Jak Zalevat macešky?

Jak casto Zalevat macešky

Zaléváme podle potřeby, nutné je to zvláště v období sucha. Přihnojujeme 3-4x do měsíce hnojivem pro kvetoucí rostliny, půdu občas nakypříme. Macešky nesnášejí přímé sluneční světlo a sucho. Upřednostňují stanoviště v polostínu.
Archiv

Co dělat s Odkvetlými Maceškami

Po odkvětu se odstraní stonek cibulovin, z části se mohou zredukovat i listy, cibuloviny se pak ponechají v klidu, aby mohly dokončit svůj vývoj. Vyndat je můžeme teprve společně s odkvetlými dvouletkami v červnu.
Archiv

Jak dlouho rostou Macesky

„Tyto rostliny můžeme brát jako jedny z prvních poslů jara a není třeba se bát, že nám hned odkvetou. Macešky totiž nakvétají průběžně, zhruba po dobu půl roku.
Archiv

Kdy dát macešky v truhlíků ven

Doba výsevu záleží především na tom, kdy potřebujeme, aby maceška rozkvetla. Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout.
Archiv

Jak se starat o macešky

Macešky milují úrodnou zeminu, vláhu, ale také přistínění, proto je nevysazujte na přímé slunce, ale nejlépe do polostínu stromů. Víceleté macešky vyžadují zálivku dokonce i v zimě, pokud je suchá a zrovna nemrzne. Na zimu je přikrýváme chvojím a i s nádobami zakopáváme do země, pokud nejsou na volném záhonu.

Jakou teplotu vydrží macešky

Řešením jsou okaté macešky, kterým ranní mrazíky neublíží. Oblíbená dvouletka je populární hned z několika důvodů. Je velmi nenáročná na pěstování a dokáže se vypořádat i s teplotu kolem mínus pěti stupňů.

Jakou teplotu snesou macešky

Poměrně dobře se dokáží vypořádat s teplotou kolem mínus pěti stupňů Celsia.

Co potřebují macešky

Macešky milují úrodnou zeminu, vláhu, ale také přistínění, proto je nevysazujte na přímé slunce, ale nejlépe do polostínu stromů. Víceleté macešky vyžadují zálivku dokonce i v zimě, pokud je suchá a zrovna nemrzne. Na zimu je přikrýváme chvojím a i s nádobami zakopáváme do země, pokud nejsou na volném záhonu.

Jakou teplotu snesou Macesky

Stačí je zakrýt chvojím a pokud nemrzne, snesou i mírnější zálivku. Po zimní přestávce se přihlásí ke slovu ihned s prvními slunečními paprsky a nevadí jim ani ranní mrazíky. Poměrně dobře se dokáží vypořádat s teplotou kolem mínus pěti stupňů Celsia.

Kdy sázet Macesky ven

V dubnu na záhony

Řádně vyvinuté kvetoucí rostliny vysazujte na záhony v teplejších polohách již od poloviny dubna. V oblastech, kde hrozí ještě přímrazky, si musíte počkat až na dobu po ,,zmrzlých mužích“ a sázet až v polovině měsíce května, a to ve sponu dvacet krát dvacet centimetrů.

Jak hnojit macešky

Nejlépe se jí tedy zavděčíte komplexními minerálními hnojivy, používanými během celé sezóny. Co naopak nesnáší je nadbytek dusíku. Obvykle se s tím nesetkáte, ovšem výjimku tvoří použití hnoje. Ten čerstvý macešky nesnesou vůbec, ovšem i s tím vyzrálým, jež si pobyl nejlépe rok na kompostu, bychom měli spíše šetřit.

Jak dlouho vydrží macešky

Macešky jsou dvouletky – přirozený výsev probíhá po dozrání prvních semen v červnu a červenci. Tyto rostlinky poprvé vykvetou drobnějšími květy ještě týž rok v září a říjnu a v mírném počasí nebo na dobře chráněném místě vlastně pokvetou celou zimu.

Jak uchovat macešky

V létě její kvetení ustává, ale s přicházejícím podzimem opět začíná vegetovat a kvést. Záleží na termínu výsevu i výsadby. Macešky dokáží přezimovat venku na záhoně, ale přesto je lepší je zakrýt. Přes zimu se macešky přikrývají chvojím, v nádobách se na zimu i s nádobou zakopávají do země.