Jak udělat rovnou zeď
Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).
Jak opravit Odrenou zeď
Jeho oprava je naštěstí velmi jednoduchá: Nejprve díru pečlivě očistěte od kousků zdiva a prachu. Otvor se možná zvětší, ale to nevadí – nová vrstva díky tomu lépe chytne. Pro výplň menších důlků použijte šedou stavební sádru (tuhne pomaleji než bílá varianta, vláčnost můžete navíc podpořit pár kapkami octa).
Archiv
Jak brousit zeď
Jedna možnost, jak omítku odstranit, je kladivem a sekáčem, což je ale velmi namáhavé, nebo se dá použít nářadí jako vrtací nebo sekací kladivo, u kterého ale nelze odsávat, a vzniká tak velké množství prachu a špíny. Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou.
Jak nejlépe vyrovnat zdi v paneláku
Další možností, jak vytvořit dokonale hladkou stěnu, je nalepit na zeď sádrokartonové desky. Hovoříme o takzvané suché omítce. Sádrokarton nejenže stěny vyrovná, ale může posloužit i k dodání dalších žádaných vlastností stěny – odstranit chyby v pravoúhlosti stěn, zlepšit jejich akustické vlastnosti či je zpevnit.
Jak vyhladit zdi před malováním
Pokud se předchozí nátěr těžko překrývá nebo špatně přiléhá ke zdi, odstraňte ho. Zeď navlhčete a oškrábejte povrch ocelovou stěrkou. Pozor, abyste nepoškodili omítku. Pokud není potřeba starší nátěry odstranit, očistěte zeď nasucho nebo ji umyjte vlažnou vodou se saponátem.
Jak se Stukuje zeď
Jak štukovat
Na hladítko naneseme větší množství štukové směsi, zednickou lžící odebíráme a po malých částech nanášíme na zeď. Nanesený štuk vždy lžící uhladíme. Štuk postupně naneseme na stěnu po celé výšce okna a zároveň na výšku výklenku. Nanesený štuk musíme nyní zahladit.
Proč praská štuk
Vznikají v důsledku koncentrace napětí v omítce, která je do rohů místností či do rohů stavebních otvorů vtlačena v nestejnoměrné vrstvě. Nerovnoměrné vysychání pak způsobuje napětí v tahu, silnější vrstva omítky vysychá pomaleji a tenčí, rychleji schnoucí vrstvy v okolí rohu ji k sobě přitahují.
Jak opravit škrábanec na zdi
Na opravu malých prasklin, děr či otlučenin nám stačí trochu malty, tmel nebo kousky desky ze sádrové lepenky. Moderní sádrové omítky jsou velikým přínosem pro usnadnění práce při omítání v bytě. Nanášejí se snadněji, rychleji tvrdnou a mají hladší povrch než vápenocementové omítky.
Jak srovnat zeď pod obklad
Vyrovnání podlahy a stěn
Pro větší nerovnosti 2-25 mm je ideální sádrová nivelační stěrka a pro vyrovnání velkých vrstev 30-60 mm a místní dobetonávky je vhodné použít rychle tuhnoucí beton. K vyrovnání stěn před lepením obkladů lze použít omítkovou směs, kterou vybereme podle dané nerovnosti podkladu.
Jak zakrýt nerovnosti na zdi
Odpověď: Dobrý den, k vyrovnání nerovností je možné použít stěrky – REMAL STĚRKA, druhou možností je použít strukturní nátěr, který opticky zamaskuje drobné nerovnosti. Vhodný je REMAL STRUKTURA, případně Barlet akrylát plus s plnivem.
Jak oškrábat barvu ze zdi
Starou barvu nastříkejte vlažnou vodou a můžete začít pracovat. Navlhčete si vždy jenom část zdi, kterou zvládnete oškrábat, než zeď opět proschne. Pokud nějaké místo půjde hůř, znovu tam nastříkejte vodu. Pomocí kovové špachtle postupně sundejte starou barvu.
Jak správně penetrovat zdi
Penetrační nátěry se obvykle nanáší v několika vrstvách. Nanášení další vrstvy není vhodné odkládat, protože když nátěr zcela zaschne (vytvrdne), smísení obou vrstev je problematické. Penetrační nátěr musí být po aplikaci zcela vsáknutý do podkladu. V případě, že se vytvoří louže, je třeba rozetřít je do plochy.
