Čím opravit sádrokarton
Drobné závady na povrchu sádrokartonových desek lze opravit spárovacím tmelem, který po zaschnutí zbrousíme do hladka. Případně můžeme použít samolepicí záplatu, s níž je práce zvlášť snadná. Větší poškození vyžadují větší péči.
Archiv
Jak správně brousit sádrokarton
U menších ploch vám postačí ruční broušení s použitím hladítka (struhák). Pro větší plochy je vhodné použít vibrační nebo kotoučovou brusku. Pokud nechcete investovat do zařízení, které tolik nevyužijete, dají se brusky i zapůjčit. Dávejte si pozor na porušení výztužné pásky během samotného procesu.
Jak udělat otvor do sádrokartonu
Nejprve namontujte vodicí stojánek na stroj a umístěte jej do požadované polohy. Pak připojte odsávací zařízení na vodicí stojánek, protože sádrokarton při zpracování velmi práší. Potom namontujte vhodný pilový kotouč.
Jak zatmelit díru ve zdi
Na hluboké díry po hmoždinkách použijte nejdříve hrubší výplňovou a tmelicí hmotu, která se dá později vrtat i znovu zatížit. Velké otvory můžete vyplnit hrubším tmelem. Nakonec použijte tmel s malou zrnitostí. Výhodou akrylátového tmelu v tubě je, že i po pár letech zůstává mírně vláčný, takže nepraská a nedrolí se.
Archiv
Jak opravit praskliny v sádrokartonu
Jak opravit drobné praskliny v sádrokartonuNejdříve okolí prasklin seřízněte a obruste, aby byla deska krásně jemná.Poté praskliny vyplňte tmelem nebo sádrou.Aby se sádrokartonová deska zpevnila, přelepte opravované místo speciální samolepící mřížkou.Vše upravte stěrkou a pomocí brusného papíru zabruste.
Čím vyplnit díru
Sádra. Běžně na vyplnění děr a otvorů ve stěnách používáme sádru. Sádra čili mletý síran vápenatý je také vhodnou výplní pro díry po hřebících a hmoždinkách.
Jakou zrnitost na broušení sádrokartonu
Jakou zvolit zrnitost brusné mřížky nebo kotouče
Hrubé broušení | Jemné broušení | Broušení pod nátěr |
---|---|---|
zrnitost 80–100 | zrnitost 100–120 | zrnitost 120–150 |
20. 11. 2019
Jak správně řezat sádrokarton
Sádrokartonové desky řežte nožem. Nejprve nařízněte lícový povrch desky, poté desku otočíte a zlomíte v místě naříznutí. Nakonec dořízněte rubový karton. Ke složitějším výřezům si vezměte na pomoc pilu ocasku a hrany řezů upravte pomocí hoblíku na hrany.
Jaký vrták do sádrokartonu
Vrták do sádrokartonu můžete pořídit buď klasický, například pro vrtání děr na hmoždinky, nebo korunkový vrták, který zvládne vyvrtat velké průměry, například až 50 mm. Klasický vrták do sádrokartonu vyvrtá díry do cca 15 mm. Vykružovací vrták do sádrokartonu se skládá z vedoucího vrtáku a široké korunky.
Jak Zahazet diru ve zdi
Pro drobnější opravy omítek stěn a stropů využijeme celulózový tmel. V těchto případech nemusíme strhávat celé plochy, malé díry a praskliny stačí zaplnit tmelem a uhladit. Tmely se dodávají v tubách, plechovkách nebo jako prášek, který se rozdělá s vodou na hustotu krému.
Jak pracovat se sádrou
Připravíme si starý míč nebo gumovou misku (lze po skončení pěkně vyklepnout zbytek sádry do koše), naplníme vodou a sypeme do vody sádru, nemícháme, sypeme sádru tak dlouho, dokud ji voda pohlcuje, pak promícháme tak, aby sádra neměla hrudky, a naléváme do forem nebo tvoříme to, co jsme si předem přichystali.
Proč praská sádrokarton
Vznik prasklin a trhlin je ve velké míře způsobován také vlhkostí. Při kvalitní tepelné izolaci a minimálním srážení vlhkosti tak pracování materiálu a následné vytváření prasklin omezíte. Je třeba si uvědomit, že k praskání dochází i vlivem mechanického zatěžování.
Jak posunout světlo v sádrokartonu
2) Pomocí vysekání sádrokartonu a zatmelení
chcete kabel pro světlo posunout jen o malý kousek. Pak zvolte raději vysekání užšího proužku v sádrokartonu tak, aby se kabel světla vešel. Ideální je pak protažený kabel upevnit šrouby, aby se kabel nehýbal. A máte hotovo.
