Jak Zakorenit smrk
U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.
Archiv
Čím hnojit jalovec
Hnojení: Pro jehličnany v květináči použijte nejlépe naše STARKL Kvalitní hnojivo pro jehličnany. S tímto speciálním hnojivem porostou vaše jehličnany rychleji a barva bude bohatá a silná. Řez (Střih): Jehličnany se obvykle neřežou (nestříhají) Zavlažování: Rostliny v květináči potřebují hodně vody.
Jak se rozmnožuje jalovec
Jalovec je světlomilná dřevina odolná vůči suchu, které se daří na propustných půdách. Množí se výsevem stratifikovaného osiva a zejména letními řízky, nejlépe s patkou, případně roubováním. Vegetativního rozmnožování pomocí letních řízků se využívá zejména pro množení kultivarů pro sadovnické využití.
Kdy Řízkovat tis
Řízkování je příhodnější nejen pro jiné kultivary, ale i pro čisté druhy tisů, a čas na to je právě v srpnu.
Jak Řízkovat stromy
Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.
Jak se množí cedr
Množí se roubováním a výsevem. Přesazování: Rostlina nesnáší přesazování.
Proč usychá jalovec
Oranžová houba, která se na jaře objevuje na větvičkách jalovce, někomu připomíná sci-fi. Je to ale zcela pozemská houbová choroba jménem rez hrušňová. Způsobuje ji houba Gymnosporangium sabinae. Jedná se o dvoubytnou rez.
Kdy omladit jalovec
Kdy střih jalovce nejlépe provádět
Udržovací střih tvarovaného jalovce provádíme většinou v květnu až červnu, po hlavním jarním přírůstku nových výhonů. Střih je potom nutno v průběhu roku ještě jednou opakovat. Bujně rostoucí stromky můžete tvarovat i třikrát během jednoho vegetačního období.
Jak omladit jalovec
Jalovce se obvykle příliš neprořezávají. Pokud začnou vypadat neupraveně, postačí jim lehké zkrácení v létě. U vzpřímeně rostoucích kultivarů se doporučuje před zimou keř pevně svázat silonovým vlascem či pevným provazem. Tím předejdete deformaci, kterou může způsobit těžký sníh.
Jak daleko od sebe sázet tis
Na co však pozor – téměř celá rostlina tisu je jedovatá, s jedinou výjimkou červeného míšku chránícího semena, který je oblíbenou potravou ptactva. Rozestupy mezi jednotlivými rostlinami volíme podle výšky živého plotu; od 30 cm pro obrubové plůtky do půl metru po 70 cm na vysoké živé ploty okolo 1,5 – 2 metrů.
Jak tvarovat tis
Tisy velmi dobře snáší radikální řez. Díky tomu je lze prakticky neomezeně tvarovat. Základní řez provádíme jednou ročně, nejlépe koncem června. V tomto období odstraníme všechny větve a výhony, které narušují kompaktní tvar rostliny.
Jak se dělá řízkování
Postačí krátké řízky, které uřízneme pod jednou uzlinou a těsně nad druhou následující. Řízky tedy budou mít třeba jediný list. U ochotně kořenících keřů, jako je například komule, se dobře ujímají i řízky meziuzlinové, tedy takové, jejichž spodní část jsme uřízli mezi uzlinami, nikoli těsně pod uzlinou.
Jak zakořenit jabloň
Drobné ovoce lze ale snadno množit i dřevitými řízky. Nejvhodnější dobou je srpen. Řízky řežeme z vyzrálých jednoletých výhonů na délku 17–21 cm. Spodní část řízku seřízneme pod úhlem 45° těsně pod očkem a v horní části asi 1 cm nad očkem mírně šikmo nebo rovně.
Jak rychle roste cedr
Strom je podobný typem modřínu, ale neopadává. Šišky jsou 5-8cm velké, válcovité a krátce stopkaté. Dozrávají třetím rokem a hned po dozrání se rozpadají. Mladé stromky mají celkem velké přírůstky (až cca 40 cm ročně), starší stromy rostou pomaleji.
Kdy stříhat cedr
Stříhat jej můžete zjara, téměř kdekoliv mimo staršího dřeva. Také je možné hlavní větev poblíž terminálu vyvázat a dodat stromu další patro. Cedry nejsou náročné na půdní typ, pokud je zem dobře odvodněná. Potřebují výslunné místo.
Jak se zbavit rzi Hrušňové
odstranění zduřelých větviček s deformacemi, likvidace rzivosti systémovým postřikem. Na rez hrušňovou jsou účinné postřiky proti strupovitosti jádrovin, jako je Scala, Champion nebo souprava Zdravé jablko plus. Prodej dříve používaných přípravků Dithane, Discus a Polyram již byl bohužel v Česku ukončen.
Co škodí Hrušním
Mezihostitelem jsou hrušně. Choroba u hrušně napadá především čepele listů, mohou však být napadeny i řapíky a výjimečně i plody. Ivan Dvořák říká: „Jakmile se do jalovce rez dostane, nejde ji vyhubit jinak, než železem a ohněm (jalovce pořezat, vykopat a spálit).
Proč usychá Jalovec
Oranžová houba, která se na jaře objevuje na větvičkách jalovce, někomu připomíná sci-fi. Je to ale zcela pozemská houbová choroba jménem rez hrušňová. Způsobuje ji houba Gymnosporangium sabinae. Jedná se o dvoubytnou rez.
Jak se zbavit jalovce
Možná je i chemická ochrana hrušní fungicidním postřikem (např. Horizon, Score a jiné) v době před začátkem kvetení. Za vlhkého počasí je pak třeba postřik rzi hrušňové po týdnu zopakovat a poté znova po odkvětu. Současně je dobré provádět i postřik jalovců.
Jak daleko od sebe sázet Jalovec
Záleží hlavně na rychlosti růstu, nedoporučuje se trvalky vysazovat příliš daleko od sebe, doporučovaná vzdálenost je asi jen 20 cm. Oproti tomu mezi rychleji rostoucími dřevinami, což jsou například poléhavé jalovce, bychom měli ponechat alespoň metrové rozestupy.
Co je jedovaté na tisu
Tisu vyhovuje úrodná, vlhčí půda, ale dobře roste i na kamenitých stráních. Bohužel méně známá je jeho jedovatost. Prudce jedovatý je totiž celý strom, s výjimkou jeho plodů – červených míšků (epimatium).
Kdy přesazovat tis
Důležitá je doba přesazování:Listnaté (opadavé) přesazujeme od půlky října až do nového rašení, choulostivé druhy pouze na jaře.Jehličnaté přesazujeme od půlky srpna do konce listopadu a na jaře od půlky března do půlky května.
Jak dlouho trvá zakořenění řízků
K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.
Jak zakořenit monsteru
Monsteru není těžké si namnožit. Stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem a nechat zakořenit buď ve vodě, nebo rovnou sázet do zeminy. Podařit se může i pokus, kdy do vody dáte pouhý utržený list rostliny. Zanedlouho na něm mohou vyrůst kořínky.
Jak na množení ovocných stromů
Množení ovocných stromů a keřů
Vegetativní množení spočívá v zakořeňování různých částí rostlin. Nově vzniklá rostlina je totožná s mateřkou rostlinou. Takto lze množit jak podnože, tak pěstované druhy. Z několika způsobů vybíráme ty, které jsou nejběžnější a nejspolehlivější: štěpení, odkopky, odnože, řízkování.