Jak zalévat borůvku?

Čím zalévat borůvky

Hnojíme a zaléváme borůvky

Určitě nejsou vhodná granulovaná dusíkatá hnojiva typu Cererit a NPK. Zalévat je ideální dešťovkou, u které bychom však měli upravovat pH pod hodnotu 6. A pozor, zaléváme jen občas, rašelina v kombinaci se zamulčováním udrží vodu dost dlouho.
Archiv

Jak se starat o borůvky

Při výsadbě ve volné půdě je vhodné hnojit alespoň 3x ročně – na jaře, v období kvvětu a poté ještě jednou v srpnu. U starších rostlin je vhodné vyřezávat staré letorosty, které již neplodí nebo plodí nekvalitně. Jedná se hlavně o staré dřevnaté větve.
Archiv

Jak zalévat kanadské borůvky

„Když začínají nalévat plody, musíme je zalévat. Nesmí se ulít, aby nám neuhnily, ale dostatečná pravidelná zálivka je nutná. Hned jak borůvky odplodí, po sklizni, začnou zakládat na květní pupeny. Při nedostatku vody nasadí na květ málo, takže zálivka je důležitá i poté, co borůvky sklidíme.
Archiv

Kdy jsou zralé borůvky

Kdy je sezóna borůvek Borůvky zrají v červnu až srpnu. Záleží na počasí a na konkrétní lokalitě. V čím větší nadmořské výšce chcete borůvky sbírat, tím déle si na ně počkáte.

Jaké hnojivo na borůvky

Pro tento účel výborně poslouží speciální biominerální hnojivo s rohovinou určené právě pro borůvky. Mimochodem, toto hnojivo stejně dobře poslouží i pro další kyselomilné rostliny. Toto hnojivo se využívá k dlouhodobému hnojení. Jako zásobní slouží pevné, granulované hnojivo.

Jak vyrobit hnojivo na borůvky

Vhodná přírodní hnojiva

V případě, že víte, že máte opravdu kyselou půdu, můžete použít hnůj ze zeleniny. Lze ale také zužitkovat prošlý chléb. Na 1,5 kg chleba bude třeba 10 litrů vody. Dejte pár dnů chléb ve vodě na teplé místo a občas promíchejte.

Proč zasychají borůvky

K léčebným účelům lze použít části pouze ze zdravých rostlin. K nejčastějším patogenům, zejména za vlhkého počasí, patří Botrytis cinerea, napadající především květy. Následkem je jejich hnědnutí a opad, za příznivých podmínek mycelium prorůstá do výhonů, které hnědnou a zasychají.

Proč schnou borůvky

Příčinou je obvykle silný úpal sluncem. Listy mohou mít hnědé vypálené skvrnky, nebo pokud je extrémně horké a suché léto, tak se tímto klimatickým stresem mohou zbarvit listy do podzimních barev, uvadat, nebo svinovat listy. Zde postačí posílit zálivku a případně přistínit.

Kde Zraji borůvky

V nížinných lesích okolo Plzně začínají borůvky dozrávat v červnu,v pošumaví v červenci,Srní a okolí v srpnu a na Kvildě v červenci až září. V okolí slatí jsem sbíral borůvky i v říjnu. Když je totiž vhodné počasí,borůvky "remontují",totiž kvetou podruhé. I na keřích,které jsou obrány,do podzimu bude druhá sklizeň.

Jak rychle sbírat borůvky

To je samozřejmě nejrychlejší, ale také nejvíce devastující metoda. Správně by se měl borůvkový keř hřebenem jemně a pomalu projíždět tak, aby spolu s plody nečesal sběrač také lístky borůvkových keřů. Šetrný sběr borůvek hřebenem je sice pomalejší, výsledkem je ale kvalitnější borůvková kořist.

Čím mulčovat borůvky

Borůvky velmi mělce koření, proto plevel vytrhávejte ručně. Výborné je také mulčování drcenou borovou kůrou nebo pilinami, případně posekanou trávou, a to 5 až 15 cm vysokou vrstvou jednou za 3 až 4 roky. Mulčem zároveň půdě dodáváte organickou hmotu a udržujete pod ním vlhkost a teplotu.

Jak velký květináč na borůvky

Pro zakrslejší odrůdy volte nádoby o minimálním objemu 18 litrů. Samozavlažovací květináč je s ohledem na žíznivost borůvek lepší volba. Pokud je budete dávat do normálního květináče, dejte na dno drenáž v podobě 5-10 cm keramzitu, nebo hrubého štěrku.

Co žere borůvky

Nejčastějšími ujídači úrody jsou špačci a ostatní milé zpěvné ptactvo. Tomu v době zrání účinně zabráníme zakrytím nějakou sítí, starou záclonou, nebo stíněnkou. Kořínky občas chutnají hrabošům. Na ty můžeme úspěšně použít solární plašičky.

Kdy rostou borůvky 2023

Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 8. – 9. července 2023.

Kde rostou lesni borůvky

Vyskytuje se i na pasekách a na světlinách, na vřesovištích a na rašeliništích. Preferuje půdy kyselé, málo výživné, humózní a nepříliš suché. Roste ve velké části Evropy, v jižní Evropě však jen málo, např. chybí v jižním Španělsku, jižní Itálii a jižním Řecku.

Co zasadit pod borůvky

Kyselé půdy najdeme obvykle pod jehličnatými stromy. Tam se také daří vřesům, hortenziím, rododendronům i azalkám. Do kyselé půdy můžeme ale bez obav umístit i zajímavější rostliny.

Jak hluboko zasadit borůvky

Výsadba a substrát:

Připravíme si jámu zhruba 1m širokou a cca 40-50cm hlubokou. Borůvky koření mělce a tak větší hloubka není potřeba.

Jak pěstovat borůvky na zahradě

Borůvkám se nejlépe daří v dobře propustné, lehké a kyselé půdě. V těžší jílovité půdě se růst jejich kořenů prudce zpomaluje, až zastavuje. Zemina v běžné zahradě obvykle borůvkám nevyhovuje a proto je potřeba lože pro borůvku připravit ze speciálních substrátů.

Kam zasadit borůvky

Stanoviště volíme spíše slunné, dařit se jim bude i v polostínu, avšak na slunci budou plody vyzrálejší, chuťově aromatičtější, kdežto v polostínu bude úroda menší, a pozdější. Borůvky lze s úspěchem pěstovat i v nádobách na balkonech, terasách apod.

Co vysadit pod borůvky

Kyselé půdy najdeme obvykle pod jehličnatými stromy. Tam se také daří vřesům, hortenziím, rododendronům i azalkám. Do kyselé půdy můžeme ale bez obav umístit i zajímavější rostliny.