Čím zalévat papriky
Paprika si potrpí na pravidelnou a dostatečnou zálivku. Rostliny zalévejte ke kořenům a v době sucha myslete na to, že jedna rostlina papriky potřebuje asi 4 litry vody. Voda na zalévání by měla být odstátá a teplá přibližně jako půda. Pro lepší využití závlahy je výhodnější zalévat ráno.
Archiv
Jak se starat o papriky ve skleníku
Nesmí být příliš kyselý, doporučuje se pH od 6 do 8. Aby semena vzklíčila, je třeba zeminu udržovat neustále navlhlou, a rostlinám dopřát dostatek tepla a světla. Pozor, papriky nepřelívejte, moc mokro jim vadí. Skleník by měl být vytopen na teplotu 25 až 30 °C a ideální dobou pro výsadbu je třetí dekáda března.
Archiv
Jak zalévat rajčata a papriky
Vaše rajčata a papriky potřebují v půdě i v nádobách rovnováhu mezi vláhou a vzduchem. Škodí jim tedy nejen sucho, ale i přílišné přemokření. Je lepší je zalévat jednou za několik dní větším množstvím vody než každý den trochu. V takovém případě se pouze zvlhčí horní vrstva půdy a kořeny zůstanou v suchu.
Proč nerostou papriky ve skleníku
Paprikám může vadit nadměrné horko ve skleníku stejně jako neopatrné větrání, kdy rostliny mohou být podchlazeny. Papriky jsou prostě opravdu primadony. A aby toho nebylo málo, byť vyžadují velké množství vody, můžeme je i přelít, v takovém případě začnou listy a násada plodů opadávat.
Archiv
Jak často zalévat ve skleníku
Jak správně zalévat ve skleníku
Množství zálivky určujeme podle počasí. Za slunečného počasí zaléváme více, při podmračeném počasí zase méně. Zaléváme nejlépe ráno a větším množstvím vody jednu za několik dní. Není potřeba zalévat každý den.
Jak urychlit růst paprik
Vyklíčení papriky dokážeme urychlit namočením semen do teplé vody, přibližně při teplotě 25 °C. Po nabobtnání semen takto předklíčené osivo umístíme do připraveného substrátu nebo do jiné náhrady za klasickou zeminu.
Co se dává do skleníku
Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka. Tyto druhy lze snadno pěstovat a rychlit i v nevytápěném skleníku. Rychlení znamená, že zkracujeme dobu od výsevu do sklizně. Ze sortimentu permasemínek doporučujeme do skleníku zejména tyčková rajčata.
Kdy nejlépe zalévat rajčata
Rostliny zalévejte nejlépe ráno nebo večer, kdy už nepraží slunce a voda se neodpařuje. Rozhodně se vyvarujte zalévání kolem poledne nebo brzy odpoledne, rostliny by dostaly teplotní šok. Pro zálivku je nejlepší dešťová voda nebo voda odstátá, napuštěná do sudů nebo konví. Stát by v nich měla alespoň den.
Jak se pozná že je zralá paprika
Nejlepším indikátorem zralosti je u papriky barva plodů. Ta se obvykle v průběhu zrání mění ze zelené do červené. U některých odrůd se však mohou vyskytnout v různých stádiích zralosti i jiná zbarvení.
Kdy zalévat ve skleníku
Obecně platí, že zalévat se ve skleníku má nejlépe v ranních hodinách, ideálně ještě předtím, než vyjde slunce. Druhou variantou je pak později večer, tedy po slunce západu. Ale není nutné to dělat každý den. Některé rostliny permanentní vlhkost naopak nesnášejí a potřebují, aby půda kolem nich vyschnula.
Kdy je nejlepší Zalevat skleník
Pokud si nejste jisti, zeptejte se nějakého zkušenějšího zahrádkáře, nebo se podívejte na internet. Obecně platí, že zalévat se ve skleníku má nejlépe v ranních hodinách, ideálně ještě předtím, než vyjde slunce. Druhou variantou je pak později večer, tedy po slunce západu. Ale není nutné to dělat každý den.
