Jak zamrazit cerstvy květák?

Jak uchovat čerstvý květák

Květák skladujeme při teplotě 0 °C růžicí dolů, košťálem nahoru. Takto vydrží poměrně dlouhou dobu, Můžeme jej nakrájet na růžičky a zamrazit. Výborný je také naložený v sladkokyselém nálevu. Okurka vydrží v lednici přibližně týden.
Archiv

Jak Smazit zmrazeny květák

Smažený květák je snadný způsob, jak připravit dobrý a chutný bezmasý oběd nebo večeři. Květák je nejprve potřeba rozebrat na růžičky a ty blanšírovat; tedy krátce povařit ve slané vodě a následně zchladit. Pak jen stačí obalit je v mouce, rozšlehaných vejcích a strouhance. Nakonec obalený květák osmažte na pánvi.

Jak uchovat květák na zimu

Květák můžete rozložit na tác a nechat nejprve zmrazit jednotlivě a teprve poté jej dát do mrazicích sáčků. Nebo jej také můžete rovnou rozdělit do sáčků, zavázat a dát do mrazáku. Takto zamražený květák vám vydrží přibližně půl roku. Po uplynutí této doby už ztrácí na chuti.
Archiv

Co z Mrazeneho květáku

Mražený květák můžete použít do všech receptů, které obsahují květák tak, jak jste zvyklí, tedy do polévek, na pečení, vaření nebo smažení. Stačí ho nechat rozmrazit anebo u některých receptů jako jsou polévky rovnou hodit do polévky a povařit.
Archiv

Jak konzervovat květák

Květáky důkladně opereme, rozdělíme na jednotlivé růžičky, které pak spaříme horkou vodou, necháme vychladnout. Vychladnuté růžičky květáku skládáme růžicemi vzhůru do zavařovacích sklenic, zalijeme je čistou studenou vodou, nesolíme! Dobře uzavřené sklenice sterilujeme 20 minut při 100 °C.

Jak dlouho skladovat květák

Květák nelze dlouho skladovat. Nejlepší je proto sklízet ho čerstvý nebo kupovat pouze v případě potřeby. Vydrží dva až tři dny v přihrádce na zeleninu v chladničce. Umyté a nakrájené na růžičky se výborně hodí ke zmrazení.

Jak dlouho vydrzi květák v Mrazaku

Jahody, rybíz, borůvky – vydrží v mrazáku 10–12 měsíců, aniž by utrpěla jejich chuť a vůně. Květák nebo brokolice – vydrží až 9 měsíců, pak mohou být kašovité.

Jak se Zavařuje květák

Květáky důkladně opereme, rozdělíme na jednotlivé růžičky, které pak spaříme horkou vodou, necháme vychladnout. Vychladnuté růžičky květáku skládáme růžicemi vzhůru do zavařovacích sklenic, zalijeme je čistou studenou vodou, nesolíme! Dobře uzavřené sklenice sterilujeme 20 minut při 100 °C.

Jak fermentovat květák

litr vody a půl kila květáku = 1500×0,02 = 30 g soli. Osolte vodu, pečlivě omyjte květák. Narovnejte ho do vyvařené sklenice či kvašáku, zalijte dostatkem nálevu a zajistěte, aby květák zůstal potopený. Nechte tak pět dní v teple a posléze skladujte v chladu.

Jak poznat zkažený květák

Když naleznete na květákové hlavě hnědé fleky, už je nejvyšší čas květák zpracovat. Pokud se vám však zdá oslizlý, nedoporučuje se konzumovat vůbec. Květák skladujeme v kuse v potravinovém sáčku. Nikdy neomývejte květák dříve než těsně před konzumací nebo vařením.

Jak dlouho sterilizovat květák

Sklenice pevně uzavřeme a dáme do horké vodní lázně sterilovat na cca 6-13 minut (dle velikosti sklenic).

Jak fermentovat Kvetak

litr vody a půl kila květáku = 1500×0,02 = 30 g soli. Osolte vodu, pečlivě omyjte květák. Narovnejte ho do vyvařené sklenice či kvašáku, zalijte dostatkem nálevu a zajistěte, aby květák zůstal potopený. Nechte tak pět dní v teple a posléze skladujte v chladu.

