Jak zaregistrovat DIČ?

Jak požádat o DIČ

Každý, kdo založil živnost, je povinen podat přihlášku k registraci k dani z příjmů. Podává se přímo u místně příslušného finančního úřadu nebo ji fyzická osoba může odeslat i prostřednictvím živnostenského úřadu při ohlášení živnosti. Na základě této přihlášky správce daně přidělí daňovému subjektu DIČ.

Kde ověřit DIČ

Česká DIČ se ověřují v Registru DPH na stránkách portálu MOJE daně. Kromě platnosti DIČ jsou zde uvedeny i další údaje: datum počátku platnosti registrace, nespolehlivost, adresa správce daně apod.
Archiv

Kdy se uvádí DIČ

Proto musí DIČ uvádět při každé komunikaci se správcem daně. Zvlášť důležité je DIČ pro správnou identifikaci plateb odváděných finančnímu úřadu. Kromě toho se DIČ používá i pro identifikaci plátců DPH. DIČ identifikuje plátce v rámci celé Evropské unie (v rámci EU je anglicky nazýváno VAT ID).

Jak dlouho trvá registrace identifikované osoby

Přihláška k registraci u povinných registrací identifikované osoby: Identifikovaná osoba je povinna podat přihlášku k registraci do 15 dnů ode dne, ve kterém se stala identifikovanou osobou (§ 97 ZDPH). S účinností od 1. ledna 2015 je umožněna dobrovolná registrace identifikované osoby.

Co dělat když nemám DIČ

Identifikační číslo OSVČ můžete najít v živnostenském rejstříku, kde konkrétní osoby vyhledáte podle jména. DIČ podnikající fyzické osoby odvádějící DPH najdete stejně jako u firmy – pokud je OSVČ plátce DPH, ARES tuto informaci zobrazí. DIČ neplátce zde nenajdete, většinou je jím ale rodné číslo fyzické osoby.

Co je DIČ u fyzické osoby

U fyzické osoby je identifikátorem zpravidla rodné číslo, u právnické osoby identifikační číslo (IČO). Daňové identifikační číslo přiděluje správce daně (finanční úřad). DIČ je důležité pro identifikaci subjektu při odvodu daně. Plátce DPH musí své DIČ uvádět na všech dokladech.

Jak zjistit DIČ u německé firmy

Čísla naleznete v levém horním rohu každého vyúčtování daně z příjmu a také na každém vyúčtování mzdy poskytnutém zaměstnavatelem. Pokud nemáte daňové číslo (Steuernummer), můžete si jej vyžádat na (místně) příslušném finančním úřadu nebo o něj můžete požádat online.

Jaký je rozdíl mezi IČ a DIČ

Daňové identifikační číslo: DIČ

Číslo DIČ je určeno pro daňové účely a přidělují ho v obou zemích příslušné finanční úřady. Zde však podobnost končí a dále následují už jen rozdíly. V Česku je DIČ sestaveno ze stejných číslic jako IČO. Rozdíl mezi nimi je pouze v předponě “CZ”.

Co musí podávat identifikovaná osoba

Povinnosti identifikované osoby

Jako identifikovaná osoba podáváte přiznání k DPH a souhrnné hlášení. Zjednodušeně by se dalo říct, že přiznání k DPH podáváte při nákupu, souhrnné hlášení pak při prodeji. Vždy ale jen za měsíc, kdy vám tato povinnost vznikla, a to do 25. dne následujícího měsíce.

Kdy je povinnost podat Souhrnné hlášení

Plátce DPH podává souhrnné hlášení za každý kalendářní měsíc do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce. Pokud 25. den vychází na víkend, lhůta se posouvá na nejbližší pracovní den.

Kdo má přiděleno DIČ

Daňové identifikační číslo přiděluje správce daně (finanční úřad). DIČ je důležité pro identifikaci subjektu při odvodu daně. Plátce DPH musí své DIČ uvádět na všech dokladech.

Jaké je moje DIČ

DIČ zjistíte z faktury či daňového dokladu, neboť subjekt je povinen toto číslo na účetních dokladech uvádět. Dále si můžete DIČ odvodit, tudíž stačí za označení CZ vepsat identifikační číslo, ale musíte si samozřejmě ověřit, zdali se skutečně jedná o subjekt, který hledáte.

