Jak zachránit tlustici
Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia. V tomto případě je pomoc jednoduchá. Rostlinu umístěte na světlé místo, kde jsou teploty trvale nad 10 stupňů Celsia. Optimální teplota je v zimě kolem 15 stupňů Celsia.
Archiv
Čím hnojit tlustici
K přihnojování je vhodné minerální hnojivo, živiny jím však dodáváme jedenkrát měsíčně pouze koncem jara v období nejbujnějšího růstu. Také v zimě rostliny potřebují světlé stanoviště při teplotě deset až patnáct stupňů, zálivku lze vynechat téměř úplně.
Archiv
Jak Zastipovat tlustici
U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.
Jak rychle roste tlustice
V sezóně hnojíme jen mírně hnojivem určeným pro sukulenty, příliš výživy tlustice nepotřebují. Rostou však poměrně pomalu, to je cena za nenáročnost.
Jak vysušit Přelitou kytku
V tom případě vyjměte rostlinu z pěstební nádoby, odstraňte co nejvíce substrátu (pozor na kořeny) a znovu ji zasaďte. Nejprve ji ale nechejte přes noc na místě bez průvanu a v teple. Květináč pořádně vydrhněte, případně vydezinfikujte a nechte vysušit.
Jak upravit tlustici
Tlustice vejčitá se množí velmi snadno. Stačí odlomit jeden z jejích listů nebo vrcholový řízek a nechat jej několik dnů zaschnout na vzduchu. Poté lze řízek zasadit do vlhké substrátu, kde brzy začne kořenit. Rostlinu přesazujeme každé 2-3 roky, přičemž volíme o něco větší květináč pro další růst kořenového systému.
Kdy dát ven tlustici
Tlustici sice můžeme přesadit kdykoli během roku, na přesazování je však choulostivá. Vlastně je nejlepší přesazovat až když se tlustice svými kořeny nevejde do květináče. Doporučujeme substrát vhodný pro sukulenty a kaktusy, který můžeme v ostatních letech v rozumné míře přisypávat.
Jak dlouho žije tlustice
Jak dlouho může tlustice žít Životnost sukulentů, včetně rostlin rodu Crassula, je velmi různá, od 20 let až po více než 100 let.
Jak zpracovat tlustici
Tlustice dokáže léčit i další neduhy – např. záněty, strie, abscesy, popáleniny, a dokonce zmírňuje artrózu kloubů. Na všechny tyto neduhy si připravte kašičku z 10-15 listů a přiložte ji na postižené míst. Potom jej zavažte a nechte působit, nejlépe vyměňte obvaz i se směsí po 2 až 3 hodinách.
Co léčí tlustice
Tlustice však dovede léčit také různé záněty (např. ledvin), strie, abscesy, popáleniny a zmírňuje artrózu kloubů. Pomáhá také při bolestech v krku, pomůže s drobnými ránami a oděrky a též s žaludečními vředy.
Jak zachránit přelité muškáty
Přesuňte rostliny za teplem a světlem
Prvním krokem při přelití je rostlinu přesunout do teplejší místnosti, anebo na slunné, teplé a dobře větrané místo. Přebytečná voda se na takovém místě rychleji vstřebá. Rostlinu byste zároveň měli zkusit méně zalévat, případně zvyšovat pouze vlhkost jejího okolí rosením.
Jak zachránit uhnilé kořeny
Shnilé kořeny jsou měkké, hnědé a nemohou přijímat živiny, proto se mnohdy stává, že i listy rostliny začnou žloutnout. Pokud jsou však kořeny jen z části shnilé, vysušte substrát, nahnilé kořeny ustřihněte a zasypte skořicí. Dalších 10 dnů rostlinu nezalévejte.
Jakou zeminu potrebuje tlustice
Čím sušší je její zemina, tím lépe se jí bude dařit.
Tlustice nejlépe rostou ve směsi zeminy, rašeliny a písku. Někdo doporučuje i malý přídavek cihlové drtě. V každém případě u tlustice dbejte na dobrou drenáž na dně květináče.
