Jak začíná PPP?

Jak poznám že mám poruchu příjmu potravy

Čeho si můžete všimnoutVýrazný váhový úbytek či naopak neobvyklý nárůst hmotnosti.Zastavení růstu a nárůstu hmotnosti u dětíStěžování si na opakující se bolesti břicha, potíže s vyprazdňováním či polykáním jako důvodu, proč nemohou jíst.Strach z tloušťky a jídla.
Archiv

Jak se projevuje mentální anorexie

PříznakyZtráta vlasů či zhoršení jejich kvality.Bolesti hlavy.Bledá pleťPytle pod očima.Prudké změny nálad.Perfekcionismus, obsedantní rituály.Ztráta libida či naopak promiskuita.Nošení volného oblečení, které zakrývá postavu.

Jak se dostat z poruch příjmu potravy

Potíže a problémy související s poruchou příjmu potravy lze ovšem překonat pouze s odbornou pomocí. Rodiče nicméně mohou a měli by sledovat proces léčby a zůstat se svým dítětem v kontaktu. Trvalý nebo i částečný rodičovský dohled mohou naopak působit kontraproduktivně.

Co to je mentální anorexie

Mentální anorexie (latinsky anorexia nervosa, z řečtiny an – zbavení, nedostatek; orexis – chuť) je duševní nemoc spočívající v odmítání potravy a vybudováním si závislosti na pocitu hladu vycházející ze zkreslené představy o svém těle; spolu s bulimií se řadí mezi tzv. poruchy příjmu potravy.

Jak začíná anorexie

Mezi příznaky mentální anorexie se mohou řadit i některé rituály spojené s jídlem, např. extrémně pomalé kousání nebo krájení jídla na velmi malé kousky. Spouštěčem mentální anorexie mohou být i různé situace či životní změny, jako je např. první láska, první delší pobyt v zahraničí nebo změny během puberty.

Jak se vyléčit z přejídání

Léčba je složitá a vyžaduje spolupráci mnoha odborníků

i psychologem), během které se společně snaží rozpoznat spouštěč onemocnění, zlepšit vnímání sama sebe a pokusit se zabránit dalším záchvatům přejídání. Součástí léčby je často i farmakoterapie (antidepresiva, antiobezitika, antikonvulziva).

Jak můžu mít anorexii

Prvním krokem léčby je zrušení důsledků hladovění zvýšením tělesné hmotnosti a normální skladba potravy. U lehčích případů toho lze dosáhnout ambulantně, u středně těžkých a těžkých případů je nezbytná hospitalizace. Farmakologická léčba může být často užitečná, zvláště užívání antidepresiv.

Jak na záchvatovité přejídání

Léčba je složitá a vyžaduje spolupráci mnoha odborníků

i psychologem), během které se společně snaží rozpoznat spouštěč onemocnění, zlepšit vnímání sama sebe a pokusit se zabránit dalším záchvatům přejídání. Součástí léčby je často i farmakoterapie (antidepresiva, antiobezitika, antikonvulziva).

Jak se vyléčit z PPP

Z psychoterapeutických přístupů se nejčastěji používá kognitivně-behaviorální terapie (KBT). Pomáhá změnit nežádoucí jídelní chování (záchvaty přejídání, zvracení a nadužívání diuretik, laxativ, restrikci příjmu potravy, vyhýbavé chování) a navodit normální jídelní režim.

Co je to Orthorexie

Ortorexie (latinsky Orthorexia nervosa) je psychické onemocnění, které lze přeložit jako správná chuť (z řec. orthos = správné, orexis = chuť). Jedná se o patologickou posedlost zdravou výživou a biologicky čistými potravinami, proto ji také řadíme mezi poruchy příjmu potravy.

Co to je záchvatovité přejídání

Záchvatovité přejídání se řadí mezi poruchy příjmu potravy. Člověk postižený touto nemocí své osobní problémy řeší nadměrným příjmem jídla. Za velice krátký čas dovede zkonzumovat ohromné množství jídla. Na rozdíl od duševně zdravého člověka je pro nemocného problém se najíst do polosyta.

Co může způsobit přejídání

Záchvatovité přejídání je často spojeno s negativními emocemi, stresem, nespokojeností se sebou samým nebo celkově se svým životem. Tyto pocity jsou pak kompenzovány nárazovou konzumací velkého množství jídla, při kterém částečně a dočasně ustupují.

