Jak Zalevat Vyvyseny záhon?

Jak osadit vyvýšený záhon

Zakládání vyvýšeného záhonu

Půda by měla být dobře propustná, aby se naspodu nedržela voda. Záhon pak plníme tak, že nejhrubší materiál pokládáme na dno a na něj vrstvíme čím dál jemnější rostlinné zbytky. Každá vrstva by měla být vysoká asi 25 až 30 centimetrů. Základ záhonu tvoří hrubé větve a větvičky.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu

Spodní vrstva je složena ideálně z dřevěných větví a klád, které skládáme od nejtlustších po nejjemnějších – a to do spodní třetiny vyvýšeného záhonu. Do horního patra spodní třetiny můžete dále použít zbytky rostlin, posekanou trávu, listí.
Archiv

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.

Kdy založit vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon je nejlepší postavit na podzim nebo na jaře, protože tehdy se hromadí nejvíce zahradního odpadu. Zvyšování vyvýšeného záhonu na podzim má také tu výhodu, že se může přes zimu usadit. Zvyšování záhonu na podzim je vhodné pro pěstování zeleniny. Rozhodněte se, co chcete do vyvýšeného záhonu zasadit.
Archiv

Jakou drenáž do vyvýšených záhonu

Popis produktu. Natura drenáž pro vyvýšené záhony je speciálně navržená jako spodní vrstva vyvýšeného záhonu. Bez této spodní vrstvy by se v záhonu nastartoval nežádoucí proces hnití a záhon by zapáchal. Je vyrobena z přírodního dřeva, které je pouze mechanicky naštěpkováno na drobné kousky.

Jak vyvýšený záhon na bylinky

Záhon by však měl být orientovaný nejlépe na jih, stěna či plot na sever. Víceleté a vysoko rostoucí druhy vždy umisťujeme dozadu (libeček, meduňka, levandule, máta, yzop, pelyněk, třapatka, šalvěj apod.), ostatní před ně (např. mateřídouška, tymián, majoránka, bazalka, saturejka, oregano atd.).

Jaké dřevo na vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon však může podpírat (i stupňovitě) svah zahrady, kopírovat budovu či opěrnou zeď a plot a podobně. Ideálním materiálem pro vyvýšené záhony je dřevo, je ale třeba zvolit dřevo tvrdé (např. modřín, akát, dub, …).

Jakou barvou natřít vyvýšený záhon

Mezi nátěry, které jsou po uschnutí nezávadné pro člověka a rostliny a jsou vhodné pro nátěry vyvýšených dřevěných záhonů patří přírodní surové oleje na dřevo (nejvhodnější je tungový olej), dřevní tér (borovicový dehet), TUNG Tér, TOP Tér a také Osmo selské barvy.

Co dát na dno květináče

K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.

Jakou fólií do vyvýšeného záhonu

Do vyvýšeného záhonu volte neperforovanou nopovou fólii, která se používá k hydroizolaci stavby. Perforované nopovky se využívají například ve skladbách zelených střech.

Jaké bylinky do záhonu

Které bylinky na zahradu vysaditmátu a levanduli.kopr a meduňku.petržel a tymián.majoránku a šalvěj.pažitku a libeček.mateřídoušku a oregano.

Jak udělat záhon na jahody

„Pozemek musí být hluboko zrytý a zbavený všech vytrvalých plevelů. Tato příprava by měla být udělána alespoň tři týdny před výsadbou. Jahodník výborně roste na slabě kyselých půdách, pro zlepšení vlastností půdy je proto vhodné zapravit na pozemek speciální substrát pro jahody (na 10 m2 záhonu asi 75 l substrátu).

Čím natřít dřevo na vyvýšený záhon

Mezi nátěry, které jsou po uschnutí nezávadné pro člověka a rostliny a jsou vhodné pro nátěry vyvýšených dřevěných záhonů patří přírodní surové oleje na dřevo (nejvhodnější je tungový olej), dřevní tér (borovicový dehet), TUNG Tér, TOP Tér a také Osmo selské barvy.

Jaké větve do vyvýšeného záhonu

Takže volíme hlavně dřevo, jak vysušené, tak může být i čerstvé. A to hlavně klády, pařezy, kůly, silné větve, zbytky ostříhaných stromů a suché dřevěné zbytky všeho druhu. Pak přidáváme menší a menší větvičky. Mohou být i se suchým jehličím či listím.

Jak udělat Drenaz do květináče

Jak drenáž vytvořit

Nejprve si nachystáme vše potřebné – nový květináč, substrát a drenážní materiál. Ten navrstvíme na dno nového květináče zhruba do 1/4 až 1/3 výšky ode dna, na něj položíme vrstvu zeminy a zasadíme rostlinu. Poté květináč prolejeme vodou, která má protéct odtokovými otvory. A je hotovo.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Jak často zalévat bylinky

Rozhodně bych doporučil sledovat substrát, který by měl být neustále vlhký. A rozhodně je lepší obden jim kápnout trochu vody, než jednou týdně zalévat hodně. Vyvarujete se tak toho, že je zalijete moc a začnou jim uhnívat kořeny, což také není dobré," radí Ota Beran, odborník z naší poradny Květiny a zahrada.

Kdy vysadit jahody na záhon

Začněte v srpnu až září, když už nehrozí nebezpečně vysoké teploty, které by vám mohly nově vysázené sazenice zlikvidovat. Čas na podzimní výsadbu pak máte až do konce října, kdy ranní rosy přispívají k bezproblémovému ujmutí.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Proč žloutnou bylinky

Žluté listy jsou běžným příznakem toho, že rostlina potřebuje vodu. Často k tomu není potřeba ani sucho. Stačí několik horkých dnů, kdy rostlina ztrácí více vláhy prostřednictvím listů, než jsou schopny absorbovat její kořeny, a žloutnutí je na světě.

Proč pažitka žloutne

V horkých a suchých dnech ji zavlažujte. Pažitka v květináči vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Když to ale s vodou přeženete, může žloutnout. Čím více budete pažitku zastřihávat, tím lépe.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Jak dlouho nechat jahody na záhonu

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.