Jak zakonzervovat cuketu?

Jak zmrazit cukety

Mrazit se dá i nakrájená

Z větších cuket odstraňte všechna semínka. Pak si vezměte ostrý nůž a dužinu nakrájejte na stejné kousky. Ty rozložte na plech vyložený pečicím papírem a vložte na několik hodin do mrazáku. Kousky cukety se nesmějí překrývat, jinak přimrznou k sobě a nebudete je moci oddělit.
Archiv

Jak zavřít cuketu

Cuketu vyčistíme od jader a hrubě postrouháme. Přidáme pokrájenou cibuli na kostičky a promícháme vše s cukrem, solí, kmínem a octem. Necháme asi 1/2 hod odležet a pak naplníme do sklenic a sterilujeme 30 minut při 85 °C. V zimě jen podusíme na troše sádla a můžeme hodovat.

Jak uchovat cukety na zimu

Poduste a zamrazte

Nejjednodušším způsobem skladování cuket je jejich zamražení, avšak myslete na to, že je nejprve potřeba jejich tepelná úprava. Řešením je cuketu podusit, ugrilovat nebo blanšírovat a po vychladnutí zamrazit. Takto vám vydrží klidně celou zimu.
Archiv

Jak nejlépe zpracovat cuketu

Zavařit s ostatní zeleninou na čalamádu, v ajvaru nebo základu na omáčky nebo přidat do čerstvé čalamády třeba na topinky nebo k masu. Přidat do krémové polévky jako „střapečky“ – nastrouhanou vyždímanou cuketu se sýrem upečte na plechu a ozdobte jí polévku, je to vynikající

Jak dlouho vydrzi cuketa v Mrazaku

Krabičky neplníme až úplně po okraj, necháme jim trochu místa, jelikož zmrazená cuketa zvětší pro svůj vyšší obsah vody objem. Krabička by pak mohla prasknout. Zmrazená cuketa nám vydrží 10 až 12 měsíců, to ale nebude třeba, protože další sklizeň nastane dříve.

Jak dlouho vydrží cuketa v lednici

Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.

Co s přebytkem cukety

Kde se vzala cuketa

Můžete je použít jako ozdobu salátů, hlavních jídel, polévek, dezertů nebo je obalit v těstíčku z mouky nebo hrašky a vody a ve větší vrstvě oleje usmažit jako křupavou tempuru nebo je naplnit pikantní nádivkou a dozlatova osmažit na pánvičce.

Jak dlouho zavařovat cukety

Špalíčky cuket naskládeje do sklenic, přidejte koření, kolečko mrkve a křenu – díky křenu budou cukety křupavé. Zalijte nálevem a sklenice víčky uzavřete. Vložte sklenice od zavařovacího hrnce tak, aby se nedotýkaly, podlijte je vodou. Zavařujte při teplotě 90 stupňů po dobu 20 minut.

Jak dlouho lze skladovat cuketu

Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.

Jak zpracovat velké cukety

Jak využít starší přerostlou cuketu

Přerostlé cukety využijeme především do jídel, ve kterých nám její vlastnosti nevadí: Hodí se na na přípravu cuketové pomazánkové směsi na topinky, kterou si můžeme snadno zavařit na zimu. Lze ji využít na cuketovou polévku. Zpracujeme ji na cuketové zelí.

Jak skladovat cuketu v lednici

Pravidla pro správné skladování cuket

Uchovávejte je na chladném a větraném místě. Ideální je suchý sklep, ale i v dolní části lednice vydrží cukety několik týdnů.

Co s přerostlou cuketou

Jak využít starší přerostlou cuketu

Přerostlé cukety využijeme především do jídel, ve kterých nám její vlastnosti nevadí: Hodí se na na přípravu cuketové pomazánkové směsi na topinky, kterou si můžeme snadno zavařit na zimu. Lze ji využít na cuketovou polévku. Zpracujeme ji na cuketové zelí.

Co dělat s cuketou

Velké přezrálé plody je nutné zbavit semen, případně i oloupat a pak je lze použít nastrouhané například na přípravu „bramboráků“, k nastavení sekané a karbanátků nebo do sladkých těst. Cukety lze vařit v páře i ve vodě, dusit, zapékat nebo smažit v těstíčku. Přidávají se do mnoha pokrmů, včetně polévek a nákypů.