Jak se nakládá květák

Květák rozeberte na malé růžičky. V hrnci přiveďte k varu vodu, ocet, sůl a zvolené sladidlo. Jakmile začne nálev vřít, vhoďte do něj květák a nechte pod pokličkou jemně vařit přibližně 5 minut. Pak plotýnku vypněte a květák s nálevem na ní nechte stát zakrytý dalších cca 10 minut.

Jak doma fermentovat

V jednom litru vody rozmíchejte 20 g kvalitní soli jako je solný květ nebo himalájská sůl. Zeleninu očistěte a pokrájejte na menší kousky. Dejte jí do velké mísy nebo hrnce a dobře promíchejte. Přidejte solný roztok a nechte hodinu nebo i déle odstát.

Kdy už nejíst květák

KVĚTÁK. Když naleznete na květákové hlavě hnědé fleky, už je nejvyšší čas květák zpracovat. Pokud se vám však zdá oslizlý, nedoporučuje se konzumovat vůbec. Květák skladujeme v kuse v potravinovém sáčku.

Jak vypadá plíseň na květáku

Plíseň na potravinách je obvykle dobře viditelná pouhým okem, protože je patrná na první pohled. Kromě vzhledu mění plísně také strukturu napadených potravin. Napadené jídlo často změkne a změní barvu. Vlastní plíseň pak může vypadat jako bělavý nebo barevný povlak nebo jako drobná zrnka.

Jak sterilizovat květák

Karfiol umyjeme, rozoberieme na ružičky. Na dno pohára dáme bobkový list, korenie, cibuľu, mrkvu, soľ, cukor, naukladáme karfiol, feferónku, dáme ocot. Zalejeme vodou z vodovodu, zaviečkujeme a sterilizujeme 20 min pri 80-85 stupňoch. Po sterilizácii prevrátime hore dnom, prípadný nerozpustený cukor sa rozpustí.

Jak dlouho trvá fermentace

A fermentace může začít. Celý proces trvá 2 až 7 dní podle typu odrůdy.

Na co je dobrý květák

Květák je nízkokalorická zelenina, která vás díky vysokému obsahu vlákniny zasytí na dlouhou dobu. Je bohatý na vitaminy a minerály – vitamin C, vitamin K, kyselinu listovou a také draslík, vápník a hořčík. Tmavší druhy květáku mají ještě vyšší obsah vitaminů a minerálů.

Proč je hořký květák

Nejčastějším důvodem je příliš dlouhá tepelná úprava. Nejen že zhořkne, ale navíc je převařený, z toho důvodu je i ochuzen o cenné živiny.

Jak dlouho zavařovat květák

Naplněné sklenice zalijeme připraveným horkým lákem uvařeným dle návodu nebo použijeme vlastní osvědčený recept. Sklenice pevně uzavřeme a dáme do horké vodní lázně sterilovat na cca 6-13 minut (dle velikosti sklenic).

Proč fermentovat

Během celého procesu se složitější látky v potravinách štěpí na jednodušší, pro naše tělo jsou v této formě stravitelnější a živiny mnohem lépe využitelné. Současně se fermentováním odstraňují tzv. antinutriční látky, které naše tělo mohou zatěžovat.

Jak udělat květák aby Nenadýmal

Bohužel tomu nejde nijak předejít, nadýmání se dá ale zmírnit tak, že budete květák jíst jen v malých porcích a po jídle si dopřejete šálek mátového čaje. Pomůže také tepelná úprava (syrový květák se může jíst, ale je hůře stravitelný než ten vařený) a přidání česneku, kmínu nebo sušeného mletého koriandru.

Proč květák nadýmá

Kvůli vysokému podílu vlákniny může květák způsobovat nadýmání. Dobrou zprávou však je, že i po krátkém varu si květák uchovává až polovinu denní dávky vitamínu C. Více potlačíte projevy nadýmání, když k vařenému květáku přidáte koření.

Jak dlouho se vaří květák na mozeček

V hrnci přivedeme k varu osolenou vodu, přidáme květák a vaříme ho asi 5 až 8 minut do poloměkka. Ihned scedíme. V pánvi rozehřejeme máslo a necháme na něm zesklovatět nadrobno nakrájenou cibuli.