Jak zasadit jahody doma?

Kdy sázet jahody doma

Jahody vysazujeme v dubnu nebo v květnu, anebo pak až na sklonku léta a na podzim (v srpen a v září). Jarní termín výsadby je lepší nejen proto, že rostliny lépe zakoření díky jarním dešťům a zimní vláze, ale navíc se sazenice během léta pěkně rozrostou, takže je pak na podzim můžeme rozesadit.

Jak správně zasadit jahody do truhlíku

Jak postupovat při sázení jahod do truhlíkůDo zvolené nádoby nasypte substrát a zasaďte sazenice jahod tak, aby mezi nimi byla malá mezera.Umístěte květináč nebo truhlík na místo, kde je hodně světla, a důkladně zalijte vodou.

Jakou hlínu potřebují jahody

Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou.
Archiv

Jak hluboko zasadit jahody

Pro sazenice si připravíme jamky hluboké cca 15 cm, zároveň i stejně široké. Správně vysazená sazenice nemá mít srdéčko zakryté hlínou, ale ani ho nesmí mít příliš vytažené nad povrch půdy. Zkoušku, zda je sazenice pevně uložena v půdě, provedeme jemným tahem za listy. Pokud rostlina tahu odolá, je to v pořádku.
Archiv

Jak casto Zalevat sazenice jahod

Jak na zalévání a hnojení

Jahody potřebují, zejména v letním období, hodně vláhy. Podle konkrétních teplot a vyschlosti půdy je zalévejte jednou až dvakrát denně. Pro hnojení používejte hnojiva obsahující rohovinu či guáno. Hnojí se na začátku vegetace a ihned po sklizni.

Co sázet vedle jahod

Cibule, česnek, šťovík, špenát, brutnák jsou také výbornými sousedy pro jahody. Vůně koření odpuzuje škůdce, na které je kultura náchylná. Z okopanin je dobrým sousedem pro jahody kořenová petržel, která odpuzuje slimáky a slimáky z bobule. K jahodám můžete zasadit květiny, ale nejen pro krásu.

Kdy dát sazenice jahod ven

Kdy vysazujeme

Nejvhodnější je ale období od začátku srpna do konce září. Rostliny mají možnost důkladně zakořenit, ranní rosy a nižší noční teploty působí příznivě na jejich vývoj. Pokud sázíme na jaře (nestihli jsme upravit na podzim záhon), vhodná doba je druhá polovina dubna, asi 2 – 3 týdny po založení záhonu.

Jak velký květináč na jahody

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny.

Kdy se kupují sazenice jahod

Přelom srpna a září je čas, kdy se objevují nabídky nových sazenic jahodníků.

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Kdy se sází sazenice jahod

Kdy vysazujeme

Pokud máme dobře vyvinuté sazenice, můžeme jahodník vysazovat od poloviny dubna po celou vegetační dobu do půli října. Nejvhodnější je ale období od začátku srpna do konce září. Rostliny mají možnost důkladně zakořenit, ranní rosy a nižší noční teploty působí příznivě na jejich vývoj.

Co skodi jahodám

Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Jak se snáší jahody a rajčata

Rajčata jsou totiž náchylná k plísňovým chorobám, které se mohou přenášet na jahody. Navíc, rajčata i jahody vyžadují stejné živiny v půdě, což může vést ke konkurenci o zdroje. Proto je lepší pěstovat tyto dvě rostliny odděleně.

Jak se sází jahody

Slabě rostoucím odrůdám stačí 20 cm, středně rostoucím 30 cm a bujně rostoucím svědčí až 40 cm. Řádky by měly být 50-70 cm od sebe, kvůli snadnému ošetřování a také sběru. Po zasazení musí být sazenice pevně v zemi – můžeme to otestovat tahem, kterému musí odolat a zůstat v půdě.

Jak se starat o jahody v květináči

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Co potřebují jahody

Jahody potřebují mírně kyselou půdu, alkalická jim neprospěje. Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.

Jak získat nové sazenice jahodníku

Nové sazenice můžeme získat i tehdy, pokud pěstujeme jahodník na netkané agrotextilii. Jen musíme rostlinám připravit podmínky pro zakořenění. Vhodné jsou pro tento účel plastové květináče či kelímky (průměr 8 cm). Kelímkům uděláme ve dnu několik odtokových otvorů a naplníme je zeminou smíchanou s kompostem.

Kde zasadit jahody

Vhodnější a přirozenější je pěstovat jahody ve volné půdě. Připravený pozemek rozměříme na řádky 70–80 cm od sebe. Spon v řádku volíme 30–40 cm podle vzrůstnosti odrůdy. Při jednořádkovém způsobu potřebujeme 4–5 sazenic na 1 m².

Jak pěstovat jahody v květináči

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Kdy se vysazují sazenice jahod

Kdy vysazujeme

Pokud máme dobře vyvinuté sazenice, můžeme jahodník vysazovat od poloviny dubna po celou vegetační dobu do půli října. Nejvhodnější je ale období od začátku srpna do konce září. Rostliny mají možnost důkladně zakořenit, ranní rosy a nižší noční teploty působí příznivě na jejich vývoj.

Jak rychle rostou jahody

Celoroční jahody jsou nejoblíbenější, protože rostou až pět let. Jahody, které zrají v červnu, vám během léta zajistí velké množství ovoce, ale vždy záleží na tom, kdy je zasadíte. Letní plodiny začnou nést ovoce asi dva měsíce po zasazení.

Kdy se prodávají sazenice jahod

Přelom srpna a září je čas, kdy se objevují nabídky nových sazenic jahodníků.

Jak dlouho plodí jahody

Říká se, že jahody by měly být na jednom místě maximálně tři roky a stejně dlouho prý kvalitně plodí. Ideální by proto bylo každé tři roky kompletně obměnit sadbu. No a aby to nelezlo zbytečně do peněz, není od věci si jahodníky rozmnožit. Zvlášť jestli máte kvalitní rostliny a jste s plody spokojení.