Jak zasadit řeřichu do vaty?

V čem pěstovat řeřichu

Dobře se pěstují na vatě nebo v jemném sterilním substrátu, čehož se využívá k intenzivnímu rychlení. Z rostliny se sklízí mladé děložní lístky, a to asi po deseti dnech odřezáváním horní části natě (nůžky, nůž). Rostliny pak rychle dorůstají, takže se řeřicha může pěstovat po celý rok.
Archiv

Kdy sázet Rerichu

Sejeme 4-6 týdnů před posledními mrazy. Zakryjeme lehce substrátem. Po otužení můžeme vysazovat ven i před posledními mrazy.

Kdy se seje řeřicha

Řeřichu na osivo vyséváme brzy na jaře. Není náročná na teplotu a časné výsevy dávají dobré osivářské výsledky. Naopak pozdní výsevy by mohly trpět suchem a také je někdy sužují dřepčíci, podobně jako ředkvičky. Na Gengelu se nám osvědčil výsev do řádků 30 cm od sebe, sejeme řídce, aby porost nebyl přehoustlý.

Jak často zalévat řeřichu

Semínka začnou velmi brzy klíčit a růst. Během této doby nesmí substrát ani vata nikdy zcela vyschnout. Pro lepší udržení vlhkosti výsevní zařízení přikryjte potravinovou fólií nebo mikrotenovým sáčkem. Řeřicha zahradní se musí zalévat každý den.

Jak sazet řeřichu

Malý plastový tácek, misku nebo talíř vysteleme buničitou vatou, kterou mírně navlhčíme. Místo vaty postačí tři obyčejné ubrousky, které položíme na sebe. Tři proto, aby vytvořily vrstvu, která nasákne dostatek vody. Na povrch navlhčené vrstvy rozložíme hustě semínka řeřichy.

Jak nechat naklíčit řeřichu

Z počátku dvakrát denně vlhčíme rozprašovačem nebo mírně doléváme vodu k okrajům misky konvičkou. Nakláněním misky necháme vodu roztéci po celé ploše dna nádoby. Po vyklíčení již řeřicha nesmí stát ve vodě, aby nedošlo k zahnívání. Vata se ale udržuje stále mírně vlhká.

Jak kvete řeřicha

Květy jsou uspořádané v hroznech na vrcholech stonků, jsou bílé nebo načervenalé a jen asi 2 mm velké. Kvete od června do srpna. Plodem je šešule. Řeřicha se rozmnožuje jen semeny.

Jak zasadit semínka do vaty

Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon.

Co s řeřichou

Řeřicha se jako bylinka užívá hlavně do salátů – Vaječný salát s pomerančem a řeřichou, hodí se k zelenině, do bylinkových másel, polévek, pomazánek, omáček, těstovin, rýže, k masu – Přírodní krůtí kapsa plněná sýrem, rybám, luštěninám, bramborám, ovoci, mořským plodům.

Jak Vypestovat Rerichu doma

Jak pěstovat řeřichu Pěstování řeřichy je opravdu velmi snadné, protože řeřicha setá je nenáročná a vděčná rostlinka. Stačí jí vlastně jen dostatek vody. Roste v jakékoli půdě a krásně vám naklíčí jak v zemi, tak na vlhké vatě, nebo dokonce na kuchyňském ubrousku nebo kapesníčku, který má dostatek vláhy.

Na co se používá řeřicha

Léčivé účinky:

Rozšiřuje průdušky, proto je vhodná k léčení suchého kašle a astmatu. Pro vysoký obsah dobře využitelného železa se používá k léčbě anémie, dobře působí při dně a revmatismu. Zlepšuje trávení, mírní průjem, nadýmání, zamezuje křečím a nevolnosti po jídle.

Jak hluboko sázet semínka

Takže třeba hrách a fazole se dávají cca 4 cm pod zem (normálně je tam zapíchnu dvěma prsty), rajčata, papriky nebo okurky vysévám cca 0,5 cm pod zem a pidi semínka, jako třeba kedlubny, mrkev nebo zelí jen popráším zeminou, aby se semínka při zálivce nevyplavila.