Jak se pěstuje Zamiokulkas
Zamiokulkas snese spíše více sucha než vláhy a zdaleka mu nebude vadit, jestliže na něj se zálivkou občas i zapomenete. Rostlina sice preferuje dostatek světla, ale spokojí se i s polostínem. V žádném případě ji nenechávejte na přímém slunečním světle. Rostlinu přihnojujte, ale stačí jedenkrát za 2 až 3 týdny.
Proč padají listy u tlustice
Zvadlý vzhled a pomačkané listy může mít rostlina i v létě, když zapomeneme na její zálivku. Na rozdíl od přelití se ale z takového hříchu velmi rychle vzpamatuje, když ji opět začneme přiměřeně zalévat. Plísňové onemocnění, které může rostlinu napadnout, je-li na stanovišti příliš vlhkém nebo příliš studeném.
Proč tlustici opadávají listy
Tlustice vyžadují trochu zvláštní způsob pěstování než běžné pokojové rostliny, jsou však vhodné i pro nezkušené pěstitele. Potřebují dostatek světla, zalévat musíme jen opatrně (snesou dobře i delší období sucha). Při nedostatku světla začne tlustice chřadnout, její lístky začnou žloutnou a postupně opadávat.
Jak udělat z tlustice Bonsai
Na dno pěstebních nádob, tedy misek, umístíme drenáž v podobě štěrku, kamínků, hliněných střepů atd. Náš tip: U tlustic (Crassula) lze použít k namnožení rostliny kteroukoli její část, a to i kmínek takřka neomezené tloušťky. Zakoření opravdu velmi snadno. Často na tlusticích totiž vznikají i drobné vzdušné kořínky.
Proč mi nekvetou muškáty
Pokud vám náhle přestal kvést, může to být ze dvou důvodů. Ten první je, že substrát vyschl až příliš a rostlina tak začíná usychat. V tomto případě opatrně zvyšte zálivku. Druhým důvodem může být to, že je rostlina příliš přemokřená a tak začala od kořenů uhnívat.
Jak často zalévat muškáty
Pelargonie nezalévejte na listy, ale zálivku směřujte přímo ke kořenům. Málokdo tomu věnuje pozornost, ale díky tomu se muškátům bude lépe dařit. Muškáty zalévejte jednou denně. A to buď ráno, anebo večer.
Co dělat když Přeliju kytku
Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan. Mezitím proveďte dezinfekci květináče a dobře jej usušte.
Jak na přelité kytky
Prvním krokem při přelití je rostlinu přesunout do teplejší místnosti, anebo na slunné, teplé a dobře větrané místo. Přebytečná voda se na takovém místě rychleji vstřebá. Rostlinu byste zároveň měli zkusit méně zalévat, případně zvyšovat pouze vlhkost jejího okolí rosením.
Co potřebuje Zamiokulkas
Zamiokulkas snese spíše více sucha než vláhy a zdaleka mu nebude vadit, jestliže na něj se zálivkou občas i zapomenete. Rostlina sice preferuje dostatek světla, ale spokojí se i s polostínem. V žádném případě ji nenechávejte na přímém slunečním světle. Rostlinu přihnojujte, ale stačí jedenkrát za 2 až 3 týdny.
Jak často zalévat Zamioculcas
Zamiokulkas má rád rozptýlené světlo, nestavte ho tedy do místa, kam přímo svítí slunce, ani do temné předsíně. Zamiokulkas má rád dostatek vláhy, zalévejte ho jednou týdně, na dno květináče dejte kamínky či keramzit, aby naopak nestál ve vodě a nezahnívaly mu kořínky.
Jak ozivit tlustici
Zalévat tlustice opravdu nemusíte často, jsou to v podstatě kaktusy. Jejich nafouklé lístky slouží jako zásobárna vody, takže jim vůbec nevadí, když jim hlína dokonce úplně vyschne. Zalévat tedy stačí jednou za čas (například jednou za dva týdny nebo jednou za měsíc) a spíše menším množstvím vody.
Jaké hnojivo použít na muškáty
Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.