Jak založit rostlinné akvárium?

Jak správně založit dno akvária

Na dno nasypte vypraný akvarijní štěrk nebo substrát. Plánujete-li akvarium s živými rostlinami, doporučujeme do štěrku přidat aktivátor dna, pro dobrý růst rostlin v počátku založení akvaria. Proč se přidává aktivátor dna Běžně rostliny získávají část živin z trusu rybiček, který se ve štěrku usazuje.

Jak uspořádat rostliny v akváriu

Rostliny sázejte do písku bez květináče a zeminy. Pravidlem je, sázet rostliny od zadní stěny akvária směrem dopředu a vždy od největší po nejmenší. Rostliny se sázejí do vody z prostého důvodu. Až když je ponoříte do vody, uvidíte, jak se chovají a pak teprve můžete plánovat kompozici.
Archiv

Jak založit akvárium bez techniky

Co je ultra low-tech akvaristika Vezmete akvárium, na dno dáte substrát, zasázíte hodně rostlin, přidáte malé šneky a necháte zabíhat 3-8 týdnů (podle toho, jak budou prosperovat rostliny). Bez filtru a pokud máte alespoň 20°C a neplánujete náročnější rostliny a ryby, tak i bez topítka.
Archiv

Co dát na dno akvária

Dno by mělo mít přírodní charakter i barvu, nejvhodnější je štěrkový písek střední zrnitosti (asi 2-5 mm). Písek nasypejte tak, aby se dno postupně zvyšovalo, tedy v přední části bude vrstva písku nižší (asi 4 cm) a v zadní vyšší (kolem 10 cm), záleží samozřejmě na velikosti nádrže.

Jak dlouho svítit rostlinám v akváriu

Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat. Intenzita světla může být ještě zvýšena uprostřed dne jako imitace poledního světla. Někteří akvaristé také doporučují metodu: 5hod.

Po jaké době dát ryby do akvária

Vpuštění ryb do akvária

Ryby nevpouštíme do čerstvě založeného akvária, ale postupně přidáváme zhruba po 3-4 týdnech podle testů NO2 a NO3. Maximálně můžeme po pár dnech dát pár "zajížděcích rybiček" pro správný záběh akvária.

Jak stříhat rostliny v akváriu

Pozor na kamínky kolem ať si neztupíte nůžky. Případně nůžkami s pružinkou můžete doladit detaily. Stonkové rostlinky (Rotala macrandra, Ludwigia palustris atd.): Stonky zkraťte a vytvarujte trs do žádaného tvaru. Poté pěkné stonky zasaďte zpět do trsu, vyrostou jim nové kořeny a rostlinka bude vypadat mnohem hustší.

Jak dlouho vydrží ryby bez filtru

Svět akvárií uvádí, že většina ryb může bez problémů bez potravy vydržet dva až čtyři dny, než se z toho stane problém.

Jak často filtrovat vodu v akváriu

To záleží na mnoha okolnostech – typ filtru, počet ryb v akváriu a způsobu krmení. Obecné pravidlo zní takto: Vnitřní akvarijní filtry čistěte za 1 až 2 týdny. Vnější akvarijní filtry čištěte každých 6 až 8 týdnů.

Co chybí Akvarijním rostlinám

Není toho málo, co může vašim rostlinám chybět: dusík, fosfor, hořčík, vápník, draslík, železo, mangan, CO2 a mnoho dalších živin. Některá akvarijní hnojiva nemusí být dostatečně komplexní a nemusí potřebné látky obsahovat. Takže se může stát, že rostliny budou strádat, i když hnojíte.

Čím svítit rostlinám

Obecně se doporučuje světlo s větším množstvím modré barvy. Nejjednodušší a efektivní řešení je použít plnospektrální svítidlo s bílou barvou světla a chromatičností 4000 – 5500 Kelvinů. Důležité je pro zdravý růst především správné množství daného světla, což by mělo být 300 – 600 mikromolů za sekundu.

Jak dlouho se má svítit Rybičkám

Rybkám by mělo stačit taky těch 10 hodin jako v jejich tropické domovině. Pokud zakládáte nové akvárium, doporučuje se svítit první dva týdny po založení jen šest hodin, potom dva týdny 8 hodin a teprve po měsíci najet na standartních 10 hodin denně.

