Jak zasadit jahody na jaře?

Kdy se sází jahody na jaře

Pokud sázíme na jaře (nestihli jsme upravit na podzim záhon), vhodná doba je druhá polovina dubna, asi 2 – 3 týdny po založení záhonu. Od jarní výsadby samozřejmě ne-můžeme očekávat úrodu. Aby se rostliny nevysílily, vyštipujeme poupata. Ponecháme si jen pár plodů na ochutnání.
Archiv

Kdy a jak zasadit jahody

Jahody vysazujeme v dubnu nebo v květnu, anebo pak až na sklonku léta a na podzim (v srpen a v září). Jarní termín výsadby je lepší nejen proto, že rostliny lépe zakoření díky jarním dešťům a zimní vláze, ale navíc se sazenice během léta pěkně rozrostou, takže je pak na podzim můžeme rozesadit.

Kdy koupit sazenice jahod

Přelom srpna a září je čas, kdy se objevují nabídky nových sazenic jahodníků. Ať už chcete pěstovat jahody poprvé nebo potřebujete svou jahodovnu obnovit či rozšířit, snažte se vždy získat co nejhodnotnější sazenice. Stoprocentní záruku bohaté sklizně vám nedá nikdo, ale kvalitní sadba je jejím nejlepším základem.

Jak hluboko koření jahody

Slabě rostoucím odrůdám stačí 20 cm, středně rostoucím 30 cm, bujně rostoucím dopřejeme až 40 cm.
Archiv

Jakou textilii pod jahody

Netkaná textilie je vhodná pro výsadbu jahodníku. Zamezuje prorůstání plevele, odstraňuje nutnost rozměřování a prořezávání otvorů, zamezuje prorůstání plevele, udržuje půdní vláhu a podporuje růst kořenového systému a celých rostlin.

Co sázet vedle jahod

Cibule, česnek, šťovík, špenát, brutnák jsou také výbornými sousedy pro jahody. Vůně koření odpuzuje škůdce, na které je kultura náchylná. Z okopanin je dobrým sousedem pro jahody kořenová petržel, která odpuzuje slimáky a slimáky z bobule. K jahodám můžete zasadit květiny, ale nejen pro krásu.

Co se sází na jaře

V druhé polovině března můžete bez obav začít vysévat na venkovní záhony ředkvičky, špenát, raný salát, hrách, kořenovou zeleninu, jarní česnek, kopr a červenou řepu. Přímo na záhon je možné vysévat také pór i červené a bílé zelí – před jeho vysetím je nutné záhon důkladně pohnojit a vyvápnit.

Co dát po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Jak casto Zalevat sazenice jahod

Jak na zalévání a hnojení

Jahody potřebují, zejména v letním období, hodně vláhy. Podle konkrétních teplot a vyschlosti půdy je zalévejte jednou až dvakrát denně. Pro hnojení používejte hnojiva obsahující rohovinu či guáno. Hnojí se na začátku vegetace a ihned po sklizni.

Jak hnojit jahody na jaře

Hned na jaře podnítíme růst jahod dusičnatými hnojivy (kravský hnůj, ledek amonný, močovina apod.) v dávce 30 g/m2, případně vhodnými minerálními hnojivy (Kristalon, Agria na jahody, Cererit).

Jakou hlínu potřebují jahody

Jahodám nejvíce vyhovují slunná místa s hlinitopísčitou půdou, s dostatkem humusu a živin, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí. Proto je vhodné do místa výsadby zavčas přimíchat rašelinový substrát a promísit jej se stávající zeminou.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Co dát pod jahody

Slámou (popřípadě jiným materiálem) jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou. Nejvhodnější pro mulčování jahod je sláma rozřezaná na kusy o délce 8-10 cm. Po sklizni slámu co nejdříve z jahodiště odstraníme, aby mohly dobře zakořenit odnože.

Které cibuloviny sázíme na jaře

Cibulky tulipánů a hyacintů necháme špičkou vyčnívat nad povrch, narcisy, modřence a krokusy sázíme špičkou cibule těsně pod povrch substrátu a postačí mezi nimi nechat mezery 1-2 cm. Lépe vypadá, když vysadíte několik kusů cibulek od jednoho druhu do jednoho „hnízda“, než když budete vysazovat cibulky po jedné.

Jaké trvalky sázet na jaře

Mezi trvalkami najdete hodně druhů, které se hodí i do vázy

Můžete tak na jaře bez obav dělit astry, floxy, chryzantémy, kokardy, kopretiny, rudbekie i některé okrasné trávy. Rostliny k dělení se vyjmou ze země, očistí od přebytečné zeminy a rozdělí nožem tak, aby na trsu zůstal dostatek kořenů a vegetační vrchol.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Co skodi jahodám

Mějte na mysli, že kořenům jahodníků nejvíce škodí přímé sluneční paprsky, proto vysazujte vždy buď navečer, nebo za podmračeného počasí, nejlépe před deštěm nebo po něm. Správně zasazená sazenice by neměla jít vytáhnout, pokud ji uchopíte za listy. Nově založené záhony posílíte mulčem dobrého kompostu.

Jak daleko od sebe jahody

Slabě rostoucí odrůdy vysazujeme na vzdálenost 20 cm v řádku. Přičemž řádky jsou od sebe vzdálené 80 cm. Více rostoucí sazenice dáváme do řádků vzdálených 90 cm a jednotlivé sazenice pak vysadíme na vzdálenost 30–40 cm. Pro častěji zamokřené pozemky se doporučuje výsadba do hrůbků.

Jaké hnojivo použít na jahody

Jak připravit záhon pro jahodníky

Můžeme též použít kompost (ten je ideální, dávky 6 – 8 kg/m2) a z minerálních hnojiv Kristalon, Agria na jahody, Cererit a jiné, síran draselný (30 g/m2), superfosfát (60 g/m2). Hned na jaře podnítíme růst jahod dusičnatými hnojivy (kravský hnůj, ledek amonný, močovina apod.)

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Co dát pod jahody aby Nehnily

Rozestup mezi jahodníky by měl být minimálně 40 centimetrů, ideálně ale 60 cm. A stačí je sázet mělce. Kvůli drobným kořenům jim stačí jen 15 cm. Aby jahody nehnily, je dobré je sázet do mulčovací fólie, která udrží potřebnou vlhkost, ale zároveň odizoluje dozrávající plody od hlíny.

Proč vykopávat cibuloviny na jaře

Proč vykopat Někdo je tam nechává a druhý rok zase kvetou. Ale podstatně méně, než když jim dopřejeme „odpočinek“. Správně by se měly v červnu vykopat, namnožené cibulky oddělit a nechat na suchém tmavém místě zaschnout.

Kdy nejlépe sázet trvalky

Sázení na podzim

Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.

Co se sazi na jaře

V druhé polovině března můžete bez obav začít vysévat na venkovní záhony ředkvičky, špenát, raný salát, hrách, kořenovou zeleninu, jarní česnek, kopr a červenou řepu. Přímo na záhon je možné vysévat také pór i červené a bílé zelí – před jeho vysetím je nutné záhon důkladně pohnojit a vyvápnit.