Jak Zakrmit včely?

Jak Zakrmovat včely

Způsobů jak zimovat včelstva je několik u nás nejrozšířenějším je doplnění zásob na zimu cukerným roztokem v poměru 3:2. Vyrábí se tak, že běžný cukr krystal nebo krupice rozpustíme v teplé vodě za průběžného míchání a necháme vychladnout.
Archiv

Kdy začít Zakrmovat včely

Většinou to však bývá v průběhu srpna, kdy už se rodí dlouhověké včely. Pokud ovšem podmínky nejsou optimální, je nutné dokrmovat i v průběhu roku. Velice ale také záleží na počasí. Otevřením úlu uniká včelám teplo, tudíž by nemělo být příliš chladno.
Archiv

Jak nakrmit včelu

Vždy je nutné ve včelstvu ponechat kolem 15 kg medu.

(Pozor na medovicový med, ten v úlu zůstat nesmí, včely jej těžko tráví a dostávají průjmy!) Zbytek zásob včelař může dodat ve formě cukerného roztoku. Ideální poměr vody a cukru pro zimní krmení je 2:3.

Jak správně zazimovat včely

Včely v zimě nespí. Chladné období roku přežívají v chomáči – kouli vytvořené uvnitř úlu či hnízdní dutiny napříč plásty. Ve vnější vrstvě se pravidelně střídají – "jdou se ohřát dovnitř". V izolaci si včely na okraji chomáče pomáhájí navíc ještě roztažením křídel.

Co dělají včely na jaře

Jakmile se na jaře udrží počasí hezké alespoň pár dní za sebou (s denní teplotou vyšší než 10 °C), včely nesou z květů těchto jemných stromů první jarní pyl a nektar. Právě díky vrbám nastává prudký jarní rozvoj včelstev, který je klíčový pro celé léto i zbytek roku. Vrb je velké množství a kvetou postupně.

Co jedí včely

Potrava včel sestává z:bílkoviné složky – pyl květůglycidové složky – nektar hmyzosnubných květů a medovice, což je odpadní produkt metabolismu mer a mšic.

Jak poznat zralý med

Zralé medy jsou husté i v teplé místnosti. Když sklenici otočíme dnem vzhůru, vytvoří se kulovitá bublina, která pomalu putuje vzhůru. Pokud se vzduchová bublina pohybuje v medu rychle jako v kompotu, jde o med nedostatečně zralý nebo falšovaný přídavkem vody.

Kdy naposledy vytáčet med

Ideální pro včelaře je, když se med vytáčí s obsahem vody pod 18,5%. Platí, že čím hustější med je, tím je jeho kvalita lepší. K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit.

Kdy se Prikrmuji včely

Vhodná doba pro krmení včel závisí na přírodě, nejčastěji to však bývá během srpna. Indikují ji také líhnoucí se dlouhověké včele. I v průběhu roku, pokud jsou snůšky malé, je občas přikrmování nutné, ale nemělo by při něm být příliš chladno, neboť při otevření úlu včely přichází o své teplo.

Co dělají včely v zimě

„Včely v zimě nespí, ale starají se o matku a teplo v úle. Vytvářejí podmínky, aby přežily. Nehibernují, ale moc se nepohybují. Potom, když teplota stoupne, mohou na chvíli opustit úl,“ říká.

Jak zachránit včelu v zimě

Jednoduchým opatřením je překrýt přední část domečku dostatečně hustým pletivem, tím zamezíte ptákům v přístupu k larvám. Pokud včelka pletivem proletí, můžete ho na domečku nechat po celý rok. Pletivo může být pro jistotu trochu předsazené, aby ptáci do včelích komůrek nedosáhli.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Co dělají včely v úlu

Jejich úkolem a vyhledávání a donášení potravy, zpracování medu, konzervování pylu, výstavba plástů, krmení matky, trubců a plodu, hlídají vchod do úlu, čistí jej a tak dále.

Jak daleko letí včela

Včela medonosná je schopná za pastvou uletět v jarním období cca 100 m až 1 km. Později se délka doletu prodlužuje na 2 až 4 km. Pro včely je důležité, aby v těchto „okruzích" měly dostatečnou nabídku nektaru, pylu, vody.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …

Kdy poprvé vytáčet med

Kdy je vhodné vytáčet med

Hlavním zdrojem medu se v posledních letech stala pro včelaře jarní snůška. První med bývá zralý většinou kolem poloviny května.

Jak se pozná kvalitní med

Zda-li si med udrží svou formu a spadne na dno jako celek, je to pravý med. Můžete taky smíchat med s malým množstvím vody a dvěma či třemi kapkami octa. Pokud se objeví pěna, jedná se o nekvalitní med. V případě, že po otevření sklenice s medem na povrchu objevíte pěnu, to nevadí.

Kdy je Medobrani

První medobraní by mělo začít koncem května nebo začátkem června, ale hodně záleží na počasí, které může tento termín posunout nebo přiblížit. Důležité je sladit ho s koncem snůšky, abychom získali co nejčistší med. Mějte na paměti, že med z různých užitků by měl být vždy skladován odděleně.

Kdy začne klást matka

dni po vylíhnutí se matka spáří s 6-10 trubci, do úlu se vrací se snubním znaménkem. To jí včely odstraní. Po dalších 5-17 dnech matka začne klást vajíčka. Se spermiemi, uloženými v semenném váčku, vystačí klást oplozená vajíčka několik let.

Jak často kontrolovat včely

Celý rok musíme provádět pravidelné kontroly. Především to, zda mají včely dostatečné množství zásob, jestli už začaly matky klást, zda se vůbec ve včelstvu matka nachází, nebo zda jsme o ni nepřišli. Matka je tedy pro včelstvo důležitá.

Jak daleko létají včely

Vzdálenost větší jak 5 km jsou včely schopné překonat za zdrojem snůšky, pokud nemají možnost jiného zdroje v dosahu. Na 1 km letu včela spotřebuje zhruba 1 mg sladiny, kterou nese.

Jak daleko léta včela

Včely patří mezi sociální hmyz žijící ve včelstvech tvořených 40 000 až 80 000 jedinci, z nichž žádný však není schopen samostatné existence. Udává se, že včela medonosná je schopna doletu až 4 km.

Jak se včely Dorozumivaji

Včely se jako veškerý hmyz dorozumívají pomocí feromonů. Navíc se dorozumívají tanečky, což je složitý způsob fyziologického a etologického dorozumívání, které je známé zatím pouze u společenských včel. Vracející se létavka s plným medným váčkem sladiny, nabízí tuto přinesenou potravu družkám a vzápětí začne taneček.

Co sbírají včely

Navštěvují její květy a při sběru nektaru sbírají z květů zároveň pylová zrna na rousky zadních párů nožiček. Přenáší tak na svém těle pyl z květu na květ a z prašníku na pestík, čímž provádějí opylení u hmyzosnubných rostlin, tedy rostlin závislých na opylovačích, kdy včely tvoří přibližně 80 %.

Který med je nejzdravější

Podle zkušeného učitele včelařství Evžena Báchora je zdravější světlý květový med. Medovicové tmavé lesní medy netuhnou, proto si lidé myslí, že jsou kvalitnější. Ale jsou hůře stravitelné, protože obsahují vysoké procento minerálních látek. Pro regeneraci lidského organismu je ideální květový med luční.