Jak podpořit růst rostlin v akváriu

Některé důležité živiny se do akvária nemají jak dostat, proto se používají hnojiva s obsahem železa a draslíku. V akváriích, kde je málo rybek, může dojít i k nedostatku dusičnanů a fosforečnanů. Pokud chcete mít v akváriu pěkné, vzrostlé a zdravé rostliny, je přihnojování minimálně železem a draslíkem nezbytné.

Co potřebují rostliny v akváriu

Rostliny potřebují k růstu i makroživiny a mikroživiny. Za makroživiny považujeme uhlík (C), kyslík (O), vodík (H) – ty všechny dostanou rostliny pomocí vody a CO2. K makroživinám ale patří i dusík (N), fosfor (P), draslík (K), síra (S), vápník (Ca) a hořčík (Mg).

Jak okysličovat vodu v akváriu

V akváriu voda moc možnosti pohybu nemá, proto musíte přírodní podmínky nasimulovat a dostat do vody kyslík jinak. K tomu slouží vzduchovací kameny, které pomocí hadičky nasávají vzduch mimo akvárium a bubláním ho dostávají k rybám.

Jak často měnit dno v akváriu

Jak často akvárium čistit

Pokud se jednou za týden pustíte do pořádného úklidu, bude se vám doma žít lépe. Stejně tak i vašim rybkám, když jim vyčistíte vodu. Ideální doba pro čištění je jednou za týden, ale svět se nezboří, když vodu vyčistíte jednou za 14 dní.

Proč se nedaří rostlinám v akváriu

Málo osázené nádrže – pokud pravidelně hnojíme a v nádrži je málo rostlin, nebo jsou to rostliny pomalu rostoucí, nestačí rostliny živiny spotřebovat. Dochází k toxickému hromadění prvků, které mají negativní vliv na růst rostlin a také na mikroby.

Jak dlouho svítit rostlinám

Jak dlouho mám rostlinám svítit Nejčastější a základní pravidlo je pro většinu rostlin dodržovat 14 – 18 hodin světla denně pro rostliny ve vegetativním stavu.

Co chybí rostlinám v akváriu

Není toho málo, co může vašim rostlinám chybět: dusík, fosfor, hořčík, vápník, draslík, železo, mangan, CO2 a mnoho dalších živin.

Jak dlouho vydrží akvarijní rostliny

Zasílání akvarijních rostlin poštou není v dnešní době žádný problém. Rostliny vydrží ve vlhkosti ve tmě balíku bez jakékoliv újmy klidně i 3-4 dny. Rostliny od nás však jdou k zákazníkovi zpravidla jen jeden den, což jejich kvalitu vůbec neovlivní.

Jak poznat že ryba umírá

Změna ve vzhledu – vyblednutí barvy, změny na šupinách, ploutvích. Náhlý úhyn většího množství ryb – je potřeba zjistit příčinu úmrtí a zamezit tak opětovnému rozvoji onemocnění

Jak často se mění voda v akváriu

Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.

Jak urychlit růst rostlin

Velkým pomocníkem je růstový stimulátor, jakými je například domácí zakořeňovač STIMULAX I. prášek nebo stimulátor růstu rostlin RootMost, obsahující látky podporující tvorbu kořenového systému.

Jak usmrtit rybičku

Usmrcení rybky se provádí co nejrychleji – ostrým nožem řízneme rybu za hlavou, nebo náhlou změnou teploty (podchlazením v malé nádobě s ledem, přehřátím v horké vodě), případně se také dá venku mrštit rybkou prudce o zem. Nemocné ryby (ani uhynulé) v žádném případě nesplachujeme do záchodu!!!

Jak uzdravit rybu

Nejlepší variantou je umístit poškozenou rybu do jiné nádoby. Pokud to není možné a musíte léčit v akváriu, tak pouze s vypnutým filtrem. Účinným léčivem je protiplísňový přípravek Hü-ben Anti-mykotin. Při aplikaci přípravku je vhodné vodu osolit v poměru 1 polévková lžíci soli na 50 l vody.