Jak Zavarot cuketu

Vyždímanou cuketu napěchujte do sklenic. Do každé dejte trochu cibule – stačí tak ¼ cibule, papričku nebo dvě a zalijte lákem. Ten vytvoříte smícháním vody, která vám zbyla po macerování cukety, zřejmě ještě budete muset přidat další vodu, ½ balíčku Deka, oleje, 100 gramů cukru a octa.

Kdy může být cuketa jedovatá

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Co z cukety na oběd

Pečená cuketa plněná mletým masem.Vepřová směs s rajčaty a cuketou.Smažená cuketa.Cuketové nudle na passatě z pečených rajčat a kari.Červená čočka s rajčaty a cuketou.Bramborové placky s cuketou a slaninou.Cuketová frittata s parmazánem.Krémové cuketové risotto.

Jak dlouho vydrží cuketa ve sklepě

Ve sklepě plody nepokládejte na zem, ale naskládejte je do přepravky – vyvarujete se tak vlhka. Takto uskladněné cukety mohou vydržet až do února následujícího roku, nesmějí však být nijak poškozené.

Jak dlouho nechat vypotit cuketu

Cuketu a lilek nejdříve nakrájíme na kolečka o průměru zhruba 1 cm, vykrojená kolečka poté potřeme přiměřeným množstvím soli z obou stran. Takto připravenou zeleninu necháme tzv. vypotit zhruba 30 minut. Zelenina nejen pustí přebytečnou vodu, ale i hořkost, je proto nezbytné zeleninu po „vypocení“ osušit ubrouskem.

Jak poznat zkaženou cuketu

Jedovaté cukety se totiž vyznačují výrazně hořkou chutí.

Pokud má hořkou chuť, kousek ihned vyplivněte a cuketu vyhoďte, i když vám to bude líto. Jedovaté látky se totiž tepelnou úpravou nezničí a hořká cuketa, stejně jako okurka nebo dýně, může opravdu způsobit závažné zdravotní potíže.

Jak vypada Jedovata cuketa

Mají tuhé listy, pichlavé trny, žahavé chlupy nebo nepříjemné aroma. Mnoho druhů rostlin produkuje také jedovaté látky, určitě znáte například digitalin z náprstníku nebo taxin z okrasného tisu.

Jak ochutit cuketu

Česnek prolisujte a smíchejte v misce s olivovým olejem, citronovou šťávou a solí. Do stejné misky přidejte nakrájené cukety a zamíchejte tak, aby se všechna kolečka obalila. Cukety naskládejte na gril a opékejte z obou stran 3-4 minuty. TIP: Grilované cukety máme nejradši v salátu, nebo jako přílohu k masu.

Co sladkeho z cukety

Nebojte se nastrouhanou cuketu zakomponovat do těsta na bábovku, sladký chlebíček, muffiny nebo brownies. I v případě sladkého pečení ale platí, že nejlepší je použít menší cukety, které jsou křehké a šťavnaté a nemusejí se loupat.

Co s Vydlabanou cuketou

Drobně nakrájená cuketa (její vnitřek) může být součástí omáčky na těstoviny nebo na cuketové nudle. Také do krémové polévky se vnitřek cukety hodí. Jemně nastrouhaný nebo rozmixovaný vnitřek zjemní mleté maso na sekanou nebo karbanátky a pomůže pokrmu k větší šťavnatosti.

Jak dostat vodu z cukety

Před grilováním či restováním na pánvi je dobré nechat je nejdřív vypotit, abyste je zbavili přebytečné vody. Plátky cukety lehce osolte (použijte klidně bylinkovou sůl) a nechte pár minut odležet. Krůpěje vody pak setřete. Takto předpřipravená cuketa je pak křehčí a nemá tendenci tak „kašovatět“.

Proč cuketa zhořkne

Cuketa, stejně jako všechny ostatní tykvovité, je schopna akumulovat takové sloučeniny, pokud plody rostou v nepříznivých podmínkách. Když je koncentrace cucurbitacinu příliš vysoká, cuketa zhořkne. Pokud cuketa z tohoto důvodu zhořkla, pak je příští rok vysaďte tam, kde dostávají méně světla a více vláhy.