Kdy začít sázet semínka

Během února a března je totiž ideální čas začít si předpěstovat určité plodiny. Nováček sice tuto dobu promeškal, ale může se připravit na příští rok, aby opět nezaspal. Na svém parapetu již od února můžete začít předpěstovat plodiny nebo zkusit klíčivost semínek. S předpěstováním či zaséváním začínáme již v únoru.

Proč jíst řeřichu

Tato skoro zázračná bylinka výrazné chuti obsahuje hodně vitamínu C, posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky. Najdeme v ní i železo, hořčík, vápník, draslík, vitamín B1 a betakaroten, a ve výčtu bychom mohli pokračovat. Řeřichu byste si měli pravidelně dopřávat, pokud v zimě trpíte infekcemi močových cest.

Jak konzumovat řeřichu

Jak řeřichu konzumovat Chuť řeřichy ze všeho nejvíc připomíná ředkvičky, proto je nejlepší přidávat ji syrovou do salátů, nebo s ní dozdobovat obložené talíře či zdravé chlebíčky a jednohubky. Hodí se ale také do pomazánek, polévek nebo jí můžete jen tak posypat čerstvý chléb s máslem.

Jak vypadá řeřicha

Řeřicha kdykoliv

Kvete bíle, někdy slabě načervenale. Tak ji ale málokdo z nás viděl, protože většinou se nám vybaví jen drobné děložní lístky na nitkovité nožce, které používáme jako zelené koření v době, kdy ještě jinak nic neroste.

Jak zasadit seminko do vaty

Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon.

Jak spravne zasadit

Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.

Jak hluboko sázet sazenice

Obecně platí, že by měly sazenice vysazovat tak hluboko, aby byl povrch zeminy v květináči rovině s povrchem půdy. Salát a celer jsou citlivé na příliš hluboké zasazení. Sazenice nesmíte "utopit", růstový vrchol (srdíčko) by měl být vždy nad povrchem půdy.

Jak skladovat řeřichu

Čerstvé výpěstky

Ze semínek si můžete nyní naklíčit řeřichu, rukolu, mladé ředkvičky (u nich se používají děložní lístky), trvá to asi dva týdny. Když je nestihnete hned zpracovat, dají se uchovat ustřižené a zabalené například ve vlhké utěrce v lednici, ale jen pár dnů, pak uvadnou.

Na co je zdravá řeřicha

Ideální rostlinkou je řeřicha, kterou zvládne vypěstovat i dítě. Řeřicha setá přijde vhod právě v chladných podzimních dnech, kdy nám začínají scházet vitamíny a pokouší se o nás nachlazení a chřipky. Tato skoro zázračná bylinka výrazné chuti obsahuje hodně vitamínu C, posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky.

Co zasadit do vaty

Pro klíčení ve vatě se hodí nejvíce řeřicha setá, vojtěška neboli alfalfa nebo třeba i rukola. Pokud máte doma nakličovací misky, můžete vyzkoušet také některé luštěniny nebo obiloviny. Ke klíčení řeřichy, vojtěšky nebo rukoly vám postačí klidně i vata. A jaké léčebné účinky a obsah vitamínů tato semínka mají

Jak naklíčit na vatě

Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon.

Co udělat aby se Netahly sazenice

Je nezbytně nutné vytáhlé sazenice minimálně týden před výsadbou ven otužovat, tedy je postupně přivykat nelehkým venkovním podmínkám na větru a plném slunci. Začnete zlehka a sazenice první den přeneste z vnitřních podmínek na pár hodin do venkovní chráněné polohy do stínu s lehkým vánkem.

Kdy přesazovat sazenice

Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Při přesazování samozřejmě také záleží na tom, o jakou rostlinu jde a jaké pěstební médium jsme zvolili pro předpěstování.