Jak zakonzervovat jablečnou stavu?

Jak zakonzervovat jablečný mošt

Jablečný mošt sterilujte, vydrží až rok

Mošt nalijte do skleněných lahví, které jste předtím důkladně vymyli horkou vodou. Nalijte mošt a dobře uzavřete. Hrdlo i víčko můžete potřít vysokoprocentním alkoholem. Sterilujte asi 12 minut při 90°C.
Archiv

Jak zmrazit jablečný mošt

Šťáva v mrazáku

Už léta strouhám jablka na řepáku, pak je vložím do menšího lisu a šťávu stáčím do PET láhví (ale jen do 3/4). Láhve pak zavíčkuji a uložím do mrazáku. Mošt je dobrý i o Vánocích a pokud jej do té doby nevypijeme, i déle.

Jak konzervovat jablečnou stavu

Klasikou pro uchovávání malých objemů jablečného moštu je zamražení. Smysl dává, když řešíte něco mezi 5-10 litry, tedy něco mezi 50-70 kilogramy lisovaných jablek. Není to nic objevného: zchladlý mošt rozlijete do menších plastových nádob (typicky PET lahví), a necháte je zamrazit. Rychle, šokově.
Archiv

Jak zpracovat jablečnou stavu

Šťávu, která nám lisováním vznikne, už nemusíme vůbec nijak upravovat ani přidávat cukry a nic podobného. U hodně sladkých jablek doporučujeme naředění vodou. K vylisování můžete použít různé druhy lisů. V malém množství můžete šťávu z drti jen vymačkat rukou.
Archiv

Jak dlouho vydrží jablečný mošt

Před zpracováním je vhodné jablka umýt. Mošt vydrží v ledničce zhruba týden. V mrzáku vydrží tak dlouho, jak ho necháte zmrazený. Třetí možností je šťávu sterilizovat.

Jak uchovat ovocnou stavu

Vzduchotěsné nádoby

K občasnému skladování čerstvě vylisované šťávy dobře poslouží jakékoli nádoby, které lze vzduchotěsně uzavřít. Použijte třeba zavařovací sklenice nebo lahve s uzávěrem. Nádobu se šťávou vždy dejte do lednice. Takto uskladněná šťáva spolehlivě vydrží minimálně do rána.

Jak konzervovat ovocnou stavu

Pokud chcete odšťavňovat do zásoby pravidelně, pořiďte si vakuový džbán. Jeho použití je jednoduché – nalijete šťávu, uzavřete víkem a pomocí pumpy jednoduše odsajete vzduch. Džbán pak uložíte do lednice. Uchovávání šťávy v chladu a vzduchoprázdnu prodlouží její trvanlivost až o 24 hodin.

Jak zakonzervovat jablka

Nastrouhaná jablka namačkáme do čistých sklenic. Neplníme úplně po okraj, ale necháme kousek místa. Okraje očistíme, otřeme do čista a do sucha, zavíčkujeme. Sterilujeme asi 45 minut při 90 °C.

Jak se Zavaruje mošt

Mošt můžeme také sterilovat v otevřené kameninové nebo smaltové neoprýskané nádobě, zahřejeme ho na teplotu 85 °C a horký mošt plníme do horkých lahví, uzavřeme zátkami a položíme na bok. Mošt můžeme také plnit do obyčejných zavařovacích sklenic, uzavřít víčky a sterilovat při teplotě 75-80 °C po dobu 20 minut.

Jak se pasterizuje mošt

Mošt si můžete doma jednoduše pasterizovat ve skleněných láhvích. Čisté, horkou vodou vymyté lahve dáme do hrnce s vodou tak, aby voda sahala cca 2 cm pod hrdlo. Vodní lázeň má mít teplotu 85 °C a doba pasterizace je 25-30 minut.

Jak konzervovat stavu

Vzduchotěsné nádoby

K občasnému skladování čerstvě vylisované šťávy dobře poslouží jakékoli nádoby, které lze vzduchotěsně uzavřít. Použijte třeba zavařovací sklenice nebo lahve s uzávěrem. Nádobu se šťávou vždy dejte do lednice. Takto uskladněná šťáva spolehlivě vydrží minimálně do rána.

Jak dlouho zavařovat stavu

Šťávy i sirupy nalijeme do běžných zavařovacích sklenic, které důkladně uzavřeme víčky a necháme zavařit běžným způsobem 10 minut při teplotě 90°° Celsia. Pak sklenice vyjmeme a necháme vychladnout.