Jak se projevuje záchvatovité přejídání

postižený jí výrazně rychleji než obvykle, s jídlem pokračuje až do nepříjemného pocitu přejedení, a to nezávisle na pocitu hladu (tzn. jí i v případě, že nemá hlad), pocit znechucení nad sebou samým, sklíčenost a pocity viny po záchvatu přejídání.

Proč se člověk přejídá

Jídlo je pro mnohé prostředkem k uvolnění a relaxaci. Například stres, úzkost, potlačované potřeby či emoce, které neventilujeme, odmítáme či si jich nevšímáme, se v těle hromadí tak dlouho, dokud je neuvolníme.

Kde se léčí poruchy příjmu potravy

Úprava stavu výživy (realimentace) je nutným předpokladem pro umožnění základní léčby poruch příjmu potravy, kterou je psychoterapie. Psychiatrická klinika FN Brno zajišťuje jako jediné pracoviště v České republice takovouto komplexní zdravotní péči o pacienty s poruchou příjmu potravy od dětství až do dospělosti.

Co je to Drunkorexie

Drunkorexie a alkorexie jsou velmi nebezpečné formy závislosti na alkoholu, které jsou spojené s poruchou příjmu potravy. Toto onemocnění postihuje hlavně mladší konzumenty a převážně ženy. Ohroženi jsou však i ženy či muži středního nebo zralého věku.

Co je to porucha příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy (zkráceně PPP) jsou duševní poruchy spojené s neschopností přijímat potravu v přiměřeném množství a úzce souvisejí s nevhodným vnímáním vlastního těla (poškozeným sebeobrazem). Nejčastěji se v tomto kontextu hovoří o mentální anorexii a bulimii.

Jak si ulevit po přejedení

Určitě se nesnažte kompenzovat přejedení vyvoláním zvracení nebo užíváním laxativ, protože nejde o fyziologické procesy a pro tělo mohou být mnohem horší než to, že je potřeba strávit o něco více jídla. Zkrátka a dobře, jediné, co pomůže, je odlehčení jídelníčku a pohybová aktivita.

Jak se mám přestat přejídat

8. Zásady všímavého jedení nám pomohou budovat zdravý vztah s jídlemMěli bychom poslouchat své tělo a přestat jíst v ten moment, kdy se cítíme sytí.Jíst v tu dobu, kdy opravdu cítíme fyziologický hlad.Pravidelnost v jídle.Jíst nutričně vyváženou stravu.Omezit další aktivity během jedení (sledování TV, mobil).

Co zpusobuje PPP

Jsme pořád v kalorickém deficitu: U lidí, kteří mají dlouhodobě vyšší energetický výdej, než je příjem, se rovněž zvyšuje riziko vzniku PPP. To se může objevit i v období intenzivního růstu (puberta), jiného onemocnění či nadměrného cvičení. Jídlo v nich může vyvolávat strach z nechtěného přibírání.

Kam jít s anorexii

Odbornou pomoc obecně poskytuje psycholog, psychiatr či psychoterapeut (více podrobností v samostatné kapitole), někdy je dobré spolupracovat s nutričním terapeutem, dietologem či internistou. Vždy je lepší, pokud má odborník dostatek zkušeností či speciální tréning v léčbě poruch příjmu potravy.

Co se stane kdyz se clovek přeji

V extrémním případě může dojít k nadbytečné produkci trávících enzymů a ty mohou začít pracovat ještě předtím, než se dostanou na místo svého působiště, a začít trávit tkáň vlastního orgánu. To je případ akutní pankreatitidy, neboli akutního zánětu slinivky.

Co dělat po přejedení

Pokud netrpíte hypoglykémií a není vám bez jídla fyzicky špatně, je ideální nechat trávení půl dne až den odpočinout. Tělo se pak lépe vypořádá s přebytky z předešlé nestřídmosti. Pijte bancha čaj, který je zásadotvorný, nebo ještě lépe čerstvě uvařený zeleninový vývar. Uvařte si čerstvou miso polévku.

Jak se přestat přejídat ze stresu

Jíst, když máš skutečně hlad, a ne kvůli zahnání nepříjemných emocí, má ještě další výhodu: Je pravděpodobnější, že si jídlo opravdu vychutnáš. Jídlo by ti mělo přinášet krásný, hřejivý pocit, a to nejen při jídle, ale i po najedení.

Jaké jsou druhy poruch příjmu potravy

Psychogenní přejídání, bulimie, anorexie

Mezi nejčastější poruchy příjmu potravy patří bulimie, anorexie, psychogenní přejídání, drunkorexie a ortorexie.