Co dát na dno skleníku
Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.
Jak a kdy Zaštipovat papriky
Při pěstování zeleninové papriky se doporučuje zaštípnout koncový vrchol. Rostlina se pak více rozkošatí a přinese bohatší úrodu. Pokud z rostlin koncový pupen odstraníme, můžeme počítat se sklizní až o 20% vyšší. Zaštípnutí provádíme když je paprika vysoká přibližně 30 cm.
Proč se sází papriky po dvou
Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.
Kdy přesadit papriky do skleníku
9) Pokud máte vytápěný skleník, můžete do něj vysazovat papriku již v druhé polovině března. Do studeného skleníku vysazujte v druhé polovině dubna.
Jak zalévat rajčata ve skleníku
Za 1 čtvereční m emitovat 20 litrů vody. Jakmile půda vyschne, zalévání opakujte. Je však třeba mít na paměti, že při intenzivní zálivce se ve skleníku zvyšuje vzdušná vlhkost, kterou rostliny příliš nesnášejí. Větrání neumožňuje udržovat stálou vlhkost na úrovni 45-65%.
Jak urychlit zrání paprik
Papriky: Zaštípněte vršek, dbejte o teplotu
Paprikám při výšce cca 30 cm zaštípněte vrcholový pupen. Pokud je pěstujete volně, letos jim je zima, třebaže v předchozích letech se jim mohlo dařit. Pokud i tak nějaké plody nasadily, jen se jim nechce zrát, pokuste se zbudovat provizorní foliový kryt.
Kdy se Zbarvi papriky
Papriky mají rády teplo a vláhu, pro což mají přes horká léta v okolí vesnice ideální podmínky. Sklízí se ke konci září, kdy se část úrody nechává sušit na domech. Z mnoha paprik se ale vaří tradiční srbský pokrm ajvar, který se konzumuje jako salát či pomazánka.
Jak často měnit hlínu ve skleníku
Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.
Proč Zaštipovat papriky
Velmi často se setkáte s překotným rašením výhonů od nejspodnějších částí rostliny papriky, pod prvními / nejstaršími listy a nebo dokonce od kořenové části. Všechny tyto nové výhony pečlivě zaštipujte, rostlina zde nebude ztrácet zbytečně energii a přesune ji do nejvyšších pater a to za velmi krátkou dobu.
Jak daleko od sebe sázet papriky ve skleníku
Ve skleníku v květnu vysázíme také předpěstovanou sadbu paprik, nejlépe do dvojřádku 40 cm a rostlinky pak 30 cm od sebe nebo do sponu 50×60 cm, zásadně po jedné rostlině. Vysazujeme-li sazenice kvetoucí nebo dokonce se zárodky plůdků, tyto nejprve odstraníme.
Proč mi nerostou sazenice paprik
Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat. V takovém případě vezměte na pomoc kyselinu boritou.
Kdy zalévat rajčata ráno nebo večer
Zalévejte tedy nejlépe ráno a večer. Určitě je také vhodné položit si otázku, čím rajčata zalijete. Voda z kohoutku by to být neměla. Obsahuje nejen chlor, ale také je studená.
Kdy je nejlepší zalévat skleník
Obecně platí, že zalévat se ve skleníku má nejlépe v ranních hodinách, ideálně ještě předtím, než vyjde slunce. Druhou variantou je pak později večer, tedy po slunce západu. Ale není nutné to dělat každý den. Některé rostliny permanentní vlhkost naopak nesnášejí a potřebují, aby půda kolem nich vyschnula.
Co s paprikou na zimu
Jak uchovat papriky Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zpracovat papriku a uchovat ji na zimu, je mrazení. Papriku očistěte, pokrájejte na nudličky nebo kostky, dejte do nádob či igelitových sáčků a zamrazte. Na plněnou papriku dejte zamrazit očištěné celé papriky, zbavené jaderníků.