Jak udělat z IČO DIČ

Osvědčení o vydání DIČ

Daňové identifikační číslo získá podnikatel teprve až poté co mu bylo přiděleno IČO. DIČ obdrží na základě registrace u správce daně, tedy u finančního úřadu, který mu ho vydá formou osvědčení.

Co je DIČ pro OSVČ

Pokud jste osoba fyzická, vaše DIČ je CZ plus rodné číslo. Toto číslo používáme, pokud jednáme se správcem daně. Na stránkách finanční správy můžeme najít registr plátců DPH, kde díky DIČ zjistíme, jestli podnikatel není v dluhu. DIČ je také číslo, které musí uvádět na daňový doklad každý plátce DPH.

Kdo IČ uděluje

Český statistický úřad (ČSÚ) přiděluje identifikační číslo (IČ) pouze „ostatním ekonomickým subjektům“: fyzickým osobám s oprávněním k podnikatelské činnosti vydaným jiným orgánem než živnostenským úřadem, organizačním složkám státu nebo právnickým osobám, které vznikají zvláštním způsobem.

Co znamená když někdo není plátce DPH

Neplátce – podnikatel či firma, která má obrat nižší než 1 000 000 Kč v předešlých, po sobě jdoucích kalendářních měsících. Nemá povinnost odvádět DPH a nemá nárok na odpočet. Plátce je osobou registrovanou k dani. Musí odvádět daně ze všech svých zdanitelných plnění a má nárok na odpočet.

Jak udělat souhrnné hlášení

Souhrnné hlášení podáváte vždy pouze elektronicky, a to přes portál finanční správy, nebo datovou schránkou. Údaje, které do souhrnného hlášení uvedete, později vyplníte také do přiznání k DPH. Samotné souhrnné hlášení se skládá ze 3 oddílů: Oddíl A slouží k identifikaci plátce a období, za které hlášení podáváte.

Jak udělat opravně souhrnné hlášení

Postup na daňovém portále

V /Úprava ve formuláři /Záhlaví opravte formu SH na „následné souhrnné hlášení“. V /Úprava ve formuláři /Řádky doplňte původní „chybný“ řádek a označte jej křížkem jako „storno řádek“. Následné souhrnné hlášení zkontrolujte (/Protokol chyb) a odešlete přímo z daňového portálu správci daně.

Kdo muze nakupovat bez daně

Neplátcem DPH může být buď firma (např. fyzická osoba podnikatel podnikající na základě živnostenského listu či jiného oprávnění nebo společnost), nebo konečný spotřebitel (např. babička, která jde nakupovat do Alberta).

Kdy se vyplatí být plátcem DPH

Plátcem DPH se stáváte v okamžiku, kdy ve dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsících překročíte obrat 2 miliony korun. Plátcem DPH se stáváte od prvního dne druhé měsíce, jenž následuje po měsíci, kdy byl stanovený obrat překročen.

Kdo má povinnost podat Souhrnné hlášení

Souhrnné hlášení slouží členským státům Evropské unie ke kontrole, zda bylo v rámci unie zdaněno poskytnuté plnění. Proto souhrnné hlášení musí podávat všichni podnikatelé, kteří dodávají zboží nebo poskytují služby do dalšího státu Evropské unie.

Kdo musí podat kontrolní hlášení

Kontrolní hlášení obecně podávají osoby registrované k DPH v tuzemsku jako plátci daně, přičemž není rozhodné, zda se jedná o tuzemský nebo zahraniční subjekt. Za skupinu spojených osob podává kontrolní hlášení zastupující člen skupiny.

Kdy se podává opravně DPH

Dodatečné přiznání je plátce DPH povinen podat do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém plátce DPH zjistil skutečnosti vedoucí k podání dodatečného přiznání.

Kdy je dobré být plátcem DPH

Zda je výhodnější být, či nebýt plátcem DPH se odvíjí od Vaší pozice na trhu podnikání. Pokud jsou Vaši zákazníci plátci DPH, nebo Vy sami nakupujete od firmy, která plátcem DPH je, je pro Vás výhodnější registrovat se k plátcovství DPH a to i přesto, že Váš roční obrat nepřesahuje 2 000 000 Kč.

Jak dlouho trvá vyřízení registrace k DPH

Správce daně má následně 30 dní na vyjádření. Tato lhůta se však může prodloužit, pokud se Vás bude úřad doptávat na další detaily. Jestliže Vaši žádost schválí, plátcem DPH se stáváte následující den po oznámení rozhodnutí.