Jak zavřít jablka

Nejjednodušší, ale vždy chutný. Předvařená a na čtvrtky nakrájená jablka naskládáte úhledně do sklenic, zalijete vlažným cukerným roztokem, přidáte hřebíček, skořici a případně kolečko důkladně umytého citronu. Sklenice důkladně uzavřete víčky a dáte klasicky zavařit na 15 až 20 minut do vody horké 85° Celsia.

Jak zavařit jablka na zimu

Postup přípravyJablka očistíme, zbavíme jádřinců, oloupeme a nastrouháme nahrubo.Nastrouhaná jablka namačkáme do čistých sklenic. Neplníme úplně po okraj, ale necháme kousek místa.Okraje očistíme, otřeme do čista a do sucha, zavíčkujeme.Sterilujeme asi 45 minut při 90 °C.Nesladíme, protože jablíčka ráda kvasí.

Jak sterilizovat stavu

Šťávy i sirupy nalijeme do běžných zavařovacích sklenic, které důkladně uzavřeme víčky a necháme zavařit běžným způsobem 10 minut při teplotě 90°° Celsia. Pak sklenice vyjmeme a necháme vychladnout. Šťávy i sirupy budou trvanlivé jako ostatní zavařeniny…

Jak Pasterizovat

Pasterizace je jednou z konzervačních metod pro potraviny.Dlouhá pasterizace – ošetření nízkou teplotou 63°C po dobu 30 minut.Šetrná pasterizace – mléko je ošetřeno teplotou 72°C po dobu 15-30 sekund.Vysoká pasterizace (UHT) – ošetření vysokou teplotou 135°C po dobu 1-2 minut.

Jak poznat že je spravne Zavareno

Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu. Nebojte, nic jí není.

Jak poznat že je zavařenina Zkazena

Jak poznám, že je zavařenina zkažená To poznáte, nebojte se. Zkažená zavařenina po otevření šumí, perlí, je kalná nebo zapáchá. Často je varovným signálem nafouklé víčko.

Jak nastrouhat jablka

I se slupkou je nastrouháme na ručním nerezovém struhadle. Oblíbené je klasické 4-stranné, se kterým se dobře pracuje, jen musíme dávat pozor na prsty. Pokud nastrouháme rozčtvrcená jablka bez jádřinců slupkou směrem od struhadla, v ruce nám zůstane samotná slupka.

Jak zavařit jablka na zimu na štrůdl

Postup přípravyJablka očistíme, zbavíme jádřinců, oloupeme a nastrouháme nahrubo.Nastrouhaná jablka namačkáme do čistých sklenic. Neplníme úplně po okraj, ale necháme kousek místa.Okraje očistíme, otřeme do čista a do sucha, zavíčkujeme.Sterilujeme asi 45 minut při 90 °C.Nesladíme, protože jablíčka ráda kvasí.

Jak zavařit jablka na závin

Postup přípravyOmytá jablka i se slupkou nastrouháme.Z citronu vymačkáme šťávu, přidáme k jablkům, zasypeme skořicí a cukrem.Promícháme, naplníme do sklenic a zavíčkujeme. Vložíme na plech a podlijeme vodou do výšky asi 3 cm.Zavařujeme 30 minut při teplotě 200 °C.

Jaký je rozdíl mezi sterilizací a pasterizací

Pasterované potraviny nemění svoji kvalitu, mají kratší trvanlivost. Sterilizace je jakýkoli proces, který vylučuje všechny formy života a další biologická činidla přítomná na povrchu, v potravě, v obalovém materiálu, v objemu tekutiny.

Jak probíhá pasterizace

Typicky jde o ohřev mléka a smetany na 138 ° až 150 °C po dobu 1 nebo 2 sekund. Mléko se pak plní do sterilních, hermeticky uzavřených obalů a lze skladovat bez chlazení až po dobu 90 dnů. Po otevření obalu je údržnost UHT výrobků podobná jako údržnost konvenčně pasterovaných výroků.

Jak poznam že mi chytlo vicko

První známky kvašení uslyšíte snadno – pod víčkem uniká vzduch, syčí, bublá, jemně lupe, později začne tekutina ze sklenice unikat a zapáchat. Kvasící zavařenina produkuje plyny, které nadzvedávají víčko. Pozor, tohle už nejezte! Při otevírání buďte opatrní, sklenice bude trochu natlakovaná.

Jak dlouho se Zavaruje

Délka zavařování závisí na velikosti sklenice. U větších sklenic sterilujeme 10-13 minut, menší sklenice 5-8 minut. Pokud zavařujete v troubě poprvé, dejte zavařit nejprve první sklenici a dle toho přizpůsobte teplotu a délku ostatních zavařenin.