Jak vyhladit štuk
Vyhlazení štuku pomocí filcového hladítka
Do vyhlazování štukové omítky se pusťte až ve chvíli, kdy trochu zaschne, přestane lepit a zesvětlá. Pak je ideální chvíle pustit se do vymývání pomocí filcového hladítka. Filc namočte do vody a velkými kruhovými pohyby materiál rozmývejte po stropu i stěnách.
Jak dlouho zraje štuk
Omítky musí být vyzrálé
Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti.
Co dělat když praskají zdi
Díru nebo trhlinu vyplníme tmelem, okraje zahladíme do ztracena a necháme zatvrdnout. Pro tmelení trhlin a spár na větší ploše je vhodné využít akrylátový štukový tmel s příměsí křemičitého písku. Takto opravené místo není tolik viditelné, protože tmel s pískem vypadá podobně jako klasická omítka.
Jak opravit praskliny ve zdi
Pro tmelení prasklin budete potřebovat tmel, nejlépe ten, který se prodává v kartuši. Většinou se jedná o akrylové tmely v mnoha různých provedeních. Jejich velkou výhodou je, že jsou elastické, k omítce dobře přilnou a dají se přetírat.
Jak opravit trhliny ve zdivu
Větší trhliny ve zdech je dobré opravovat s použitím ocelového hladítka. Jakmile tmel (sádra) dostatečně zaschne, povrch přebruste. K tomu můžete použít smirkový papír či brusnou houbičku. Pokud se s trhlinami na fasádě potýkáte často, nabízí se možnost aplikování nové omítky s výztužnou síťovinou – perlinkou.
Jaký podklad pod obklady
Podklad musí být dostatečně vyzrálý, bez uvolňujících se částic, zbavený prachu, nátěrů, zbytků odformovacích prostředků a solných výkvětů. Musí být dostatečně drsný, suchý a rovnoměrně nasákavý. Povrch nesmí být vodoodpudivý.
Jak připravit zeď na obklady
Nejdříve ze zdí odstraňte staré nánosy: Staré nátěry (např. klihové barvy) omyjte, resp. oškrabte ze zdi, nebo je odstraňte tak zvanými odlouhovači nebo odstraňovači starých nátěrů. Vrstvy laku odstraňte ekologicky horkovzdušnou pistolí.
Jak zakryt nevzhlednou zeď
Nevzhlednou zástěnu či zeď můžeme oživit barevnými truhlíky či květináči, které na jaře osázíme cibulovinami, v létě balkonovými a pokojovými rostlinami a na podzim stálezelenými dřevinami, listopadkami, vřesy a doplníme kukuřičnými klasy a dýněmi.
Jak odstranit starou malbu ze zdi
Starou malbu pořádně namočíme vodou, namáčení provádíme malířskou štětkou. Nevětráme, máme zavřené okna i dveře aby se stěny zapotily a šly dobře škrábat. Namočíme jen tak velký úsek, který stihneme oškrábat, než nám stěna zaschne. Malbu škrábeme malířskou škrabkou, patentkou.
Co po Skrabani zdi
Omítka je oproti nátěru tvrdší. Pokud si tedy nejste jistí, zda stále škrábete barvu, zkuste kulatou štětkou zeď „umýt“. Jakmile seškrábete celou stěnu, také ji kulatou štětkou umyjte, abyste se zbavili zbytků barvy, které škrabkou dolů nedostanete.
Jak dlouho po penetraci
Před nanesením další vrstvy penetrace nebo barvy musí nátěr vyschnout. Jak dlouho schne penetrace To závisí na mnoha faktorech včetně okolní teploty nebo poměru ředění s vodou. Minimální doba schnutí je 4 hodiny, u neporézních materiálů penetrovaných při nižší teplotě však může trvat i 12 hodin.
Co použít na penetraci
Pro penetrační nátěry omítek, sádrokartonu, dřeva, dřevotřísky, překližky nebo betonu můžeme použít malířskou akrylátovou penetraci. Tou vyrovnáme savost podkladů a tak zajistíme, aby se nátěry neloupaly a nepraskaly. Dřevo v exteriéru a interiéru můžeme rovněž chránit penetrací.
Jak dlouho musí schnout štuk
Na rozdíl od jádrové omítky štuk schne a zraje velmi rychle. Do výmalby stropů i stěn se tak můžete zpravidla pustit už po 24 hodinách od štukování.