Jak zmensit diru ve zdi
Zbavte stěny prachu a vyplňte díry
Každou zeď očistěte od pavučin a prachu. Případné díry nebo trhliny ve zdi vyplňte tmelem pomocí stěrky a nechte zaschnout. Zatmelenou díru nakonec opatrně začistěte jemným smirkovacím papírem a přejeďte vlhkým hadříkem.
Jak opravit velkou diru ve dreve
Na větší praskliny a díry jsou nejvhodnější tvrdé dvousložkové tmely – polyuretanové, epoxidové či polyesterové. K osvědčeným patří například Uniflex, bílý polyesterový tmel s bílým iniciátorem (složkou, která způsobuje vytvrdnutí).
Jak se pracuje se sádrokartonem
Po zatmelení a přebroušení je vhodné povrch desek penetrovat, aby došlo k sjednocení nasákavosti povrchu. Jinak lze po zaschnutí penetrace použít jakoukoli běžnou povrchovou úpravu – malování, tapetování, keramický obklad atd. Vždy je jen třeba vybrat materiály, které jsou vhodné pro nanášení na sádrokartonové povrchy.
Jak napojit sádrokarton na zeď
Do připravené mezery z vnitřní strany nároží vložíme sádrokartonovou desku a připevníme ji k R-CW profilům. Krajní profil navazující příčky upevníme samořeznými šrouby TN přes již připevněnou desku opláštění. Následně po vložení dalších R-CW profilů provedeme první opláštění odbočující příčky.
Čím se řeže sádrokarton
Řezání sádrokartonových desek
Pokud desku nechcete odlomit v celé délce (nebo pokud chcete vyříznout otvory pro dvířka či rámeček), můžete použít běžnou pilku na dřevo nebo kmitací pilu. Otvory na potrubí nebo elektrické skříňky můžete vyříznout také vykružovacím vrtákem, pilou ocaskou nebo kmitací pilou.
Jak spojit sádrokarton
Při povrchové úpravě sádrokartonových konstrukcí nejprve vyrovnejte plošné spoje. Naneste základní vrstvu SOUDAL Sádrokartonářské stěrky do spojů mezi deskami a ihned překryjte SOUDAL Páskou na spáry. Pro zamezení pozdějších prasklin, nebo odpadávajícího povrchu, musí být mezi deskami mezera min 2-5mm.
Jak pověsit lustr do sádrokartonu
Použijte vrták odpovídající průměrem velikosti zvolené hmoždinky. Do vyvrtaného otvoru zasuňte hmoždinku, doklepněte ji kladivem, zašroubujte hák a zavěste osvětlení. Poté zapojte jednotlivé vodiče elektrického vedení a zapněte pojistky. Velikost zvoleného šroubovacího háku a hmoždinky by měly odpovídat váze lustru.
Co unese sádrokarton
Nejprve pro úplnou názornost – zatížení sádrokartonové konstrukce dělíme do tří úrovní. První úroveň zatížení je do 15 kg / závěsný bod, kde je možné pro zavěšení použít háčky s hřebíky. Druhou a nejběžnější úrovní je zatížení, které se pohybuje v rozmezí 40–70 kg na běžný metr délky příčky.
Jak vyrovnat nerovnosti na zdi
Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.
Jak na omítky v bytě
Na opravu malých prasklin, děr či otlučenin nám stačí trochu malty, tmel nebo kousky desky ze sádrové lepenky. Moderní sádrové omítky jsou velikým přínosem pro usnadnění práce při omítání v bytě. Nanášejí se snadněji, rychleji tvrdnou a mají hladší povrch než vápenocementové omítky.
Jak dlouho nechat schnout sádru
Univerzální bílá sádra nebo šedá sádra na povrchu zaschne asi po dvanácti minutách a zcela ztuhne po půl hodině. Za hodinu od smíchání a nanesení ji můžete brousit a po dvou hodinách i přetírat nátěrovými hmotami.
Čím obarvit sádru
Stačí-li nám sádra bílá, pak ji jednoduše natřeme Bistrolem. Kovové barvy – zlatou, stříbrnou nebo bronzovou – získáme pomocí barev v prášku a šelaku, popřípadě můžeme suchý odlitek přestříkat sprejem na ozdoby. A pokud koupíme šelak, můžeme si hrát i se stínováním nebo různými odstíny hnědé.