Jak nejlépe zpracovat maliny
Z plodů vyrábíme šťávy vařené i nevařené), sirupy, džemy (používáme je ve směsi s méně aromatickým a želírujícím rybízem), kompoty, mošty, likéry, moučníky, dezerty, letní chlazené polévky apod. Často je přidáváme pro vylepšení chuti k méně výrazným druhům ovoce.
Jak se dělá Šťáva z malin
Maliny rozmačkáme, zalijeme studenou vodou, přidáme citronovou šťávu, zakryjeme a necháme 48 hodin odstát. Pak překapeme šťávu přes plátýnko a promícháme ji s cukrem. Jakmile se cukr rozpustí, rozlijeme šťávu do čistých, suchých sklenic. Dá se sterilovat, ale já jsem ji dala do lednice a za pár dní už nebyla.
Jak udělat malinovou polevu
Maliny necháme rozmrazit, rozmixujeme a propasírujeme přes síto. 3 lžíce smícháme se 100 g cukru a ještě přidáme trochu limetkové šťávy. Pokud bude poleva příliš hustá, přidáme ještě lžíci malin a limetovou štávu. Pokud bude poleva příliš řídká, přidáme více cukru.
Jak udělat malinovou Omacku
Zmražené maliny dáme do rendlíku spolu s cukrem, podlijeme asi deci vody. Necháme úplně roztát a následně asi deset minut provařit. Propasírujeme přes sítko a podáváme s fondanty.
Jak rozpustit maliny
V rendlíku necháme rozpustit máslo, do něj přidáme cukr, který začne karamelizovat. Pomalu mícháme, aby se cukr nepřichytil a hodně neztmavl. K rozpuštěnému cukru nasypeme maliny a opatrně mícháme. Přidáme čerstvou citronovou šťávou a ohříváme, dokud nejsou maliny horké.
Jak rozvařit maliny
Na rozvar vařte maliny s cukrem a vodou na nízkém stupni asi 15 minut do husta, pak rozmixujte a rozvar protřete přes jemný cedník nebo síto, aby v něm nebyla semínka.
Jak dlouho vydrží domácí sirup
Domácí výroba sirupů
Existují dva způsoby – sirup bez vaření a sirup vařený. Sirupy nevařené vydrží v lednici zhruba 2 týdny, ale tu část, kterou do té doby nespotřebujete, můžete nalít do sáčků na led a zamrazit. Přidáte – li do sirupu citrónovou šťávu, vydrží vám v lednici až dva měsíce.
Jak vyrobit domácí stavu
Ovoce s vodou na mírném ohni za stálého míchání rozvaříme. Z rozvařeného ovoce přes husté síto nebo tkaninu slijeme do vhodné nádoby šťávu. Ovoce v sítu můžeme jemně rozmačkat naběračkou nebo vařečkou. Získaná šťáva se použije při výrobě likéru, některé ovoce je možné ještě použít i na výrobu džemů a marmelád.
Jak udělat růžovou polevu na dort
V kastrůlku se zahřeje společně voda, cukr a kondenzované mléko až k varu. Prášková želatina se nechá nabobtnat v trošce vody a pak se přimíchá do horké směsi v kastrůlku. Po rozpuštění želatiny se v horké směsi rozpustí i čokoláda. Vznikne hladká teplá poleva.
Jak udělat polevu na donuty
Do malého hrnce dáme mléko, nalámanou čokoládu a máslo. Vaříme za stálého míchání na mírném ohni do úplného rozpuštění čokolády. K rozpuštěné čokoládě přidáme vanilkový extrakt a postupně přimícháváme prosátý cukr moučka. Poleva o správné konzistenci by nám ze lžíce neměla stékat, ale pomalu odkapávat.
Jak hluboko koření maliny
Kořeny jsou většinou soustředěny mělce (20 – 30cm hluboko), v suchých obdobích půda do této hloubky může rychle vysychat. Pak je nutné zalévat častěji v menších dávkách. Ovšem špatné by bylo zalévání přehánět, pokud by byly maliny trvale přemokřené, mohlo by to vést k zahnívání kořenů.
Co potřebují maliny
Maliny preferují slunné, teplé a závětrné stanoviště, základna rostliny by však měla být mírně zastíněná. Potřebují hlubší, středně těžkou, na humus bohatou půdu s neutrální nebo mírně kyselou půdní reakcí (pH 5,5 – 6,5).
