Jak zakořenit zelenec?

Jak zalévat zelenec

Jak často zelenec zalévat

Vyhovuje mu vlhká půda, ale nesmí být přemokřená – ta vede k uhnívání kořenů. Zalévejte, když je půda na dotyk suchá a navíc pravidelně roste.

Čím hnojit zelenec

Zelenec přihnojujeme od jara do podzimu jednou za 14 dní ředěným plným hnojivem. Rostlinu přesadíme vždy, když kořeny vyplní květináč, až polovinu kořenů při tom můžeme odříznout. Rostlinu snadno namnožíme oddělením výhonů na šlahounech nebo dělením trsů, kdy od mateřské rostliny odtrhneme část kořenů i s listy.

Jak rozmnožit Voděnku

Voděnky se tedy rozmnožují velmi snadno stonkovými řízky, které pouze vložíme do sklenice s vodou a po zakořenění vysadíme do květináče. Jako substrát je ideální směs vlhké rašeliny a písku. Nejlepší je odebírat řízky, ale též přesazovat, na jaře.

Jak zachránit zelenec

Řešení: Protáhlé stonky a bledé listy odstřihněte a rostlinu přemístíme na světlejší místo. Pozor, světlejší nemusí znamenat na parapet jižního okna, kde by oslabenou rostlinu spálil sluneční žár. Po pár dnech by rostlina měla obrazit, zesílit a zase se zelenat.

Proč žloutne Zeleneč

Žloutnutí a opadávání listů způsobuje příliš teplý vzduch nebo málo světla.

Proč žloutne listy Lopatkovec

Dobrý den, rostlině žloutnou listy na stanovišti, kde je příliš světla. V zimě rostlina miluje slunné stanoviště, od jara do léta spíše polostín.

Co je Voděnka

Voděnka (Tradescantia) je někdy též nazývána podeňka. Většina druhů pochází ze slunného Mexika. Jejich dlouhé výhony s pěkně vybarvenými lístky mohou splývat z police, parapetu, závěsného košíku, nebo se obtáčet kolem opory. Voděnka se pěstuje kvůli dekorativním listům, ale občas i kvete drobnými bílými kvítky.

Čím hnojit Voděnku

V létě venku zalévejte voděnku denně. Substrát totiž snadno vyschne. Pravidelně přidávejte vodorozpustné hnojivo pro rostliny ozdobné listem. Naopak doma, v zimě, s teplotou do 20ti stupňů, zálivku omezte na 1-2x týdně.

Kam umístit Voděnku

V pokoji pro ni vyberte světlé místo, ne přímé sluneční paprsky. Odrůdy s kresbou na listech a červenolisté voděnky potřebují více světla. Ostatní se dobře cítí i v polostínu. Ideální teplota je v létě 18 až 22 ° C, v zimě voděnky snesou 16 až 18 °C.

Proč mi Zloutnou listy

Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.

Jak omladit Zeleneč

Nejprve rostlinu vyjmeme z původního obalu, vyklepeme část staré zeminy a prohlédneme kořeny. Když jsou zdravé a vyplňují obsah květináče, zakrátíme je ostrým nožem o čtvrtinu. Suché nebo shnilé kořeny odstraníme úplně.

Proč má lopatkovec zelené květy

Zezelenání květů je normální. Rostlina má ráda světlé až polostinné místo, spíše teplé a vlhké… Roste ji. Asi zde bude nadbytek světla a nízká vlhkost ovzduší.

Co dělat aby kvetl lopatkovec

Nenechte se zmást jeho velkými listy – aby lopatkovec kvetl, vyžaduje hnojení pro kvetoucí rostliny. V opačném případě (a díky nadbytku dusíku) věnuje svou veškerou sílu do tvorby listů a na květy mu už příležitost nezbývá. Hnojte od začátku dubna až do konce října a to nejlépe 2-4x do měsíce.

Jak Zaštipovat Voděnku

Snadno zakoření i ve vodě

Stačí odstřihnout výhon, zapíchnout ho do substrátu nebo vložit do skleničky s vodou, a máte novou rostlinu. Jeden výhon můžete rozdělit na více kousků a každý řízek zakoření. Množením si voděnku nejsnáze zmladíte, když v zimě delší, starší výhony olysají.

Jak ostříhat Voděnku

Zaštipování výhonků

Jednoduchým zásahem upravíme hlavně rychle rostoucí rostliny, jako jsou například voděnka nebo africká kopřiva, jejichž výhonky zakrátko vyrostou do délky a rostlina ztratí tvar. I zde je zásah velmi jednoduchý – vždy nad očkem (nebo kolénkem) odštípneme jeden až tři centimetry výhonku.

Jak zachránit banánovník

Od kvetení do dozrání plodu, které dozrávají postupně, potřebuje banánovník 90 – 120 dnů. Po vývinu plodů mateřská rostlina odumírá. Po dozrání plodů již rostlina na stejném kmeni neplodí, musíme ji uříznout a nechat růst jednu z odnoží. Je nutné vyčerpanou zeminu nahradit novou.

Co je Zeleneč

Zelenec (Chlorophytum) je rod rostlin z čeledi chřestovité. Zahrnuje asi 200 druhů a je rozšířen v tropech a subtropech Starého světa. Některé druhy jsou pěstovány jako pokojové rostliny.

Jak často zalévat lopatkovec

Voda: V létě zaléváme až 2x týdně, v zimě 1x za týden. Rostlina je poměrně odolná opomenuté zálivce. Dobře snáší i úplně vyschnutí substrátu.

Co to je Zastipovani

Zaštipovat rostlinu znamená řezat či stříhat její výhonky větviček, čímž větvení krásně podpoříte, respektive maximalizujete, a to je u rostlin maximálně žádoucí jev. S každým zaštípnutým výhonkem zvyšujete počet větviček, ale zároveň také snižujete výšku rostliny.

Jak Zaštipovat květy

První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.

Proč žloutnou listy banánovníku

Banánovník Cavendish dobře snáší teploty mezi 20 a 25 °C po celý rok, v zimě bychom mu však měli dopřát určité období klidu, kdy ho postavíme na chladnější místo, kde se teplota pohybuje okolo 15 °C, a omezíme zálivku. Přílišná zálivka v zimě může vést ke žloutnutí a opadávání listů.

Co potřebuje banánovník

Banánovník má rád hodně světla, svěží vzduch, ale nesnáší průvan. Umísťujeme jej v interiéru na místa orientované na jih a jihovýchod, abychom předešli slunečnímu úpalu rostliny. Během vegetačního období je pro rostlinu banánovníku potřebná bohatá zálivka odstátou vodou a hnojení 1x během dvou týdnů.

Kde koupit Zeleneč

Zelenec Variegatum průměr květináče cca 12 cm koupit v OBI.

Jak zakořenit lopatkovec

Přesazování, množení

Množit lze i pomocí semen, které zakořeňují v půdě při teplotě nad 20°C. Tento způsob je však mnohem obtížnější než první zmiňovaný. Čas od času také musíme z listů setřít prach, činíme tak pomocí navlhčeného hadříku či rostlinu můžeme klidně umístit pod proud tekoucí vody.

Jak zastřihnout tlustici

U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.