Jak zakořenit vinnou révu?

Jak uchovat vinnou révu

Jak hrozny uchovat

Lze je uchovat delší dobu zavěšené na drátech v chladné, temnější místnosti při teplotě 8–10 °C. Hrozny věšíme tak, aby se bobule co nejméně dotýkaly. Také lze odříznout hrozny i s částmi výhonů, které vložíme do lahví s vodou. Lahve postavíme mírně šikmo, aby se jich hrozny nedotýkaly.

Jak se roubovat vinnou révu

K roubování se využívá jednoočkový roub, který se seřízne do klínku. Následně rozštípneme zelený letorost, roub postupně do připraveného rozštěpu zasuneme. Očka na roubu a podnoži by měla být postavená proti sobě. Roubové spojení pevně ovážeme roubovací páskou.

Kdy se sazi hrozny

Vysazovat můžeme na podzim od konce října do konce prosince(půda nesmí být zamrzlá)nebo na jaře po rozmrznutí a oschnutí půdy do poloviny května. Kontejnerované sazenice můžeme vysazovat celý rok!!!

Kdy zastřihnout vinnou révu

Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.

Jak často zalévat vinnou révu

Vinná réva vlastně saje vodu z velkých hloubek doslova jako čerpadlo. Zalévat tedy vinnou révu nemusíme, zbystřit bychom měli pouze v případě, že nám vyschne studna.

Co s přebytkem hroznového vína

Kromě koláčů z něj uděláte džem, sirup, šťávu, hrozny můžete zavařit nebo usušit či zamrazit. Jak zpracovat hroznové víno Než začnete z hroznů dělat džem, šťávu, nebo jej zavaříte či usušíte, na chvíli je namočte do vody. Voda vyplaví případné nechtěné “obyvatele” a špínu.

Jak správně roubovat

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.

Kdy se má roubovat

Kdy roubovat

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.

Co zasadit pod vinnou révu

Jaké bylinky pod révu volit 4️⃣ Volte bylinky, které jsou řazeny do kategorie suchomilných středomořských, tedy: estragon, levandule, majoránka, mateřídouška, oregano, rozmarýn, saturejka, šalvěj, tymián, yzop a vavřín. 💡 Tip: Bylinky si můžete vypěstovat od semínka, nařízkovat nebo koupit jako sazeničku.

Jak Zaštipovat hroznové víno

Dostatečná asimilační plocha listů nad hrozny je nezbytná pro jejich vyzrávání. Asimiláty zvyšují sladkost hroznů. Proto se doporučuje zálistky pod hrozny vylamovat, zatímco ty nad (za) hrozny pouze zčásti zaštípnout. Zálistky vyrůstající nad hrozny tedy krátíme zhruba v polovině jejich výšky – na délku 25 cm.

Jak zastřihnout vinnou révu

Řez na čípek, někdy taky nazýván řez na očko, se provádí na jeden až dva boční pupeny. Jinými slovy odstřihneme větev natolik, aby na ní zbyly pouze ony dva pupeny. Z nich pak v sezóně vyrůstají plodné větévky. Řezem na hlavu se z rostliny vyřeže staré dřevo, opět až k jednomu/dvěma horním pupenům.

Jak správně Zaštipovat vinnou révu

Kdy osečkovat révu

Zhruba 20 cm nad tímto dvojdrátím letorosty zkrátíme zahradnickými nůžkami či srpem. Letorosty osečkujeme tak, aby se nestihly ohnout, nerostly k zemi a aby si listy nezačaly vzájemně stínit. Po větších deštích by v příliš zahuštěném keři vzniklo mikroklima optimální pro šíření houbových chorob.

Jak naložit hroznové víno

Na litr hroznové šťávy dejte kilo cukru a 15 g kyseliny citrónové. Převařte, pěnu sesbírejte a naplňte do zavařovacích sklenic. Hroznový sirup zavařujte asi 20 minut na 80 – 90 °C. Na kilo hroznů počítejte 150 g krystalového cukru a dvě deci vody.

Jak uchovat hrozny

Správné skladování začíná po sklizni. Na poli se provádí pouze ruční třídění, odstraní se zkažené a poškozené bobule, hrozny se ukládají do speciálních krabic, které se zase zformují do kompletů a rozmísťují se ve vozidle. Optimální teplota ve skladišti je od -1 do + 1 ° C, vlhkost je 90-95%.

Kdy je čas na roubování

V dubnu, kdy je už strom plný mízy, zkušení zahradníci doporučují roubování za kůru.

Kdy se ujme roub

9️⃣ Místo ošetřete štěpařským voskem. Zatřete pečlivě celé místo řezu, okraje roubovací pásky a řezy na koncích roubů. Následně už jen čekáte, jestli se rouby ujmou. Ideální čas pro roubování je od února přibližně do poloviny května.

Na co roubovat třešeň

Rouby musí být při roubování nenarašené, podnož dobře zakořeněná a narašená. Koncem února a hlavně v březnu přeroubujete starší peckoviny. Jako první jsou na řadě třešně a višně, pak meruňky, poté švestky a slivoně, nakonec jabloně a hrušně.

Jak odebrat rouby

Rouby je prostě třeba odebírat za počasí bezmrazého. Rouby odebíráme zásadně ze zdravých, jednoletých výhonů (letorostů) a silné přibližně jako tužka až prst. Ideálně pak z vnější a jižní strany stromu.

Jak správně stříhat vinnou révu

Vždy se snažíme ponechat ty výhony, které jsou nejblíže ke kmínku (nosnému ramenu) a vodícímu drátu. Dalším společným znakem řezu je termín provedení, který standardně nastává od 2/2 ledna do začátku března (v závislosti na vývoji teplot). Řez již neprovádíme pokud po řezu vinná réva výrazně ,,slzí,, neboli roní mízu.

Jak začít pěstovat vinnou révu

Pro výsadbu stačí pruh 20×30 cm, u výsadby u zdi se réva vinná sadí nejméně 20 cm od zdi. Vzdálenost mezi dvěma keři záleží na provedeném tvaru keře a vedení. Na pergolách se vzdálenost mezi keři upravuje podle plochy výsadby, ale vzdálenost by neměla být menší než 80 cm.

Kdy se Zastrihuje víno

Kdy stříhat vinnou révu S řezem vinné révy můžete začít kdykoli od začátku roku v období vegetačního klidu, s výjimkou lokalit, kde vinici hrozí pravidelné a silné mrazíky. Tam je lepší odložit řez na co nejpozději. Klidně na začátek jara, tedy koncem března (jarní řez vinné révy).

Jak se pěstuje hroznové víno

Réva je teplomilná rostlina, proto se jí daří v teplých polohách na dobře osluněných místech. Potřebuje také teplou, záhřevnou půdu. Při výsadbě v zahradě jí bude dobře například u jižní či jihovýchodní strany zdi nebo plotu, kam svítí většinu dne slunce a kde je chráněná před studeným severním větrem.

Jak dlouho vydrží hrozny

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Třešně, višně 1 den 3 – 5 dní
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny

Kdy odebrat rouby meruněk

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.

Proč se roubuje

Proč roubujeme Roubování je jednou z nejúčinnějších technik, jak zachránit a rozmnožovat staré a krajové odrůdy. Jelikož tato metoda nám umožňuje kombinovat několik odřezků i z ušlechtilých (vzácných) odrůd na podnož či větev jiného ovocného stromu, je více pravděpodobné, že vyroste geneticky přesná kopie.