Jak se dělá malinové pyré
*Malinové pyré připravíte jednoduše z mražených malin, které krátce povařte s malým množstvím vody a cukru. Ještě teplé propasírujte přes sítko, vraťte zpátky do kastrůlku a nechte chvilku povařit, aby pyré zhoustlo a odpařila se nadbytečná voda. Před použitím dejte vychladit.
Jak dlouho sterilizovat sirup
Šťávy i sirupy nalijeme do běžných zavařovacích sklenic, které důkladně uzavřeme víčky a necháme zavařit běžným způsobem 10 minut při teplotě 90°° Celsia. Pak sklenice vyjmeme a necháme vychladnout.
Jak si vyrobit sirup
Do hrnce nalijeme vodu, nasypeme cukr a přivedeme k varu. Pak přidáme nasekanou mátu a šťávu z citronu. Ihned odstavíme z ohně a necháme 2-3 hodiny louhovat. Hotový sirup přelijeme přes sítko do připravených sklenic, uzavřeme a skladujeme na chladnějším místě.
Jak udělat ovocnou stavu
Ovoce s vodou na mírném ohni za stálého míchání rozvaříme. Z rozvařeného ovoce přes husté síto nebo tkaninu slijeme do vhodné nádoby šťávu. Ovoce v sítu můžeme jemně rozmačkat naběračkou nebo vařečkou. Získaná šťáva se použije při výrobě likéru, některé ovoce je možné ještě použít i na výrobu džemů a marmelád.
Jak se dělá mirror glaze
V kastrůlku se zahřeje společně voda, cukr a kondenzované mléko až k varu. Prášková želatina se nechá nabobtnat v trošce vody a pak se přimíchá do horké směsi v kastrůlku. Po rozpuštění želatiny se v horké směsi rozpustí i čokoláda. Vznikne hladká teplá poleva.
Jak udělat štěkající polevu na dort
Jak připravit stékanou polevu
Připravujeme ji z čokolády a smetany ke šlehání v poměru 1:1. Nasekanou čokoládu zalijeme horkou smetanou a mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí. Dort před poléváním musí být dobře vychlazený, aby se poleva pěkně přichytila.
Jak udělat Boruvkovou polevu
Borůvky svařte se lžící cukru a 100 ml vody na hustý sirup. Přidejte moučkový cukr a vyšlehejte hustou polevu. Do polevy namáčejte donuty. Před podáváním je nechte na mřížce asi 15 minut odpočinout.
Jak se plni Donut
Donuts jsou podobné nám známým koblihám jen s dvěma rozdíly, uprostřed je vykrojené kolečko a místo náplně dovnitř se donuty namáčí do polevy a následně se mohou posypat prakticky čímkoliv.
Čím hnojit maliny na jaře
Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.
Jaké hnojivo na maliny
Ideální poměr a množství živin je v případě dusíku, fosforu a draslíku – NPK – 14:12:12. Tedy 14 g dusíku (N), 12 g fosforu (P2O5) 12 g draslíku (K2O) na jeden metr čtvereční. Vhodným hnojivem je Cererit s guanem (6:7:7) v množství 170 g/m², použitý časně v březnu.
Jak na mangové pyré
Nejprve zakrojíme špičky manga a pomocí škrabky oloupeme. Dužinu pečlivě okrájíme od pecky, nakrájíme na menší kostky, přendáme do vyššího pohárku a tyčovým mixérem rozmixujeme dohladka.
Jak udělat jahodové pyré
Jahodové pyré: Do menšího hrnce dáme 2 lžíce jahodového džemu, na kousky nakrájíme jahody a vodu. Přivedeme k varu a stáhneme z plamene. Horkou směs rozmixujeme na hladké pyré ponorným mixérem. Necháme vychladnout a můžeme podávat s lístky máty.
Jak zakonzervovat domaci sirup
Sirupy plníme do dobře vymytých šroubovacích lahví (např. od alkoholu), nejlépe z čirého skla. Po vymytí láhve na pár minut vložíme do vyhřáté trouby – narovnáme je vodorovně na plech, který vsuneme do trouby, a chvíli jej v ní necháme.