachytit. K tomu slouží akumulační neboli retenční nádrže. Zpravidla se instalují pod zem, jelikož tak zůstane dešťová voda déle čerstvá. Navíc je k dispozici také v zimě, v dostatečné hloubce totiž nezamrzá.
Jak čistit dešťovou vodu
Postup čištění podzemní nádrže krok za krokem:
Vlezte dovnitř nádrže a pomocí čerpadla odčerpejte zbytek vody, který se v nádrži nachází. Nádrž kompletně vystříkejte pomocí vysokotlakého čističe. Stěny nádrže očistěte kartáčem a znovu vystříkejte vysokotlakým čističem. Špinavou vodu z nádrže opět odčerpejte.
Jak napojit sud na dešťovou vodu
Sud na dešťovou vodu by měl mít takzvaný sběrač dešťové vody popřípadě dešťový sběrač. Ten se namontuje mezi sud na dešťovou vodu a okapový svod a filtruje listí a nečistoty z dešťové vody, než voda odteče do nádoby na dešťovou vodu.
Jak dostat vodu ze sudu
Sběr dešťové vody z okapů
Nejjednodušším způsobem sběru dešťové vody je její záchyt pomocí okapů. Střešní okapové žlaby zachytí při dešti vodu stékající ze střechy a svedou ji do okapových svodů, odkud se zachytává do sudů či jiných sběrných nádob.
Proč se nesmí pít převařená voda
Argumenty proti používání vícekrát převařené vody
Pokud vodu na čaj znovu převaříte, začnou se ve vodě hromadit škodlivé chemické sloučeniny, jako je fluorid, arsen a dusičnany. Tyto látky podporují řadu nebezpečných onemocnění, včetně rakoviny. Vedou také k vážným otravám.
Kdy je voda Prevarena
Vodu uvedeme jednorázově do klokotavého varu, např. ve varné konvici, takže bublá celá její hladina (a voda má přibližně 100 °C), a pak ji necháme nejméně 10 minut stát a přirozeně chladnout /nedáváme do ní led ani ji během chladnutí nedáváme do lednice).
Kdy se lze koupat po chlor šoku
Obecně se doporučuje po aplikaci chlor šoku v bazénu odložit koupání na 24 hodin a to v případě, že dávkujeme podle doporučení. Pokud budete cítit velký zápach chlóru, změřte hladinu chlóru pomocí testru a v případě větších hodnot odložte koupání na pár dní.